اسرائیل شریک جرم سرکوب مسلمانان کشمیر

جیمی جانسون Jimmy Johnson نویسنده و تحلیلگر آمریکایی و از فعالان دفتر فرهنگی فلسطین در دیترویت، در مقاله ای که در سایت انتفاضه الکترونیک درج شده ضمن تشریح روابط راهبردی نظامی بین رژیم اسرائیل و دولت هند، شیوه های سرکوب مسلمانان کشمیر توسط نیروهای نظامی هند را الگو برداری شده از ابزارهای سرکوب اسرائیلی علیه فلسطینیان دانسته و معتقداست با تداوم این روابط، اهالی کشمیر همچنان همانند مردم فلسطین سرکوب خواهند شد.
    ***
     تابستان 2010 در منطقه جامو و کشمیر شاهد تظاهرات اهالی کشمیر و سرکوب آنان توسط ارتش هند بوده است. جریان این خشونت ها بیش از 50 کشته بویژه از میان تظاهر کنندگان جوان بر جای گذاشته است. اوضاع در کشمیر شباهت هایی با کرانه باختری و نوار غزه دارد به طوری که حتی برای توصیف این قیام نیز از واژه انتفاضه استفاده می شود. ولی ارتباط این دو منطقه بیش از یک قیاس ساده است -پلیس، ارتش و سرویس های اطلاعاتی هند در تلاش برای آرام کردن جامو و کشمیر از اقدامات سرکوبگرانه اسرائیل الگو برداری نموده اند.
    هند و اسرائیل تا قبل از سال 1992 روابط محدودی داشتند. هند به عنوان یکی از اعضای برجسته جنبش عدم تعهد به تاسیس دفاتر سیاسی این جنبش در فلسطین به منزله «تلاش علیه امپریالیسم، استعمار، استعمار نو، آپارتاید، 
    نژاد پرستی شامل صهیونیسم و تمامی اشکال توسعه طلبی، اشغالگری، سلطه و هژمونی خارجی» کمک نمود. 
    هند علاوه بر سیاست های ضد استعماری و همبستگی جهان سوم، دلایل عینی دیگری برای فاصله گرفتن از اسرائیل داشت. این کشور، اقتصاد در حال توسعه ای بود که به منابع نفتی نیاز زیادی داشت در حالی که در داخل از این منبع بهره مند نبود. روابط خوب با اعراب و اتحاد شوروی این کشور را قادر ساخت تا به منابع لازم برای تبدیل شدن به یک قدرت منطقه ای و جهانی دسترسی پیدا کند.
    با شروع مذاکرات اسلو بین اسرائیل و سازمان آزادی بخش فلسطین در اواسط دهه 1990 و پایان جنگ سرد، هند می توانست فارغ از رویکرد عدم تعهد روابط خود با اسرائیل را پیگیری نماید. در دوران انجام مذاکرات اسلو یکی از گزارش های 
    دانشکده جنگ ارتش ایالات متحده اذعان داشت که هند مشتاق برقراری روابط راهبردی با اغلب قدرت های عمده و بسیاری از قدرت های متوسط از جمله اسرائیل است.
    در خلال جنگ هند با چین در سال 1962 و جنگ های 1965 و 1971 با پاکستان، اسرائیل 
    کمک های نظامی محدودی را در اختیار هند گذاشت. ولی پس از روند صلح اسلو، این تماس های نظامی محدود به روابط راهبردی کامل تبدیل گشت. طبق گزارش بولتن دانشمندان هسته ای در سال 1994، هند از اسرائیل تجهیزاتی را برای محافظت از مرز هند و پاکستان در کشمیر درخواست کرد. دهلی نو علاقه مند به حصارهای اسرائیلی بود که برای یافتن 
    حرکت های انسانی به حسگرهای الکترونیک مجهز بودند. سال های باقیمانده این دهه با فروش سلاح از اسرائیل به هند بویژه هواپیماهای بدون سرنشین و سیستم های جنگ الکترونیک، همراه شد.
    این روابط راهبردی نظامی در هزاره جدید نزدیک تر نیز شد و میانگین سالانه مبادله تسلیحات به صدها میلیون دلار رسید. با دیدار آریل شارون از هند در سپتامبر 2003 در زمان نخست وزیری آتال بیهاری واچپایی از دولت ناسیونالیست هندوی حزب باهاراتیا جاناتا و به دنبال صدور بیانیه دهلی درمورد دوستی و همکاری بین هند و اسرائیل، اسرائیل از یک تامین کننده عمده نظامی به شریک راهبردی هند تبدیل شد. این روابط از سال 2000 گسترش چشمگیری داشته و حتی در سال های اخیر اسرائیل جای روسیه به عنوان بزرگ ترین تامین کننده سلاح هند را گرفته است. سیستم های موشکی سطح به هوا، شناورهای دریایی، سیستم های پیشرفته رادار و دیگر سیستم های حسگر دوربُرد، سیستم های توپخانه ای و دیگر ابتکارات تولید مشترک از مهمات گرفته تا سیستم های الکترونیک هوایی، هر چه بیشتر به گسترش روابط هند با اسرائیل دامن زده است.
