مقاومت ثمر داد بازگشت غرورآفرین (تبادل اسرا بین حزب‌الله و اسرائیل)

بی تردید آزادی اسیران لبنانی و تحویل پیکر شهیدان مقاومت، تکرار پیروزی های مقاومت و جشن دوباره ملت لبنان است.
در این روز پیکر هشت شهید جنگ تابستان سال 2006 نیز در چارچوب مبادله اسیران تحویل داده شد و اجساد 199 تن از شهدای مقاومت لبنان و فلسطین نیز روز بعد تحویل دولت لبنان شد.
رژیم صهیونیستی در ازای تحویل گرفتن اجساد دو نظامی اسیر خود نزد حزب الله علاوه بر تحویل پیکر شهدای مقاومت لبنان و فلسطین، پنج تن ازاسیران لبنانی از جمله سمیر قنطار و چهار تن دیگر به نام های خضر زیدان، ماهر کورانی، محمد سرور و حسین سلیمان را تحویل صلیب سرخ داد.
عملیات تبادل اسیران که عملیات رضوان نام گذاری شده بود در حالی انجام شد که مردم لبنان از روزهای گذشته، خود را برای این روز تاریخی آماده کرده بودند، روزی که برای حزب الله و مردم لبنان و فلسطین جشن و پیروزی و غرور و برای اسرائیلی ها حزن، اندوه، سرافکندگی و تحقیر به ارمغان آورد.
عملیات رضوان به اعتراف جامعه جهانی و شخصیت های مختلف سیاسی توانست جایگاه جنبش مقاوم حزب الله را در جهان تثبیت و حزب الله را به یک نهاد فرامرزی تبدیل کند.
هر چند پس از این پیروزی برخی طیف های سیاسی داخلی لبنان با کمک چند کشور عرب منطقه تلاش کردند تا این پیروزی را کمرنگ جلوه دهند اما حزب الله با در پیش گرفتن سیاستی حکیمانه توانست جریان سازی های سیاسی و تبلیغاتی را خنثی کند به خصوص آنکه سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در سخنرانی خود در مراسم استقبال از اسیران لبنانی از بعد داخلی لبنان فراتر رفت و تاکید کرد که حزب الله برای آزادی 11 هزار اسیر فلسطینی و عرب که در زندان های رژیم صهیونیستی به سر می برند از هیچ کوششی فروگذار نخواهد کرد.
بدین ترتیب عملیات تبادل اسیران به عنوان سومین پیروزی سیاسی و نظامی حزب الله ازسال 2006 توانست بار دیگر معادلات منطقه ای را به سود حزب الله تغییر دهد و سبب شکست سیاست های رژیم صهیونیستی و آمریکا در کل منطقه خاورمیانه شود. از این رو بیوگرافی و مبارزات این اسیران تاریخ ساز و دلال مغربی از شهدای مقاومت فلسطین پیش روی شماست.
سرویس خارجی
سمیر قنطار
سمیر قنطار قدیمی ترین اسیر لبنانی دربند رژیم صهیونیستی در 20 جولای 1962 در روستای دروزی نشین « عیبه» از توابع استان «جبل» لبنان به دنیا آمد. وی در سال 1978 میلادی طی یک عملیات ضد صهیونیستی در شهر صهیونیست نشین «نهاریا» به اسارت درآمد و در لبنان «سردار اسرا» لقب گرفت.
سمیر قنطار در حالی که تنها 16 سال داشت به همراه سه تن از اعضای گروه فلسطینی «جبهه خلق برای آزادی فلسطین» به نام های «عبدالمجید اصلان» ، «مهنا المؤید» و «احمد الابرص» به شمال اسرائیل نفوذ کردند و به محل اقامت یک صهیونیست به نام «هاران» در شهر «نهاریا» یورش بردند و در اقدامی متهورانه او را ربودند.
