نگاهی به تاریخ تبادل اسرای حزب‌الله با رژیم صهیونیستی

به گزارش فارس روزنامه الشرق‌الاوسط نوشت: هنوز تعدادی از لبنانی در زندان‌های اسرائیل اسیر هستند که از میان آنان می‌توان به‌نام سمیر قنطار، یحیی سکاف، نسیم نسر، محمد الفران، محمد عبدالحمید سرور، ماهر کورانی، خضر زیدان، حسین سلیمان اشاره کرد. به علاوه پیکر تعدادی از رزمندگان لبنانی نزد اسرائیل است.

اکنون نگاهی داریم به تاریخ تبادل اسرا و اجسادی که میان حزب‌الله و اسرائیل انجام شده ‌است.

 -اولین عملیات تبادل در سال 1991 با میانجیگری مجامع بین‌المللی طی سه مرحله و از طریق گذرگاه "کفر تبنیت" صورت گرفت. در این عملیات تل‌آویو 91 اسیر لبنانی همراه با پیکر 9 تن از رزمندگان حزب‌الله را به این جنبش تحویل داد تا در مقابل اطلاعاتی درباره سرنوشت دو نظامی اسرائیلی که در سال 1986 اسیر شده بودند، به‌دست آورد.

 -دومین عملیات تبادل در مورخه 1996/07/21 انجام شد. در این عملیات اسرائیل 45 اسیر را از بازداشتگاه‌های خود از جمله بازداشتگاه "خیام" آزاد کرد که در میان آنان سه زن نیز به چشم می‌خوردند. همچنین پیکر 123 لبنانی را تحویل حزب‌الله داد و در مقابل جسد دو نظامی اسرائیلی را تحویل گرفت. این عملیات از طریق گذرگاه کفر تبنیت با نظارت کمیته صلیب سرخ جهانی انجام شد.

 -در تاریخ 1998/06/26 سومین عملیات تبادل صورت گرفت. در این عملیات تل‌آویو 60 اسیر را آزاد کرد و پیکر 40 (رزمنده) لبنانی را تسلیم حزب‌الله کرد و حزب‌الله نیز اجساد متلاشی شده کماندوهای اسرائیلی که در کمین نیروهای این جنبش در سال 1997کشته شده بودند، به تل‌آویو تحویل داد.

 -چهارمین عملیات تبادل با میانجیگری آلمان و نظارت صلیب سرخ جهانی در مورخه 2004/01/29 صورت گرفت. در این عملیات 500 اسیر فلسطینی و 28 اسیر لبنانی و عرب آزاد شدند و اجساد سه نظامی اسرائیلی به تل آویو تحویل شد.این بزرگ‌ترین عملیات تبادل میان حزب‌الله و اسرائیل محسوب می‌شود.

 -پنجمین عملیات و مهم‌ترین تبادل اسرا که بعد آزادسازی جنوب لبنان ( 2000 ) انجام شد،به آزاد کردن سرهنگ احتیاط ارتش اسرائیل "حنان تنباوم" ، شیخ "عبدالکریم عبید" و حاج "مصطفی الدیرانی" منجر شد. سرهنگ حنان بنباوم که برای انجام یک عملیات امنیتی (جاسوسی) به لبنان اعزام شده بود، توسط حزب‌الله در بیروت دستگیر ‌شد، اما شیخ عبدالکریم عبید و حاج مصطفی الدیرانی در منطقه بقاع ( عمق خاک لبنان) توسط کماندوهای اسرائیلی ربوده ‌شدند. تل آویو بر این باور بود که الدیرانی یکی از مسئولان امنیتی جنبش امل است که اطلاعات محرمانه‌‌ای درباره خلبان "ران آراد" دارد. هواپیمای ران آراد هنگام بمباران مواضع فلسطینیان در لبنان توسط یک موشک زمین به هوا هدف قرار گرفت و در نزدیکی اردوگاه "عین الحلوه" که تحت سیطره جنبش امل بود، سقوط کرد.

در پنجمین عملیات تبادل اسرا مقامات تل‌آویو با آزادی "انور یاسین" که 17 سال اسیر بود، موافقت کردند،اما اجازه ندادند"سمیر قنطار" که از سال 1985 در زندان‌های اسرائیل به سر می‌برد، آزاد شود.

 به نوشته الشرق‌الاوسط، علاوه بر عملیات‌های مزبور دو عملیات تبادل فرعی دیگری انجام شده اند که یکی از آنها عملیاتی بود که در سال 1997 انجام شد. در این عملیات سه تن از زندانیان بازداشتگاه خیام (تحت نظارت رژیم صهیونیستی ) در مقابل یکی از نیروهای ارتش "آنتوان لحد" آزاد شدند.

دومین عملیات در مورخه 2007/10/15 انجام شد که در اثر آن "حسن عقیل" ( رزمنده ) لبنانی آزاد شد و پیکر دو رزمنده وابسته به جنبش حزب‌الله تحویل این جنبش شد و در مقابل اسرائیلی‌های جسد یک شهر‌ نشین خود را تحویل گرفتند.این شهرک نشین در آب‌های ساحلی دریای مدیترانه غرق شده بود و امواج جسد او را به ساحل لبنان آورده بودند.

/ 0 نظر / 5 بازدید