    ولی به موازات آغاز دهه سوم قیام کشمیر، صادرات شیوه های سرکوب گرانه اسرائیل علیه فلسطینیان به هند و کاربست این روش ها در جامو و کشمیر به بارزترین بخش روابط دوجانبه تبدیل شده است. از سال 2003 به بعد هزاران نیروی نظامی هند آموزش های ضد شورش را از اسرائیل فرا گرفته اند. هند اخیرا برای تجهیز این نیروهای خود قرارداد 30 میلیون دلاری برای خرید 3400 تفنگ تهاجمی Tavor، 200 تفنگ تیراندازی از کمین Galil و همچنین تجهیزات دید در شب و ردیابی لیزری را با صنایع نظامی اسرائیل منعقد نموده است. 
    در سال 2004، سازمان جاسوسی (موساد) و سرویس امنیت عمومی اسرائیل (شین بث) در راستای برگزاری اولین دوره نظارت امنیتی برای نیروهای اطلاعاتی هند وارد این کشور شدند. بنا به اذعان یک منبع هندی، این دوره برای آشنایی با شیوه های جمع آوری اطلاعات در مناطق آشوب زده و بر طبق چالش های پیش روی اسرائیل طراحی شده بود. دستیابی بیشتر به هواپیماهای بدون سرنشین، تولید مشترک آنها و دستیابی به دیگر سیستم های نظارتی، بویژه توافقات 2010 برای ماهواره های جاسوسی و سیستم های ارتباطاتی ماهواره ای به عملیات های آرام سازی هند در جامو و کشمیر یاری رسانده است. به عنوان مثال بارز ورود صنایع ضد شورش و امنیت داخلی اسرائیل به هند می توان به موافقت نامه ماه می 2010 اشاره کرد که طی آن صنایع امنیتی اسرائیلی واقع در رعانانا Ra`anana سیستم های امنیتی و مرکز نظارت و کنترل پارلمان هند را تامین خواهند کرد. سندیپ سالونکه رئیس امنیت پارلمان هند اظهار داشت که این قرارداد 5 میلیون دلاری در پرتو افزایش اخیر تروریسم جهانی منعقد شده است. 
    گرایش هند به سوی خط مشی چند تعهدی که طی آن می تواند توافقات راهبردی انرژی با ایران و همزمان توافقات دفاعی راهبردی با اسرائیل داشته باشد، بخشی از راهبرد کلان تری محسوب می شود که از طریق آن هند از تبدیل شدن مسائل داخلی و دوجانبه خود به یک موضوع بین المللی جلوگیری خواهد کرد. مخالفت هند با دخالت بین المللی در اشغالگری خود تنها شباهت هند با اشغالگری اسرائیل در نوار غزه و کرانه باختری نیست. هند و اسرائیل هر دو از بطن پایان استعمارگری بریتانیا زاده شده اند، هر دو در خط مقدم به اصطلاح جنگ با ترور پنداشته می شوند و از سوی دیگر گروههای مسلح فلسطینی و کشمیری در رابطه با حقوق خود، به طور نادرستی غیر قانونی و صرفا ابزار مداخله گران خارجی (پاکستان در مورد کشمیر و سوریه در مورد فلسطین) فرض می گردند؛ در هر دو منطقه حقوق بشر به طور گسترده ای نقض می شود؛ و البته افکار عمومی هند در مقایسه با بی تفاوتی عمومی یا مخالفت اسرائیلی با حق تعیین سرنوشت فلسطینیان فراتر نیز رفته است، چرا که در مباحثات عمومی هند نه تنها حق تعیین سرنوشت کشمیر اصلامورد توجه قرار نمی گیرد بلکه سرکوب اهالی کشمیر و برقراری امنیت در مرزهای پاکستان مسئله اصلی به شمار می آید.شاید تاکنون بتوان تنها تشابهات بین این دو منازعه را مدنظر قرار داد، ولی ارتباط مستقیم بین به کارگیری ابزارهای سرکوب اسرائیلی علیه فلسطینیان (و لبنان) توسط هند در کشمیر و دیگر مناطق هند، پیوند عمیق بین این دو منازعه و الگوبرداری آنها از یکدیگر را نشان می دهد. تا موقعی که اسرائیل بخواهد به هر طریق فلسطینیها را تحت کنترل خود داشته و از این رو به تولید ابزارهای سرکوب گری ادامه دهد و تا زمانی که هند عملیاتهای خود در جامو و کشمیر را دنبال کند، اهالی کشمیر بایستی منتظر باشند تا مزه سرکوب شدن فلسطینیها را بچشند.

/ 1 نظر / 28 بازدید
ابراهیم مروی

با عرض سلام و خدا قوت خدمت مدیریت محترم وبلاگ مقالات جهان اسلام.ضمن تشکر جهت درج مقاله بنده با نام کشمیر فلسطینی دیگر ، مقاله اسرائیل شریک جرم سرکوب مسلمانان کشمیر را همانطور که در انتهای مقاله در وبلاگ عروه الوثقی ذکر کرده ام از روزنامه رسالت(روزنامه رسالت، شماره 7145 به تاريخ 11/9/89، صفحه 6 ) نقل کرده ام.گفتم به شما اطلاع بدهم که عدم درج نام روزنامه رسالت مشکل حقوقی برای وبلاگ وزین شما ایجاد نکند. مطلبی تحت عنوان کثیفترین کار ممکن توسط یک دستگاه اطلاعاتی که مربوط به جنایات رژیم حسنی مبارک است برایتان ایمیل کرده ام. ضمنا وبلاگ شمارا در پیوندهای روزانه خود قرار داده ام اگر مایل بودید وبلاگ مارا در لینکهای خود قرار دهید.با تشکر