پارادوکس مبارزه با تروریسم آمریکا در پاکستان

به گزارش خبرگزاری فارس، "مینگوره " نماد مقاومت افراط گرایی قومی - مذهبی و یکی از مهمترین شهرهای دره " سوات " در شمال غرب پاکستان، روز گذشته به تصرف کامل ارتش این کشور در آمد، این در حالی است که مبارزه با تروریسم در پاکستان همچنان با پارادوکس آمریکا روبروست.
بر این اساس همگرایی اسلام آباد با آمریکا در مبارزه با تروریسم که هم اینک در رویارویی با طالبان پاکستانی نمود عینی پیدا کرده، توجه ناظران سیاسی را به این کشور جلب کرده است.
در این رابطه، وقوع حادثه تروریستی در مسجد امیرالمومنین (ع) زاهدان به دست عناصر تروریست در منطقه مرزی ایران- پاکستان و مبارزه با آن همچنان با پارادوکس آمریکا و رژیم صهیونیستی روبروست.
اینکه این مثلث چه اهدافی را از دیدگاه دوگانه به مقوله تروریسم و حمایت همه جانبه از گروهک تروریستی ریگی ، دنبال می کند، بررسی محورهای مهم این اهداف، ارزیابی دقیق تری از نیات هژمونی سلطه به رهبری آمریکا را نشان می دهد:

1- بی ثبات کردن اوضاع در بخش‌هایی از مرزهای مشترک و ورود ناگزیر تهران به معادلات نانوشته واشنگتن در منطقه.
در این زمینه، مقامات مسئول ایران بارها درباره بروز و ظهور تروریست‌های مورد حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی در مرزهای مشترک با مسئولان پاکستانی دیدار و گفتگو کرده‌اند اما حادثه خونین بمب گذاری در مسجد شیعیان زاهدان، نشان داد که نتیجه ای در بر نداشته است.

2- دیدگاه دوگانه آمریکا در امر مبارزه با تروریسم در شمال‌غرب و جنوب‌شرق پاکستان که اولی با اهداف واشنگتن همخوانی داشته و دومی به دلیل دشمنی با جمهوری اسلامی ایران نا همخوان تلقی می شود، پدیده جدیدی نیست که مورد بازخوانی مجدد قرار گیرد.
در هر حال، آمریکا با اعتقاد به " کثرت گرایی مقطعی " ( جذب حمایت کشورها در مقاطع خاص ) در رویارویی با چالش های عمیقی که منطقه و جهان تجربه می کند، از این استراتژی برای کسب مشروعیت عملیات سیاسی - نظامی نا مشروعش به همگرایی با کشور مقتدر جمهوری اسلامی ایران نیاز دارد.

امریکا در این راستا، تلاش می‌کند با چینش مهره ها و پیامد بازی با آن در صفحه شطرنج منطقه که مبتنی بر تحریک قومی- مذهبی در کشورهای هدف است، به این خواسته نایل شود.
اظهارات متقن رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از وقوع حادثه تروریستی زاهدان درباره طراحان اصلی حادثه مزبور، کیان رژیم های آمریکا و اشغالگر قدس را در اذهان عمومی منطقه‌ای و بین المللی به لرزه در آورد.
لرزه‌ای که " پارادوکس مبارزه با تروریسم " را از یکسو و استراتژی "کثرت گرایی مقطعی " را طرف دیگر به سراشیبی سقوط رهنمون کرد.

/ 0 نظر / 5 بازدید