کنفرانس‌های عراق از آغاز تا امروز

خبرگزاری فارس: وزرای امور خارجه همسایگان عراق بعلاوه پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل سه‌شنبه در کنفرانس همسایگان عراق در کویت گردهم می‌آیند تا شاید برای برقراری ثبات و امنیت در عراق راهکاری بیابند.  

به گزارش فارس، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا قرار است فردا در کنفرانس بین‌المللی همسایگان عراق در کویت شرکت کند.

رایس هفته گذشته همسایگان عرب عراق را تحت فشار قرار داد تا تلاش بیشتری برای حمایت از دولت عراق و حفاظت از آنچه مقابله با نفوذ ایران نامید، به کار گیرند.

نوری المالکی نخست وزیر عراق نیز اعلام کرد، برای حضور در کنفرانس کشورهای همسایه عراق که قرار است روز سه شنبه این هفته در کویت برگزار شود، در صدر هیئتی راهی کویت می‌شود.

مالکی تاکید کرد که در نشست همسایگان عراق درباره اوضاع سیاسی، امنیتی و اقتصادی عراق و نیز میزان موفقیت دولت و رهبران عراقی برای مقابله با این چالش‌ها سخنرانی خواهد کرد.

موضوعات امنیتی، سیاسی و انرژی در عراق محور مذاکرات این نشست خواهد بود.

تاکنون نشست‌های متعددی بعد از حمله آمریکا به عراق طی این چند سال برگزار شده که اولین نشست در سوم بهمن‌ماه 81 قبل از آغاز جنگ و با هدف جلوگیری از وقوع آن با حضور همسایگان عراق در ترکیه برگزار شد که البته نتوانست مانعی برای آغاز جنگ شود.

بعد از حمله آمریکا به عراق و شرایط بحرانی این کشور که تاثیرات عمده‌ای هم بر منطقه گذاشت، کشورهای ذی‌نفع در نقاط مختلف جهان در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی مبادرت به برگزاری کنفرانس‌هایی نمودند.

 

 

* 29 فروردین 1382 ، اولین نشست وزرای امور خارجه همسایگان عراق بعد از حمله آمریکا به عراق در ریاض برگزار شد. هدف از این نشست بحث و بررسی درباره وضعیت عراق پس از جنگ بود. وزرای امور خارجه کشورهای عربستان، ایران، ترکیه، اردن، سوریه، کویت، مصر و بحرین در این نشست شرکت داشتند و با انتشار بیانیه‌ای در پایان این نشست ضمن اعلام آمادگی برای بازسازی عراق، خواستار پایان فوری اشغال این کشور و انتخاب دولت توسط مردم عراق شدند.

 

* 7 خرداد 1382 دومین نشست وزراى خارجه کشورهاى همسایه عراق در تهران و در حاشیه سى‌امین نشست وزراى خارجه کشورهاى عضو سازمان کنفرانس اسلامى در تهران برگزار شد.

 

* 17 شهریور 1382 نشست وزرای امور خارجه اتحادیه عرب برگزار شد که در این نشست کرسی عراق که از زمان سقوط صدام خالی مانده بود، به شورای حکومتی این کشور واگذار شد.

 

* 1و 2 آبان 1382، برگزاری کنفرانس بین‌المللی بازسازی عراق در مادرید. در این نشست عربستان با 300 میلیون دلار وام و 500 میلیون دلار اعتبار صادراتی،‌ کویت با 500 میلیون دلار کمک و امارات با 5/2 میلیون دلار کمک به عراق موافقت کردند. بیش از 70 کشور در این نشست شرکت داشتند.

 

* 11 آبان 1382 سومین نشست همسایگان عراق در سوریه در سطح وزیران امور خارجه برگزار شد. در پایان این نشست ضمن تاکید بر تعیین جدول زمانى براى پایان اشغال عراق، بر انتقال سریع قدرت به عراقى ها تاکید شد. این نشست درحالى برگزار شد که وزیر امور خارجه عراق به این نشست دعوت نشد و عراق تاکید کرد که هیچ یک از تصمیماتى را که در نشست دمشق گرفته شود، نخواهد پذیرفت.

