نشست دوحه، شکست سیاست‌های غرب در قبال سوریه

نشست مخالفان سوریه به میزبانی قطر و ریاست آمریکا در حالی برگزار شد که کشتار مردم بی‌دفاع توسط گروه‌های تروریستی در سوریه افزایش یافته و طی روزهای گذشته به قتل‌عام ده‌ها نفر در این کشور انجامیده است. کشورهای غربی اگرچه ادعای حمایت از مردم سوریه برای رسیدن به دموکراسی و آزادی را مطرح می‌کنند؛ اما در عمل، طرح کشتار مردم و نابودی این کشور توسط گروه‌های تروریستی را اجرا می‌کنند. نزدیک به بیست ماه از تحولات سوریه می‌‌گذرد و با وجود صرف هزینه‌های مالی و تسلیحاتی غرب و کشورهای عرب منطقه (خاورمیانه) علیه سوریه، بشار اسد همچنان به‌عنوان رئیس‌جمهور قانونی در هرم قدرت است.

با شروع درگیری‌ها در سوریه، غرب به همراه متحدان عرب ( قطر و عربستان) و ترکیه تمام تلاش خود را برای نابودی نظام بشار اسد به‌کار بردند؛ اما در این مدت نتوانستند به نتیجه مطلوب دست یابند. این کشورها علاوه بر کمک‌های تسلیحاتی و مالی از مخالفان سوری از بعد سیاسی نیز اقدامات اساسی را بر ضد دولت آغاز کردند که تشکیل شورای ملی انتقالی و برگزاری نشست‌های بین‌المللی از نمونه‌های بارز آن بود.

نشست مخالفان سوریه ،قرار است تا پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا تشکل جدیدی از مخالفان را شکل دهد. قطر درحالی میزبان معارضان سوری است که موضع آمریکا به‌عنوان مهم‌ترین حامی معارضان، تغییرات اساسی در قبال تحولات سوریه داشته، تغییراتی که بازتاب‌های غیرقابل انکار بر عرصه داخلی سوریه خواهد گذاشت. مقامات آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که امکان سرنگونی نظام سوریه با تکیه بر راهبرد حمایت از مخالفان و برگزاری نشست‌های بین‌المللی علیه سوریه وجود ندارد. بنابرین با توجه به ناکامی سیاست‌های غرب در قبال سوریه به نظر می‌رسد که آمریکا و غرب درصدد تغییر رویکرد خود در قبال سوریه برآمده‌اند تا راهکارهای جدیدی برای سقوط بشاراسد پیدا کنند.

اهداف نشست

آمریکا سعی دارد در این نشست، همه رهبران مخالفان در خارج و گروه‌های مسلح در داخل را گرد هم آورده تا بتواند به یک راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه دست پیدا کند. باتوجه به ناکارآمدی شورای انتقالی در سوریه، غرب درصدد است تا رهبری جدیدی برای معارضان داخلی و خارجی سوری تأسیس کند که این شورای جدید به‌عنوان نماینده از طرف معارضان در آینده با نظام کنونی سوریه گفت‌وگو کند. به همین دلیل، آمریکا سعی دارد یکی از شخصیت‌های برجسته معارض سوری را برای به دست گرفتن رهبری معارضان انتخاب کند تا یک دولت در تبعید تشکیل دهد که به‌عنوان رهبر معارضان برای مذاکره با دولت سوریه و انتقال قدرت در این کشور انجام وظیفه کند. غرب در تلاش است تا با افزایش کشتار مردم در سوریه و بحرانی خواندن اوضاع این کشور، سازمان ملل را به تصویب قطعنامه‌ای علیه سوریه سوق دهد تا با افزایش فشارها بر این کشور بتواند به هدف اصلی خود که سقوط نظام بشاراسد است دست پیدا کند و حتی در صورت نیاز، در این کشور مداخله نظامی می‌کند.

باتوجه به بروز اختلافات و از هم گسیختگی در بین مخالفان سوریه، غرب و کشورهای عرب منطقه در تلاشند تا بار دیگر نوعی انسجام و هماهنگی در این گروه‌ها ایجاد کنند و با حمایت مالی و تسلیحاتی بیشتر از آن‌ها، زمینه را برای گسترش درگیری‌ها و افزایش فشار بر دولت بشاراسد فراهم کنند. با توجه به شکست سیاست‌های غرب‌گرایانه ترکیه در قبال سوریه، نشست دوحه در پی این است تا جبهه جدیدی را علیه سوریه تشکیل دهد. برگزاری این نشست در قطر نشان‌دهنده این واقعیت است که شاید مقر اداره توطئه از ترکیه به قطر منتقل شود و این در حالی است که قطر نقش مهمی در حمایت مالی و تسلیحاتی از مخالفان دارد.

هدف اصلی غرب و آمریکا از برگزاری نشست دوحه که به کشتار بیشتر مردم و بحرانی‌تر کردن اوضاع داخلی این کشور انجامید، این است که در توازن میان ایران و کشورهای دیگر منطقه، تغییرات اساسی ایجاد کنند تا با روی کار آوردن یک دولت دست‌نشانده غربی در سوریه هم بتواند ایران را به‌عنوان حامی اصلی بشاراسد در منطقه تحت فشار قرار دهد و هم تهدیداتی را که از جانب ایران و سوریه علیه امنیت رژیم صهیونیستی وجود دارد، از بین ببرد.

برگزاری نشست مخالفان در دوحه، زمینه‌سازی برای جایگزینی حکومت بشار اسد در سوریه است. با این اقدام، غرب نشان می‌دهد که هیچ تغییری در سیاست خود در مورد سوریه یعنی تغییر رژیم در این کشور ایجاد نکرده است و همچنان به سقوط دولت قانونی سوریه اصرار دارد. متحدان عرب آمریکا نیز تاکنون هیچ موضعی مستقل از غرب در مورد سوریه اتخاذ نکرده‌اند و همچنان به حمایت‌های خود از مخالفان سوری ادامه می‌دهند. از طرف دیگر، بشار اسد نیز همچنان بر موضع خود در به‌کارگیری ارتش علیه مخالفان مسلح پافشاری می‌کند تا بتواند به اوضاع داخلی سوریه سروسامان دهد. مخالفان نیز تمایلی به پیشنهادهای جامعه جهانی در مذاکره با بشار اسد نشان نمی‌دهند همچنانکه با نقض آتش‌بس در عید قربان، این موضع را به‌خوبی نشان دادند. در شرایطی که هیچ تغییری در مواضع طرف‌های ذی‌نفوذ در بحران سوریه دیده نمی‌شود، نتیجه این نشست نیز همچون نشست‌های گذشته، ادامه خشونت‌ها و کشتار بیشتر مردم و عدم دستیابی به نتیجه مطلوب در این کشور است.

/ 0 نظر / 84 بازدید