سمیر قنطار کیست

به گزارش فارس، سمیر قنطار در تاریخ 22 آوریل 1979 در حالی که تنها 16 سال داشت به همراه سه تن از اعضای گروه فلسطینی "جبهه خلق برای آزادی فلسطین" به نام‌های" عبدالمجید اصلان"، "مهنا الموید" و "احمد الابرص" به شمال اسرائیل نفوذ کردند و به محل اقامت یک صهیونیست به نام "هاران" در شهر "نهاریا" یورش بردند و در اقدامی متهورانه او را ربودند.

در همین زمان با نیروهای پلیس مواجه و با آنان درگیر شدند که در جریان این درگیری یکی از نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی کشته شد. در این درگیری دو تن از همراهان قنطار یعنی" اصلان" و "موید" کشته ولی خود وی و "احمد ابرص" از سوی نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی دستگیر شدند. رژیم صهیونیستی مدعی است که در جریان این درگیری قنطار پیش از دستگیری، گروگان‌های خود را به قتل رسانده است.

سمیر قنطار برای اولین بار در تاریخ 31 ژانویه زمانی که قصد داشت از مرز اردن و فلسطین اشغالی در منطقه "مزج پیسان" به همراه دو عضو دیگر جبهه آزادی بخش فلسطین عبور کند و یک کاروان اسرائیلی در مسیر بین منطقه بیسان و طبریا را در مقابل آزادی زندانیان دربند لبنانی در زندانهای رژیم صهیونیستی به گروگان بگیرد، دستگیر شده بود.

قنطار 11 ماه در زندان اردن به سر برد. وی در 25دسامبر سال 1978به شرط اینکه دیگر وارد اردن نشود، از زندان آزاد شد.

سمیر قنطار در تاریخ 28 ژانویه 1985 از سوی دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی به پنج بار حبس ابد و نیز 47 سال حبس محکوم شد. وی متهم است در قتل پنچ صهیونیست و زخمی شدن یک صهیونیست دیگر دست دارد.

قنطار هم اکنون در زندان "هداریم" در فلسطین اشغالی به سر می برد و "ابرص" یکی از همرزمان وی نیز در 21 می 1985 در چارچوب معامله مبادله اسرا بین رژیم صهیونیستی و سازمان جبهه خلق برای آزادی فلسطین_فرماندهی کل_ آزاد شد.

رژیم صهیونیستی پیش از این با آزادی قنطار مخالفت کرد و آزادی وی را منوط به ارائه اطلاعاتی درباره خلبان مفقود شده صهیونیست "ران آراد" کرده است. "ران آراد " خلبان اسرائیلی در سال 1986حین پرواز بر فراز لبنان مفقود شد.

قنطار در طول دوران حبس توانست به عنوان دانشجوی آزاد(آموزش از راه دور) در دانشگاه تل آویو مشغول به تحصیل شود و در سپتامبر 1998در رشته ادبیات و علوم اجتماعی این دانشگاه موفق به اخذ مدرک لیسانس شود.

در 24 ژانویه 2004 رژیم صهیونیستی در عملیات تبادلی که با حزب‌الله و با میانجیگری آلمان انجام داد، اسرای لبنانی را آزاد کرد اما برخلاف مذاکرات انجام شده از آزادی "سمیر قنطار" سر باز زد ولی پس از آن "نسیم نسر" یکی دیگر از مهمترین اسرای لبنانی در بند رژیم صهیونیستی در اولین مرحله از عملیات تبادل اسرا، دوازدهم خرداد از زندان آزاد شد.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان پیش از این اعلام کرد که علاوه بر دو نظامی صهیونیست اسیر شده در جریان عملیات «وعده صادق» اجساد نظامیان صهیونیستی کشته شده در جنگ 33 روزه لبنان هم در اختیار مقاومت اسلامی است. این سخنان سید حسن تا مدت ها جنجالی بزرگ را علیه مقامات نظامی و سیاسی رژیم صهیونیستی بر پا نمود زیرا آنان خود را تنها برای مذاکره بر سر آزادی دو سرباز اسیر خود مهیا کرده بودند و در حالی که بیش از یک سال و نیم از پایان جنگ 33 روزه می گذشت هیچ گونه اطلاعاتی پیرامون وجود بقایای اجساد نظامیان صهیونیست در میان اتباع این رژیم و حتی خانواده های مقتولین جنگ 33 روزه منتشر نشده بود.

سید حسن نصرالله در همان سال ضمن احمق خطاب کردن سران صهیونیست به سبب ممانعت از آزادی سه اسیر(نسیم نسر، سمیر قنطار، یحیی اسکاف)، قول داد که مقاومت اسلامی طی یک عملیات اسیر گیری دیگر این سه تن را از چنگ رژیم صهیونیستی آزاد نماید. عملیات اسیر گیری سال 2006 موسوم به «وعده صادق» و جنگ 33 روزه لبنان ثابت کرد که حزب الله لبنان و رهبر آن بر سر عهد خویش با مردم لبنان هستند و اسرای خود را فراموش نخواهند کرد.

این سه اسیر قرار بود در جریان تبادل اسرا در سال 2004 میلادی آزاد شوند اما با خیانت رژیم صهیونیستی در مسیر تبادل در آخرین لحظات از تبادل آنان خودداری شد.

/ 0 نظر / 7 بازدید