 

* 30 آبان 1382 سازمان ملل رسما با دادن مدیریت میلیاردها دلار بودجه برنامه نفت در برابر غذا به دولت انتقالی عراق موافقت کرد.

 

* 26 آذر 1382 نشست جیمز بیکر با نمایندگان اروپایی که در آن با کاهش بدهی‌های عراق از طریق مکانیزم های کلوپ پاریس موافقت شد.فرانسه، آلمان،‌ایتالیا و آمریکا در بیانیه مشترکی این مسئله را اعلام کردند.

 

* 27 بهمن 1382 چهارمین نشست وزیران امور خارجه کشورهاى همسایه عراق در کویت با هدف برای بررسی شرایط حساس منطقه و عراق که در شرایط سخت و طاقت فرسایى به سر مى برند با حضور کشورهاى عربستان، اردن، بحرین، جمهورى اسلامى ایران، ترکیه، مصر، سوریه، عراق و کویت با حضور نماینده دبیرکل سازمان ملل برگزار شد.

 

* 8 تیر 1383نشست استانبول_ناتو با آموزش نیروهای امنیتی عراق موافقت کرد.

 

* 31 تیرماه 1383 پنجمین نشست وزراى امور خارجه کشورهاى همسایه عراق با هدف بررسى تحولات عراق از جمله تامین امنیت مرزها، مبارزه با تروریسم و بازسازى این کشور به میزبانى قاهره برگزار شد.

دراین نشست علاوه بر شرکت وزراى خارجه کشورهاى همسایه عراق یعنى عربستان سعودى، ایران، ترکیه، کویت، سوریه، اردن، کشورهاى عراق، مصر و اخضر ابراهیمى مشاوردبیر کل سازمان ملل نیز حضور داشتند. در این نشست دو روزه شرکت کنندگان مسئولیتهاى امنیتى کشورهاى همسایه، تاکید بر وحدت و تمامیت ارضى این کشور و دخالت نکردن در امور داخلى عراق را مورد نقد و بررسى قرار دادند.

 

 

* 21 و 22 مهر 1383 نشست کمک کنندگان به عراق در توکیو برگزار شد و در آن بانک جهان اعلام کرد با سرمایه صندوق کمک به عراق که یک سال پیش ایجاد شده بود، تنها دو پروژه در حال اجرا است و مسئولان ادامه ناآرامی‌ها را دلیل کندی کار اعلام کردند.مسئولان عراقی هم خواستار تسریع در انتقال کمک‌ها شدند.ایران 10 میلیون دلار به این صندوق کمک کرد.

 

* 12 تا 15 آبان 1383 نشست اتحادیه اروپا با ایاد علاوی که کمک 38 میلیون دلاری اروپا برای انتخابات عراق و آغاز مذاکرات تجاری با دولت این کشور در آن تصویب شد. اتحادیه اروپا آموزش بخشی از نیروهای پلیس، ‌قضات و مدیران زندان‌های عراق را پذیرفت.

 

* 10 دی 1383 برگزاری ششمین نشست همسایگان عراق در اردن. وزراى امور خارجه کشورهاى همسایه عراق در پایان نشست خود با صدور بیانیه‌اى ضمن تاکید بر دخالت نکردن در امور داخلى عراق حمایت خود را از برگزارى انتخابات این کشور اعلام داشتند. بیانیه نشست امان بر10 بند تمرکز دارد که مى توان به "تاکید مجدد بر احترام به حاکمیت، استقلال، یکپارچگى، تمامیت اراضى و وحدت ملى عراق و دخالت نکردن در امور داخلى کشورها" اشاره کرد.

