رون آراد کیست و کجاست؟

مطابق آخرین توافقات مذاکرات تبادل اسرا که مدتی است با میانجی گری آلمان میان حزب الله و رژیم صهیونیستی جریان دارد طرفین متعهد شدند که طی گزارشی وضعیت برخی مفقودین را مشخص نمایند. در همین چارچوب حزب الله باید اخباری از سرنوشت رون آراد در اختیار میانجی آلمانی می گذاشت و در مقابل رژیم صهیونیستی موظف است که اطلاعات موثقی از سرنوشت 4 دیپلمات ایرانی ربوده شده در لبنان را به میانجی آلمانی ارائه دهد اما ظاهرا طرف اسرائیلی باز هم می خواهد از بیان حقیقت سر باز بزند و روند ارائه گزارش مجعول و غیرمستند را در پیش گیرد.

 رون آراد، خلبان مفقود اسرائیلی

ماجرای رون آراد از کجا آغاز شد

روز بیست و سوم مهرماه سال 1365 ساعت 3 بعدازظهر چندین فروند هواپیمای جنگی اف ـ4 که از پایگاه هوایی داخل خاک فلسطین اشغالی برخاسته بودند برای بمباران مواضع نیروهای فلسطینی و لبنانی در منطقه « اشرفیه » در جنوب شرقی شهر « صیدا » و همین طور اردوگاه آوارگان فلسطینی « المیه و میه » به حریم هوایی لبنان تجاوز کردند. با شدت گرفتن بمباران خانه های کوچک و ضعیف آوارگان ضدهوایی های متعلق به گروههای مبارز به مقابله با این تهاجم هوایی که کشته و زخمی شدن زنان و کودکان را به همراه داشت پرداختند و در آن میان جوانی فلسطینی که یک قبضه موشک ضدهوایی پس از نشانه روی و شلیک به موقع موفق شد یکی از هواپیماهای فانتوم را هدف قرار دهد.

پس از آنکه هواپیما مورد اصابت موشک قرار گرفت دو سرنشین آن سراسیمه و به سرعت دکمه پرتاب صندلی را فشار دادند که با انفجاری خفیف از داخل هواپیما به بیرون پرتاب شدند. به دنبال سقوط هواپیما خلبان و کمک اش به وسیله چتر نجات در دو منطقه جداگانه در داخل خاک لبنان فرود آمدند.

هلی کوپترهای جنگی رژیم صهیونیستی که مشغول گشت زنی نزدیک آنجا بودند پس از اخذ دستور به سرعت به محل فرود یکی از خلبانها شتافتند و توانستند او را قبل از اینکه به دست نیروهای مبارز بیفتد سوار کرده و از مهلکه نجات دهند. به محض سقوط هواپیما و انفجار آن تلاش نیروهای شبه نظامی لبنانی و فلسطینی که از بمباران خانه و کاشانه خویش عصبانی بودند برای ردگیری و دستگیری خلبانان آن آغاز شد.

« رون آراد » 28 ساله که در یک باغ فرود آمد بر اثر شدت ضربه وارده آرنج دست چپش شکست و دقایقی بعد نیروهای گروه « مقاومت مومنه » به رهبری « مصطفی دیرانی » منشعب از « سازمان امل » که در یکی از روستاهای اطراف به نام « زغداریا » مستقر بودند سررسیدند و زودتر از فلسطینی ها او را به اسارت خود درآوردند و برحسب اتفاق محلی که آراد در آنجا فرود آمده بود خط تماس جنگ داخلی « امل » و سازمانهای فلسطینی بود.

سه ساعت بعد آراد که از شکستگی دست رنج می برد سوار بر اتومبیلی شخصی در حالی که چند ماشین دیگر حامل نیروهای مسلح او را اسکورت می کردند از صیدا به طرف بیروت حرکت داده شد. در طی مسیر دژبانی و پست های بازرسی گروههای مختلف مسلح از جمله ارتش لبنان قرار داشتند. ماشین حامل آراد قبل از رسیدن به یکی از این پستها سعی کرد تا با روشن و خاموش کردن چراغهای جلو بفهماند که مجروح دارد و نمی تواند بایستد. ولی نیروهای ارتش به سمت کاروان در حال عبور شلیک کردند اما به کسی آسیبی نرسید. دقایقی بعد در « افران الرمیله » (نان فروشی رمیله ) که همه خودروهای کاروان اسکورت به هم ملحق شدند برای رعایت جوانب امنیتی آراد در خودرویی دیگر قرار گرفت و به سمت بیروت حرکت داده شد.

