تصویب قانونی جدید برای افزایش حمایت آمریکا از اسرائیل

آمریکا به عنوان متحد استراتژیک اسرائیل همواره نقش پررنگی در حمایت همه جانبه از آن بعهده داشته است.این در حالی است که لابی رژیم صهیونیستی در آمریکا موسوم به" آیپک" AIPAC نیز همواره با اعمال نفوذ و لابی گری در کنگره آمریکا سعی در تصویب لوایحی در راستای افزایش سطح روابط آمریکا و اسرائیل داشته است.

به همین جهت همواره شاهد آن بوده ایم که در کنگره این کشور لوایح زیادی در حمایت وکمک به رژیم صهیونیستی به تصویب رسیده است.در این راستا سنای آمریکا روز جمعه 29 ژوئن لایحه افزایش همکاری‌های امنیتی میان تل آویو و واشنگتن را به اتفاق آراء به تصویب رساند. کمیته روابط خارجی سنای آمریکا قبلا یعنی در 19 ژوئن این لایحه را تصویب کرده بود.این لایحه بار دیگر سیاست آمریکا درزمینه تقویت همکاری امنیتی با اسرائیل را مورد تاکید قرار می دهد. لابی صهیونیستی آیپک نیز از تصویب این قانون در سنای آمریکا استقبال و اعلام کرده است در شرایط فعلی زمان افزایش همکاری های استراتژیک با اسرائیل به عنوان متحد دمکراتیک و با ثبات واشنگتن فرا رسیده است.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز پیشتر قانونی مشابه را با هدف گسترش همکاری های نظامی میان اسرائیل و آمریکا به تصویب رسانده بود، در شرایط فعلی نسخه های این قوانین سنا و مجلس نمایندگان در راستای تقویب امنیت اسرائیل باید قبل از اینکه برای امضای "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا، به کاخ سفید فرستاده شوند، با یکدیگر انطباق داده شوند.شایان ذکر است که مجلس نمایندگان آمریکا در9 می با اکثریت آراء، قانونی را با حمایت دو حزب جمهوریخواه و دموکرات موسوم به "افزایش همکاری امنیتی اسرائیل و آمریکا در سال 2012" the US-Israel Enhanced Security Cooperation Act of 2012 به تصویب رساند که بر اساس این قانون تعهدات آمریکا در قبال امنیت اسرائیل افزایش می یابد.

این قانون که با حمایت "اریک کانتور" رهبر اکثریت جمهوری خواه و "استنی هویر" رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان ارائه شد، با 411 رای موافق و 2 رای مخالف به تصویب رسید، این قانون پیش از تصویب حمایت 294 از قانونگذاران دموکرات و جمهوریخواه را به دست آورده بود.لابی صهیونیستی آیپک پس از تصویب قانون مذکور در مجلس نمایندگان ، آن را نشانه حمایت دو حزب جمهوری خواه و دموکرات از اسرائیل اعلام نمود.

این در حالی است که با تصویب این قانون در مجلس سنا که به اتفاق آراء به تصویب رسید، سناتور های آمریکایی خواستار تقویت همکاری های دو جانبه میان آمریکا و اسرائیل از طریق افزایش همکاری در زمینه های دفاع موشکی، امنیت داخلی، بخش انرژی، اطلاعات و امنیت سایبری شده اند؛ این قانون علاوه بر این، خواستار بهبود و ارتقای کیفی نظامی اسرائیل به عنوان هدف بلندمدت اعلام شده در سیاست خارجی آمریکا شده است.

به گفته کارشناسان ، هدف از برخی از موارد مطروحه در این قانون کمک به اسرائیل به خصوص در هرگونه رویارویی احتمالی با ایران است؛ بر اساس این قانون، آمریکا باید تجهیزات سوخت گیری هوایی، قابلیت های دفاع موشکی و مهمات تخصصی را برای اسرائیل تامین کند ،مهمات تخصصی نیز شامل بمب های سنگرشکنی می شود که در حمله احتمالی به تاسیسات هسته ای ایران بکار روند.

هر چند آمریکا هر ساله به متحدین خود در سراسر دنیا کمک های مالی و تسلیحاتی اختصاص می دهد، اما رژیم صهیونیستی بزرگترین دریافت کننده این کمک ها محسوب می شود. در واقع دولت آمریکا میلیاردها دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی را سالانه به شکل کمک های نظامی و اقتصادی در اختیار رژیم صهیونیستی قرار می دهد، محمل قانونی این کمک ها ارائه آنها به صورت "بسته کمک های خارجی" می باشد . پس از جنگ جهانی دوم، اسرائیل بیشترین میزان کمک خارجی آمریکا را به خود اختصاص داده است.

علیرغم این که در حال حاضر آمریکا با مشکلات اقتصادی زیادی درگیر است ، با این همه هیچ گاه از میزان کمک های خود به رژیم صهیونیستی نکاسته است.این در حالی است که دولت آمریکا به بهانه بحران اقتصادی کاهش زیادی در هزینه های خدمات عمومی شهروندان خود بویژه هزینه های آموزشی و بهداشتی صورت داده است.

حمایت همه‌جانبه کنگره آمریکا از ارائه کمک های نظامی به اسرائیل منافع بسیاری برای رژیم صهیونیستی به همراه داشته است.از جمله کنگره در سالهای اخیر بودجه‌ جداگانه ایی را برای برنامه‌های مشترک توسعه و ساخت سامانه های ضد موشکی آمریکا و اسرائیل در نظر گرفته است که تاکنون به چند میلیارد دلار بالغ شده است.

شایان ذکر است این اقدام کنگره آمریکا صرفا یکی از اقدامات آن برای حمایت از اسرائیل بشمار می رود. در واقع کنگره آمریکا نه تنها اقدامات قانونی برای پشتیبانی از اسرائیل صورت می دهد ، بلکه مصوبات مختلفی نیز برای ارائه کمک های مالی به رژیم صهیونیستی داشته است .در این راستا کمیته فرعی تخصیص بودجه نظامی مجلس نمایندگان آمریکا در 19 اردیبهشت 1391کمک حدود یک میلیارد دلاری را به اسرائیل تصویب کرد تا رژیم صهیونیستی آن را صرف پروژه های ضد موشکی مشترک خود با آمریکا کند.

این بودجه بیشترین بودجه ای است که تاکنون در یک سال به برنامه ضد موشکی مشترک آمریکا و اسراییل موسوم به "طرح نجات" تخصیص داده شده است. حدود 680 میلیون دلار از این بودجه صرف سامانه کوتاه برد ضد موشکی "گنبد آهنی"IRON DOME خواهد شد و 269 میلیون دلار نیز صرف دیگر برنامه های ضد موشکی از جمله سامانه های ضد موشک"ارو" ARROW خواهد شد.این در حالی است که تصویب قانون افزایش همکارهای امنیتی آمریکا و اسرائیل در کنگره آمریکا به عنوان نشانه دیگری از همپیمانی آمریکا با رژیم صهیونیستی محسوب می شود.

/ 0 نظر / 82 بازدید