 

*10اردیبهشت 1384 هفتمین نشست وزیران امور خارجه کشورهاى همسایه عراق دراستانبول ترکیه برگزار شد که در این نشست از تشکیل دولت جدید عراق به ریاست ابراهیم جعفرى استقبال و بر حمایت از آن تاکید شد و از همه گروه ها و طوایف عراقى خواستند در روند سیاسى کنونى کشورشان شرکت کنند.

 

* 17 تیر 1385 هشتمین اجلاس وزرای امور خارجه کشورهای همسایه عراق در تهران برگزار شد. در این نشست وزراى خارجه پنج کشور همسایه عراق به همراه مصر و بحرین و البته دبیران کل اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامى به عنوان مهمانان ویژه حضور داشتند تا شاید به راه حلى براى برون رفت عراق از بحران کنونى اش دست یابند.

 

* 29 مهر 1385 برگزاری نشست مکه. علمای شیعه و سنی عراق به منظور بررسی راههای مناسب برای پایان دادن به خشونتها و درگیریهای فرقه‌ای و مذهبی عراق در مکه مکرمه تشکیل جلسه دادند که در پایان سندی با عنوان سند مکه به امضا رسید.

امضای این سند که از سوی سازمان کنفرانس اسلامی و با شرکت 29 شخصیت بلندپایه روحانی اهل سنت و شیعه عراق برگزار شده بود، صورت گرفت.

 

 

* 26 و 27 آذر 1385 کنفرانس دو روزه آشتی ملی عراق برگزار شد، که در این نشست با ارائه توصیه هایی به دولت عراق برای کمک به برقراری آشتی و وفاق ملی از جمله بازگشت بعثی‌ها سابق به ارتش و پرداخت مستمری به نظامیان سابقی که به ارتش باز نخواهند گشت ، به کار خود پایان داد.

 

* 19اسفند 1385 برگزاری کنفرانس بغداد. نشست یک روزه امنیتی بغداد با حضور پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، همسایگان عراق و نمایندگانی از اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس در بغداد برگزار شد و در آن قرار شد نشست دیگری برگزار شود.

اجلاس بین المللی شرم الشیخ درباره عراق سوم و چهارم ماه می(13 و 14 اردیبهشت ماه)

با حضور نمایندگان کشورهای همسایه عراق، اعضای جی هشت (هشت کشور بزرگ صنعتی جهان)، اتحادیه اروپا و سازمان ملل در مصر برگزار شد.

مبارزه با اختلافات فرقه ای و مذهبی - خلع سلاح و انحلال همه گروههای شبه نظامی - حفظ تمامیت ارضی عراق و احترام به حاکمیت کامل این کشور و نیزهویت اسلامی و عربی عراق از جمله محورهای مباحت این کنفرانس و بندهای بیانیه پایانی آن بود.

 

 

* 18شهریور 1386دومین نشست یک روزه کشورهای همجوار عراق در بغداد روز یکشنبه هیجدهم شهریور ماه سال 1386 با تاکید بر تلاش‌های دولت برای تضمین حاکمیت، تمامیت ارضی و عدم دخالت در امور داخلی عراق و فراهم کردن نیازهای داخلی این کشور به کار خود پایان داد. در پایان نشست روز گذشته بغداد که 21 هیئت از نمایندگان کشورهای همسایه،اعضای دائم شورای امنیت،گروه هشت و نیز سازمان ملل،اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی در آن شرکت داشتند، بیانیه‌ای صادر شد.

در بیانیه صادره از ریاست این کنفرانس آمده است: هدف اساسی از برگزاری نشست بغداد حفظ تداوم سازوکارها و مکانیزم‌های نشست‌ کشورهای همسایه عراق و حمایت از تلاش‌های این کشور در جهت حاکمیت، تمامیت ارضی و عدم دخالت در امور داخلی آن و کمک به عراق در عبور از مرحله دشواری است که در آن بسر می برد.