در بیروت خلبان مجروح را مستقیما به خانه شخصی مصطفی دیرانی (مسئول وقت کمیته امنیت سازمان امل ) بردند. ساعتی بعد که اضطراب و ترس آراد فروکش کرد با پسر دو سال و نیمه دیرانی به بازی و سرگرمی مشغول شد . ساعت 10 شب به دلیل شدت جراحت به یکی از درمانگاه ها برده شد که دکتر ارتوپد در محل کار خود حضور نداشت . پس از دقایقی با پیگیری های زیاد دکتر از منزل خود به بیمارستان آمد و دست چپ خلبان اسرائیلی را گچ گرفت و مداوا کرد.

سازمان امل در اولین روزها مدعی شد که رزمندگانش موفق شده اند هواپیمای جنگی اسرائیلی را ساقط کنند و خلبان آن را به اسارت درآورند ولی سازمان فلسطینی « فتح » (گروه ابونضال ) این ادعا را رد کرد و گفت : « ما هواپیمای اسرائیلی را با موشک زدیم ولی چون خلبان آن در نزدیکی خطوط نیروهای امل فرود آمد آنها توانستند او را اسیر کنند. »

از همان روز به بعد رژیم صهیونیستی ـ که برای حفظ روحیه نیروهای مسلح و بخصوص خلبانانش اهمیت بسیاری قائل است و همواره سعی دارد تا از هر عملی که باعث تضعیف روحیه جنگی و جنایتکار آنان شود جلوگیری کند ـ پیدا کردن و کسب خبر از رون آرادرا بهانه بسیاری از جنایاتش قرار داد.

در نیمه شب 6 مرداد ماه سال 1368 هلی کوپتری متعلق به ارتش اسرائیل در محوطه ای باز در مرکز شهر « جبشیت » در جنوب لبنان فرود آمد و در میان ترس و اضطراب مردم نیروهای کماندویی ویژه به آپارتمانی که در آن نزدیکی قرار داشت هجوم بردند و پس از شکستن در ورودی طبقه دوم ساختمان در میان وحشت زن و فرزندان اقدام به ربودن « حجت الاسلام شیخ عبدالکریم عبید » امام جمعه جبشیت نموده و پس از انتقال او به هلی کوپتر با سرعت هر چه تمام تر به داخل فلسطین اشغالی پرواز کردند. بهانه اسرائیل برای این آدم ربایی جنایتکارانه این بود که مدعی شدند شیخ عبید دستور نقل و انتقال آراد را داده است .

چند سال بعد در نیمه شب 3 خرداد 1373 مصطفی دیرانی در حالی که در جمع خانواده خود خفته بود با صدای هلی کوپترهایی که بر تپه ای نزدیک روستای « قصر نبا » در دره بقاع فرود آمده بودند از خواب پرید ولی تا بخواهد اسلحه کمری را از زیر بالش خود بردارد با عکس العمل کماندوهای « تیپ ویژه گولانی » ـ که وظیفه اصلی شان این گونه آدم ربایی بود ـ بر بالین خود روبرو شد و در میان بهت و وحشت زن و فرزندانش به داخل هلی کوپتر منتقل شد و از آنجا به پایگاهی نظامی در فلسطین اشغالی منتقل شد که در آن میان برادر وی از پنجره خانه شان که مقابل خانه مصطفی بود با تفنگ شکاری اقدام به تیراندازی به سمت صهیونیست ها کرد که با پاسخ شدید آنان روبرو شد ولی به کسی آسیبی نرسید.

پس از چند سال که از آدم ربایی های رژیم صهیونیستی گذشت در خرداد ماه سال 1379 دادگاهی نظامی و در حصاری از نیروهای امنیتی برای رسیدگی به پرونده عبید و دیرانی تشکیل شد.

در این فاصله اخبار متناقضی از سرنوشت آراد منتشر می شد . خرداد ماه سال 1373 روزنامه « ندا الوطن » چاپ بیروت بدون اشاره به زمان و مکانی خاص نوشت : رون آراد به هنگام فرار از محل بازداشت خود از سوی نگهبانانش هدف شلیک قرار گرفته و کشته شده است . این روزنامه در ادامه نوشت : آراد هنگامی که در اسارت عناصر منشعب از سازمان امل به رهبری مصطفی دیرانی بود به قتل رسیده است . »