در همین زمان با نیروهای پلیس مواجه و با آنان درگیر شدند که در جریان این درگیری یکی از نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی کشته شد. در این درگیری دو تن ا ز همراهان قنطار یعنی «اصلان» و «مؤید» کشته ولی خود وی و «احمد ابرص» از سوی نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی دستگیر شدند. رژیم صهیونیستی مدعی است که در جریان این درگیری قنطار پیش از دستگیری ، گروگان های خود را به قتل رسانده است.
سمیر قنطار برای اولین بار در تاریخ 31 ژانویه زمانی که قصد داشت از مرز اردن و فلسطین اشغالی در منطقه «مزج بیسان» به همراه دو عضو دیگر جبهه آزادی بخش فلسطین عبور کند و یک کاروان اسرائیلی در مسیر بین منطقه بیسان و طبریا را در مقابل آزادی زندانیان دربند لبنانی در زندانهای رژیم صهیونیستی به گروگان بگیرد، دستگیر شده بود.
قنطار 11 ماه در زندان اردن به سر برد. وی در 25 دسامبر سال 1978 به شرط اینکه دیگر وارد اردن نشود ، از زندان آزاد شد.
سمیر قنطار در تاریخ 28 ژانویه 1985 از سوی دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی به پنچ بار حبس ابد و نیز 47 سال حبس محکوم شد. وی متهم است در قتل پنج صهیونیست و زخمی شدن یک صهیونیست دیگر دست دارد.
قنطار در زندان «هداریم» در فلسطین اشغالی به سر می برد و «ابرص» یکی از همرزمان وی نیز در 21 می1985 در چارچوب معامله مبادله اسرا بین رژیم صهیونیستی و سازمان جبهه خلق برای آزادی فلسطین - فرماندهی کل - آزاد شد.
رژیم صهیونیستی پیش از این با آزادی قنطار مخالفت کرد و آزادی وی را منوط به ارائه اطلاعاتی درباره خلبان مفقود شده صهیونیست «ران آراد» کرده است. «ران آراد» خلبان اسرائیلی در سال 1986 حین پرواز بر فراز لبنان مفقود شد.
قنطار در طول دوران حبس توانست به عنوان دانشجوی آزاد (آموزش از راه دور) در دانشگاه تل آویو مشغول به تحصیل شود و در سپتامبر 1998 در ر شته ادبیات و علوم اجتماعی این دانشگاه موفق به اخذ مدرک لیسانس شود.
در 24 ژانویه 2004 رژیم صهیونیستی در عملیات تبادلی که با حزب الله و بامیانجیگری آلمان انجام داد ، اسرای لبنانی را آزاد کرد اما بر خلاف مذاکرات انجام شده از آزادی «سمیر قنطار» سرباز زد ولی پس از آن «نسیم نسر» یکی دیگر از مهمترین اسرای لبنانی در بند رژیم صهیونیستی در اولین مرحله از عملیات تبادل اسرا ، دوازدهم خرداد از زندان آزاد شد.
سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان پیش از این اعلام کرد که علاوه بر دو نظامی صهیونیست اسیر شده در جریان عملیات «وعده صادق» اجساد نظامیان صهیونیستی کشته شده در جنگ 33 روزه لبنان هم در اختیار مقاومت اسلامی است. این سخنان سیدحسن تا مدت ها جنجالی بزرگ را علیه مقامات نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی بر پا کرد زیرا آنان خود را تنها برای مذاکره بر سر آزادی دو سرباز اسیر خود مهیا کرده بودند و در حالی که بیش از یک سال ونیم از پایان جنگ 33 روزه می گذشت هیچ گونه اطلاعاتی پیرامون وجود بقایای اجساد نظامیان صهیونیست در میان اتباع این رژیم و حتی خانواده های مقتولین جنگ 33 روزه منتشر نشده بود.
سید حسن نصرالله در همان سال ضمن احمق خطاب کردن سران صهیونیست به سبب ممانعت از آزادی سه اسیر (نسیم نسر، سمیر قنطار، یحیی اسکاف) ، قول داد که مقاومت اسلامی طی یک عملیات اسیرگیری دیگر این سه تن را ا ز چنگ رژیم صهیونیستی آزاد کند عملیات اسیرگیری سال 2006 موسوم به «وعده صادق» و جنگ 33 روزه لبنان ثابت کرد که حزب الله لبنان و رهبر آن بر سر عهد خویش با مردم لبنان هستند و اسرای خود را فراموش نخواهند کرد.