بر اساس این بیانیه، بحث و بررسی نیازمندی‌های عراق از کشورهای همجوار و جامعه بین‌المللی از دیگر اهداف برگزاری این نشست بوده است.

این بیانیه افزود: افراد شرکت کننده در این نشست نتایج عملکرد کمیته‌های کاری سه جانبه شکل گرفته در اجلاس شرم الشیخ را با هدف ارائه گزارشی در نشست آتی کشورهای همجوار عراق که اواخر اکتبر آینده در استانبول ترکیه برگزار می‌شود، مورد بحث و بررسی قرار دادند.

کند.

این دومین کنفرانس در نوع خود در عراق به شمار می‌رود که بعد از گذشت شش ماه از برگزاری اولین نشست مهم بغداد برگزار می‌شود.

نخستین نشست یک روزه امنیتی بغداد با حضور پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، همسایگان عراق و نمایندگانی از اتحادیه عرب و شورای همکاری خلیج فارس 19اسفند ماه 1385(10مارس) در بغداد برگزار شده بود.

"محمد رضا باقری" معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه به نمایندگی از ایران در این نشست شرکت کرد.

 

 

* 11 و 12آبان ماه 1386(دوم و سوم نوامبر)نشست دو روزه همسایگان عراق در استانبول برگزار شد.

کشورهای شرکت کننده در نشست بین‌المللی عراق در استانبول ضمن تاکید بر اهمیت تقویت همکاری بین عراق و کشورهای همسایه برای کنترل مرزهای مشترک بر جلوگیری از انتقال تروریست‌ها و سلاح به داخل و خارج عراق تاکید کردند.

اعضای شرکت کننده در این بیانیه خواستار جلوگیری از صدور اسلحه و انتقال عناصر تروریست به داخل و خارج عراق شدند.

در این بیانیه بر ضرورت تقویت همکاری میان عراق و کشورهای همجوار آن برای کنترل مرزهای مشترک تاکید شد.

شرکت کنندگان در این کنفرانس، با حمایت از تلاش‌های دولت عراق در جهت تحکیم وحدت ملی و تامین امنیت ملت عراق و بر حق این کشور مبنی بر آزادی در تعیین نظامی سیاسی و آینده کشور و حق حاکمیت بر در آمدهای طبیعی و ملی‌اش تاکید کردند.

کشورهای شرکت کننده با اعلام حمایت از عراقی آزاد، مستقل، یکپارچه، دموکرات و فدرالی خواستار برچیده شدن خشونت و گسترش دایره مشارکت عملی سیاسی شدند تا به این وسیله تمامی گروههای سیاسی عراق را شامل شود و هم زمینه را برای موفقیت آشتی ملی فراهم کند.

حمایت از اهمیت دستیابی به یک دیدگاه مشترک درباره وحدت، اتحاد ملت عراق، حمایت از ورود به یک سری گفت‌وگوهای فراگیر، پشتیبانی از طرح آشتی ملی، حمایت از دولت عراق در تحقق پیشرفت‌هایی در زمینه‌های اجرای قوانین، اصلاح قانون اساسی، قانون نفت و گاز و توزیع درآمدهای مالی از دیگر مواردی بود که در این اجلاس بر آن تاکید شد.

در این بیانیه بر اهمیت حمایت از مناسبات با کشورهای همسایه و تشکیل کمیته‌ای در بغداد برای پیگیری نتایج تصمیمات گرفته شده در سطح وزرای خارجه و تبادل اطلاعات در زمانهایی معین و استقبال از تلاش‌های سازمان ملل متحد در حمایت از این کمیته، تاکید شد.