شهریور سال 1375 رادیو رژیم صهیونیستی به نقل از روزنامه اسرائیلی « یدیعوت آحارونوت » اعلام کرد : « هرگونه اطلاعات در مورد دیپلماتهای ایرانی ربوده شده در لبنان می تواند اطلاعات متقابلی در مورد رون آراد به همراه داشته باشد. » احمد متوسلیان سید محسن موسوی تقی رستگار مقدم و کاظم اخوان علیرغم برخورداری از مصونیت دیپلماتیک 14 تیر ماه سال 1361 در پست بازرسی فالانژیستها در شمال بیروت معروف به « حاجز برباره » به اسارت در آمدند که از آن تاریخ به بعد هیچ خبر موثقی از سرنوشت آنان به دست نیامده است اما رژیم صهیونیستی همواره به دنبال گره زدن اخبار و اطلاعات ماجرای رون آرادبا گروگان های ایرانی است . اسرائیل همواره تلاش دارد تا این گونه وانمود کند که آراد توسط حزب الله لبنان ربوده شده و در اختیار ایران است ولی حزب الله نیز در مقابل هرگونه ارتباط خود را با این قضیه رد کرده است و دلیل صحت این مطلب نیز این است که اگر خلبان اسرائیلی در دست حزب الله بود این حزب به راحتی می توانست بر سر این خلبان معامله کرده و بهای گزافی از اسرائیل طلب کند کما اینکه در گذشته نیز شاهد بوده ایم در ازای تکه های بدن چند سرباز متجاوز اسرائیلی حزب الله توانست صدها تن از اسرای خود را از چنگال این رژیم آزاد کند.

شیخ عبدالکریم عبید از مسئولین حزب الله در جنوب لبنان که در اسارت بود خرداد ماه سال 1379 در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی « معاریو » ضمن تاکید بر اینکه هیچ ارتباطی با اسارت خلبان اسرائیلی ندارد و بی جهت ربوده شده است گفت : « آراد گروگان حزب الله نبوده و به همین دلیل امیدی برای آزادی او از طریق ربودن من وجود ندارد بلکه برعکس این امر ممکن است اوضاع را پیچیده تر کند. »

مصطفی دیرانی نیز روز پنجشنبه 19 خرداد ماه 1379 در مصاحبه با همین روزنامه گفت : « من نمی دانم آراد زنده است یا مرده و نمی دانم او در حال حاضر کجاست » دیرانی درباره وضعیت آراد در اولین ساعات اسارت گفت : « اولین بار که او را دیدم پس از سقوط هواپیمایش بود. چند ساعت بعد او به خانه من در بیروت منتقل شد. من به او لباس و غذا دادم و او با پسر من که در آن موقع دوساله و نیم بود بازی کرد. »

دیرانی همچنین تحویل خلبان اسرائیلی به عوامل ایران در بعلبک در مقابل 300 هزار دلار را تکذیب کرد و درباره گم شدن آراد گفت : « ارتش اسرائیل به منطقه « میدون » در دره بقاع حمله کرد و دهها تن کشته و زخمی از مردم عادی برجای گذاشت ; نگهبانان آراد که از نیروهای « امل » بودند برای جویا شدن از احوال نزدیکانشان او را ترک کردند و پس از بازگشت متوجه شدند که آراد نیست و پیدایش نکردند. »

هرآنچه هست نشان از آن دارد که رژیم صهیونیستی برای یافتن رون آراد اهمیت قائل شده و حتی دست به آدم ربایی آشکار زده است و همواره در برابر اذهان و افکار جهانی جنایتکار جنگی خود را که تنها برای ریختن بمب بر سر مردم بیگناه به لبنان تجاوز کرده بود مفقودی مظلوم جلوه می دهد و این گونه تبلیغ می کند که ایران وی را ربوده و نگهداری می کند ولی تا به امروز سازمانهای اطلاعاتی عریض و طویل اسرائیل « موساد » و آمریکا « سیا » هیچ سند موثقی بر این ادعای خود ارائه نداده اند.

چند سال پیش نیز خبرگزاریها از قول رابط آلمانی میان حزب الله لبنان و اسرائیل برای تبادل اسرایشان نوشتند که « هم چهار گروگان ایرانی و هم رون آرادکشته شده اند و موضوع آنها از پرونده تبادل اسرا خارج شده است . » روزنامه هاآرتص به نقل از گروه میانجی آلمانی که مذاکرات تبادل اسرا را پیگیری می کند نقل کرد : « حزب الله اعلام کرده که خلبان مفقود صهیونیست با نام « ران آراد » که در سال 1365 هواپیمایش در آسمان لبنان سرنگون شد مرده است .

منبع : پایگاه اینترنتی رجانیوز

/ 0 نظر / 30 بازدید