جرقه های اولیه قیام شیعیان عربستان

حدود سه ماه پیش با خودسوزی یک جوان تونسی، جرقه اولین انقلاب سلسله وار در کشورهای عربی زده شد و حدود یک ماه بعد رژیم "زین العابدین بن علی" دیکتاتور سابق تونس سقوط کرد.

پس از آن کشورهای مختلف عربی با الگوبرداری از انقلاب تونس، اعتراضات گسترده خود علیه رژیم های حاکم در کشورهایشان را آغاز کردند. دومین ملتی که موفق شد تلاش خود را به ثمر برساند و انقلابی دیگر در جهان عرب را رقم بزند، ملت مصر بود. بدین ترتیب حدودا در دومین ماه از آغاز انقلاب ها، مصر شاهد وقوع انقلاب بود.

اکنون که در سومین ماه از این اوضاع جاری در جهان عرب هستیم و رژیم سرهنگ "معمر قذافی" دیکتاتور لیبی در آستانه سقوط قرار دارد و کارشناسان مسائل بین الملل پیش بینی کرده اند که رژیم این دیکتاتور دزد که نه تنها مال و ثروت ملتش را دزدیده بلکه چهره های سرشناسی همچون امام موسی صدر را ربوده، چند روز بیشتر تحمل نخواهد کرد و در نهایت به سرنوشتی همچون "زین العابدین بن علی" و "حسنی مبارک" دچار خواهد شد.

اما در همین حال کشورهای مختلف عربی همچون بحرین، یمن، اردن، عراق، الجزایر، مراکش و غیره نیز طی این مدت شاهد برگزاری تظاهرات های اعتراض آمیز بوده اند اما تا به این لحظه هیچ یک از این کشورهای به سرنوشت آن سه کشور دچار نشده اند.

در این میان عربستان سعودی که به دلیل داشتن حجم بسیار زیادی ذخایر نفتی یکی از مهم ترین کشورهای عربی به شمار می رود نیز در معرض خطر قرار دارد و علاوه اختلافات درونی شاهزادگان آل سعود بر سر جانشین "ملک عبدالله بن عبدالعزیز"، احتمال کشیده شدن دامنه اعتراضات و قیام ملت بحرین که اکثریت آن را شیعیان تشکیل می دهند به مناطق شرقی عربستان که شیعه نشین هستند، بسیار زیاد است.

"ملک عبدالله" چهارشنبه گذشته که پس از سه ماه سفر درمانی به کشورش بازگشت تلاش کرد با کمک نقدی حدود 30 میلیارد دلاری به ملتش، به اصطلاح آنان را راضی کند تا از فکر هرگونه اعتراض یا قیام خارج شوند اما بررسی های انجام شده نشان می دهد که ظلم و ستم رژیم آل سعود طی چند دهه گذشته به ملتش به ویژه در مناطق شیعه نشین به قدری بوده که کمک های نقدی چند صد یا چند هزار دلاری نه تنها فایده ای ندارد بلکه به دلیل اینکه حس تمسخر یا تلاش برای فریب افکار عمومی را به شیعیان سعودی القاء می کند، آنان را بیشتر تحریک می کند و به قیام علیه آل سعود وا می دارد.

گفتنی است درخواست های اصلی شیعیان در عربستان سعودی مالی نیست تا بشود آنان را با دلار خرید. آنان اکنون به فکر آن افتاده اند که حقوق و آزادی دینی و سیاسی خود را که بیش از 50 سال است پایمال شده کسب کنند لذا هر روزه اخباری مبنی بر برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف شیعه نشین به گوش می رسد.

تظاهرات هفته گذشته شیعیان در برخی شهرهای شرق عربستان موجب آزادی شش شهروند شیعی از اهالی شهر "الأحساء" و سه شهروند اهل شهر "العوامیة" که بی گناه بوده و بدون محاکمه در زندان های رژیم "آل سعود" بودند شد. اتهام این افراد بازداشت شده، شرکت در مراسم عزاداری، نصب پرچم و برپایی هیأت های مذهبی، اجاره سالن و تبدیل کردن آن به حسینیه و یا مسجد، وبلاگ نویسی و غیره بوده است.

ناگفته نماند تنها این نه نفر از شیعیان نبوده که بدون محاکمه در زندان های آل سعود به سر می بردند بلکه تعداد دیگری که به گروه "سجناء منسیون" شهرت دارند نیز بیش از 15 سال است در زندان به سر می برند. این شیعیان بی گناه به اتهام دست داشتن در انفجار ناوچه آمریکایی در بندر الخبر در عربستان سعودی در سال 1996 میلادی، متهم هستند.

این در حالی است که چند سال بعد شبکه تروریستی القاعده مسئولیت آن انفجار را بر عهده گرفت و مشخص شد که این شیعیان بی گناه هیچ دستی در آن انفجار نداشته اند. بر همین اساس طی چند روز آینده قرار است تظاهراتی نیز با هدف افزایش فشار علیه رژیم سعودی برای آزادی "سجناء منسیون" برگزار شود.

* مدیر مسئول و سردبیر شیعه آنلاین

/ 0 نظر / 26 بازدید