کشورهای شرکت کننده در این اجلاس ضمن اعلام حمایت از تلاش‌های کمیته‌های کاری خواستار تعیین سازکارهایی برای تضمین ادامه همکاری‌های عراق و کشورهای همسایه شدند تا با کمک عراق در این مرحله انتقالی، ثبات منطقه‌ای تامین، و تصمیمات کنفرانس"شرم الشیخ" درباره مسائل انرژی و امنیت و مهاجرت مردم اجرا شود و برنامه‌ها و گزارش های این کمیته‌ها برای برگزاری نشست آینده وزرای کشورهای همسایه تهیه شود.

در این بیانیه بر اهمیت نقش عراق و جامعه‌بین‌الملل برای ارائه انواع خدمات به آوارگان عراقی و تامین نیازهای فوری و ضروری از جمله ثبات و امنیت آنها تاکید شده است.

کشورهای شرکت کننده در این نشست همچنین از حمایت‌های جامعه‌بین الملل از دولت عراق در اجرای اصلاحات سیاسی،اقتصادی و فراهم کردن سازوکارهای لازم در پیشبرد این امر، قدردانی و خواستار بخشش بدهی‌های دولت عراق شد.

در این بیانیه همه عملیات‌های تروریستی در همه اشکال آن در عراق محکوم و بر ضرورت حمایت از تلاش‌های دولت عراق در امر مبارزه با تروریسم و جلوگیری از استفاده از خاک این کشور برای عملیات‌های تروریستی بر ضد کشورهای همسایه تاکید شد.

کشورهای شرکت کننده در این نشست بار دیگر بر تعهدات همه کشورها در قبال قطعنامه های سازمان ملل متحد برای مبارزه با فعالیتهای تروریستی و جلوگیری از استفاده از خاک آنها توسط تروریستها برای اجرای حملات تروریستی تاکید کردند.

اعضای شرکت کننده در این کنفرانس توافق کردند که اجلاس فراگیر وزرای خارجه کشورهای همسایه در کویت برگزار شود.

در این کنفرانس علاوه بر کشورهای همسایه عراق،وزرای خارجه مصر، بحرین،کشورهای پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل،گروه هشت،سازمان ملل متحد،اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا شرکت داشتند.

 

* 26فروردین ماه 1387 نشست امنیتی همسایگان عراق در دمشق برگزار شد. شرکت کنندگان در دومین نشست دو روزه کمیته همکاری و هماهنگی امنیتی کشورهای همسایه عراق بر همکاری عراق و کشورهای همسایه در امر مبارزه با تروریسم و نیز احترام به وحدت،حاکمیت،استقلال عراق و حفظ هویت عربی و اسلامی این کشور تاکید کردند. در بیانیه پایانی این نشست که از سوی "احمد عرنوس" معاون وزیر امور خارجه سوریه قرائت شد ، کشورهای شرکت‌کننده از همکاری مثبت بین عراق و کشورهای همسایه در زمینه‌های مبارزه با تروریسم و تلاش‌های به کار گرفته شده از سوی کشورهای همسایه و دولت عراق در این خصوص که به بهبود اوضاع امنیتی در عراق انجامید، تقدیر کردند.

کشورهای شرکت کننده در این نشست در بیانیه پایانی خود همچنین تاکید کردند که کنترل مرزی، مسوولیت مشترک عراق و کشورهای همسایه است.

شرکت کنندگان در این نشست همچنین بر اهمیت تحقق آشتی و وفاق ملی تاکید کردند و از کشورهای عربی خواستند تا به تلاش‌هایشان برای هماهنگی و همکاری با دولت عراق ادامه دهند.

این کشورها از سوریه به خاطر میزبانی این نشست و نیز فراهم کردن تسهیلات لازم برای موفقیت این کمیته و نیز تلاش‌های بی‌وقفه و همکاری آن در کنترل مرزی با عراق که در بهبود امنیتی و ثبات در عراق نقش داشته ، ستایش کردند و فضای حاکم بر این نشست را "مثبت و سازنده" توصیف کردند.

/ 0 نظر / 15 بازدید