چشم‌انداز 2020 مالزی

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده‏گان: دکتر حمیدرضا برادران شرکاء / آمنه جعفری / محبوبه کاویانی‌فر

از فوریه سال 1991، توسعه کشور مالزی بر پایه دیدگاهی هدایت می شود که از سوی نخست وزیر وقت این کشور، ماهاتیر محمد، چشم انداز 2020 نامیده شده است. این دورنما به طور کلی با عبارات ذیل بیان می شود:
" در سال 2020 میلادی مالزی می تواند ملتی متحد و دارای جامعه ای مطمئن و آکنده از ارزشهای والای اخلاقی و اصول رفتاری مطلوب، مشغول زندگی در جامعه ای دمکراتیک، آزاد، برابر از بعد اقتصادی، موفق و در حال پیشرفت، و با اقتصادی رقابتی، پویا، قوی و در حال رشد باشد."
سابقه برنامه ریزی در کشور مالزی به سال 1950 باز می¬گردد. همچنین واحد برنامه ریزی اقتصادی در سال 1961 در دفتر نخست وزیری تشکیل شد تا برنامه ریزی توسعه با جدیت و نظارت بیشتر و بهتری پیگیری شود. برنامه ریزی توسعه در مالزی که حلقه اول چرخه یک پروژه به شمار می‌آید، با نظارت کامل بر روند اجرای پروژه و همچنین ارزیابی برنامه پس از اجرای آن، همراه می‌باشد تا تصویر شفافی از ظرفیت¬های اجرایی اقتصاد کشور به دست آید. در مالزی از 4 ابزار برنامه ریزی (برنامه چشم انداز، برنامه 5 ساله توسعه، ارزیابی نیمه اول برنامه 5 ساله و بودجه سالانه) استفاده می¬شود که هریک دارای افق زمانی متفاوتی می¬باشند. تمامی‌این ابزار‌ها در قالب برنامه چشم انداز 2020 هدایت می¬شوند.
مالزی کشوری است که در عرض 5 دهه توانسته است خود را از زمره کشورهای عقب مانده اقتصادی خارج نموده و مسیر توسعه اقتصادی- اجتماعی را به سرعت طی نماید.
در این گزارش تلاش شده‌است تا پس از معرفی اجمالی نظام حکومتی و اقتصاد مالزی، سابقه برنامه ریزی در این کشور مورد بررسی قرار گرفته و اهداف اصلی توسعه¬ای این کشور در قالب کلی چشم انداز 2020 معرفی گردد. همچنین برخی راهبردها و اقدامات صورت گرفته در کشور مالزی در راستای نیل به این اهداف کلی بیان شده‌است.

متن مقاله

/ 0 نظر / 71 بازدید