ماهر کورانی متولد 1981 در روستای یاطر در جنوب لبنان. وی ازدواج کرده ویک کودک سه ساله دارد و ساکن روستای یاطر بود. اسرائیل در جریان جنگ تابستان 2006 منزل کورانی و خانواده اش را ویران کرده و او را دستگیر کردند.
حسین سلیمان متولد 1985 استان جبیل. وی مجرد بوده و به همراه خانواده خود در حومه جنوبی بیروت زندگی می کرد. منزل وی در جریان جنگ ویران شد و خانواده سلیمان مجبور به ترک حومه جنوبی و اقامت در بیروت شدند. وی دانشجوی دانشگاه لبنان بود و در جریان جنگ توسط اسرائیل دستگیر شد.
محمد سرور متولد 1987 در روستای عیتا الشعب در مرز باسرزمین های اشغالی. وی مجرد بوده و با خانواده خود در روستای عیتاالشعب زندگی می کرد. سرور در جریان جنگ توسط نیروهای اسرائیلی در روستایش دستگیر شد.
خضر زیدان متولد روستای مروانیه.
یحیی اسکاف متولد روستای المنیه در شمال لبنان . وی در تاریخ 1978.3.11 در جریان یک عملیات استشهادی بین حیفا و تل آویو دستگیر شد. علیرغم اینکه خانواده وی و اسرای آزاد شده تاکید دارند که اسکاف در قید حیات بوده و زندانی است، ولی اسراییل منکر وجود او شده است.
محمد فران که از قایق خود در نزدیکی شهر صور در سال 2005 ناپدید شد و سرنوشت وی هنوز مشخص نیست. قایق وی در حالی پیدا شد که آثار گلوله و خون بر آن وجود داشت.
در عین حال هشت نفر نیز در جریان جنگ تابستان 2006 شهید یا مفقود شدند که اثری از آنها نیست:
شهید موسی خنافر ، 28 ساله متولد روستای عیناتا. وی ازدواج کرده و سه دختر دارد و در منطقه السد شهید شد.
شهید زید حیدر 24 ساله متولد عیناتا. مجرد بوده و در 24 ژوئیه 2006 در نبرد مربع تحریر شهید شد.
شهید مروان سمحات 21 ساله متولد عیناتا که در نبرد مربع تحریر شهید شد.
شهید علی الوزواز ، 23 ساله متولد روستای میس الجبل که در دومین هفته ا ز نبرد مارون الرأس شهید شد. وی متأهل بوده و دو فرزند دارد.
شهید محمد دمشق معروف به جواد عیتا، 27 ساله . وی در دومین هفته از جنگ پس از نبرد قهرمانانه با نیروهای اسرائیلی در مارون الرأس شهید شد. شهید دمشق متأهل بوده و کودکی دارد که تولد او را هرگز ندید.
شهید موسی فارس 27 ساله متولد مارون الرأس . وی نامزد داشته و در دهمین روز جنگ زخمی شد وچندی بعد به شهادت رسید.
هلال علویه متولد ارنون از مفقود الاثرها.
حسن کرنیب . دانشجو بوده و11 روز پس از شروع جنگ به شهادت رسید.

/ 2 نظر / 10 بازدید
خاک

قطعه یی را گم کرده بود و دل آزرده بود. پس عزم جست و جو کرد ، برای یافتن قسمت گم شده اش. و همانطور که می غلتید و پیش می رفت آوازی این چنین می خواند: گم شده ام را می جویم گم شده ام را می جویم به هر جا سر می کشم تا گم شده ام را بیابم. پست جالبي بود.كلي استفاده كردم از آپ هاي بعدي ما رو بي خبر نذار شاد باشي