جنبش جهاد اسلامی فلسطین

نحوه شکل گیری

 

جنبش جهاد اسلامی در اواخر دهه هفتاد میلادی توسط شماری از جوانان فلسطینی دانشگاه های مصر و در راس آنان شهید دکتر فتحی شقاقی (رحمه الله) بنیان نهاده شد.

پیدایش این جنبش همچنین مولود  بی اعتنایی به مسئله فلسطین به عنوان یک مسئله کلیدی جهان اسلام و بی توجهی به بعد اسلامی این مسئله است. دکتر فتحی شقاقی ایده تشکیل این جنبش را مطرح کرد تا از این طرح به این چالش و مشکل پایان بخشد.

در اوائل دهه 80 و پس از بازگشت دکتر فتحی شقاقی و شماری از برادران به وطن، هسته تشکیلاتی این جنبش در فلسطین شکل گرفت و این تشکیلات وارد فاز بسیج مردمی و سیاسی در بین توده مردم در کنار مبارزه مسلحانه علیه دشمن صهیونیستی به عنوان یگانه راه حل آزاد سازی فلسطین شد.

 

 اندیشه ها، موازین و اصول این جنبش

 

جنبش جهاد اسلامی فلسطین به اسلام ناب محمدی (ص)، شریعت و نظام حیات به عنوان ابزاری برای تجزیه و تحلیل و فهم ماهیت نبرد امت اسلام با دشمنانش و به عنوان مرجع اساسی در تدوین برنامه های اسلامی برای بسیج و رویارویی ایمان دارد.

فلسطین از رود اردن تا دریای مدیترانه یک سرزمین اسلامی عربی به شمار می رود که نادیده انگاشتن آن از نظر شرع حرام است و رژیم صهیونیستی یک رژیم باطل به شمار می رود که به رسمیت شناختن آن  شرعا حرام است.

رژیم صهیونیست خط مقدم پروژه استعمارگری معاصر غرب در جنگ تمدن ها علیه امت اسلام و تداوم موجودیت این رژیم علیه رژیم صیونیستی بر سرزمین فلسطین به شمار می رود.

فلسطین از نظر اسلام اهمیت زیادی‌ دارد و دلایل قرآنی و تاریخی بر این نکته صحه می‌گذارد و به آن رنگ و بوی یک مسئله عمده برای امت اسلامی میدهد که محموعا موجب آزادی فلسطین و رویارویی با رژیم صهیونیستی می شود.

امت های عربی و اسلامی حامی واقعی ملت ما در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی به شمار می‌روند و نبرد آزاد سازی فلسطین و پاکسازی اراضی اشغالی از لوث صهیونیست های غاصب و مقدسات نبرد امت اسلامی است که باید با تمامی امکانات و پتانسیل های مادی و معنوی خود در این فرآیند نقش آفرینی بکنند. ملت فلسطین و مبارزان راه آزادی فلسطین طلیعه داران امت اسلام در نبرد آزادسازی به شمار می روند و از این رو مسئولیت بزرگی در حمایت از جهاد ملت فلسطین و آزادی این سرزمین دارند.

 

 اهداف این جنبش

 

جهاد اسلامی در راستای‌ تحقق بخشیدن به اهداف زیر تلاش می‌کند:

 

آزادی کامل فلسطین، نابودی رژیم صهیونیستی، تشکیل دولت اسلامی در فلسطین که ضامن تحقق عدالت، آزادی، برابری است، بسیج ملت فلسطین و آماده سازی آنان از نظر نظامی و سیاسی‌ برای نبرد با دشمن صهیونیستی‌ با بهره گیری‌ از تمامی مکانیزیم ها و ابزارهای تربیتی، فرهنگی و تشکیلاتی ممکن، بیدار سازی امت اسلام و بسیج و تشویق آنان به انجام نقش تاریخی خود در ورود به نبردی سرنوشت سازس با رژیم صهیونیستی، تلاش در جهت یکدست کردن تلاش های اسلامی در قبال فلسطین، تحکیم روابط با جنبش های اسلامی و رهایی بخش در سراسر جهان، دعوت به عقیده، شریعت و آداب و سنن اسلامی و نشر آموزه های پاکی که تمامی‌ اقشار ملت فلسطین را در بر می گیرد و احیای رسالت متمدن امت اسلام و بشریت

 

ابزارهای جنبش برای تحقق بخشیدن به اهدافش

 

جنبش جهاد اسلامی فلسطین برای تحقق بخشیدن به اهداف خود از مکانیزیم های زیر بهره می گیرد:

جهاد مسلحانه علیه اهداف و مصالح دشمن صهیونیستی، آماده سازی و بسیج مردم و جذب و ساماندهی‌ آنان در این جنبش، آماده سازی کامل مردم فلسطین با تکیه بر روش قرآن، سنت و میراث گران سنگ امت اسلام، گسترش رابطه و همکاری با جنبش ها و سازمان های اسلامی و مردمی و گروه های آزادی بخش جهان در جهت حمایت از جهاد علیه رژیم صهیونیستی، مبارزه با نفوذ صهیونیسم جهانی، تلاش در جهت ایجاد پیوند و ارتباط میان گروه های اسلامی و ملی فعال در عرصه مبارزه با رژیم صهیونیستی‌ با هدف آماده سازی‌ آنها برای‌ مخالفت با به رسمیت شناختن این رژیم و ایجاد تشکیلات و سازمان ها و نهادهای مردمی لازم برای تشدید فعالیت های‌ اسلامی و انقلابی

بهره گیری از کلیه ابزارهای آموزشی، تشکیلاتی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، اطلاع رسانی، سیاسی و نظامی که شرع آنها را جائز می شمارد. به کاری گیری تمامی شیوه های تاثیر گذار و سودمند رسانه ای

نهادهای جنبش و ارگان های آن باید شیوه های تحقیقاتی، برنامه ریزی، ارزبابی و نظارت را که ضامن ثبات این جنبش و پیشرفت آن است در پیش بگیرند.  

 هم اکنون دکتر رضمان عبدالله الشلح دبیر کل جنبش جهاد اسلامی است و در دمشق پایتخت سوریه سکونت دارد. از رهبران برجسته این جنبش می‌توان به خالد البطش، عبدالله الشامی‌ و الهندی اشاره کرد.

گفتنی‌ است که جنبش جهاد اسلامی پس از جنبش‌ مقاومت اسلامی "حماس" که هم‌اکنون بزرگ‌ترین گروه‌ فلسطینی‌ است، دومین جنبش اسلامی فلسطین محسوب می‌شود.

 

شاخه نظامی جهاد اسلامی‌ "گروهان‌های‌ قدس" نام دارد.

/ 0 نظر / 15 بازدید