چرا استقلال اوستیا و آبخازیا را به رسمیت شناختم

روسیه سه شنبه گذشته بدون توجه به هشدارها و تهدیدات اروپا و آمریکا رسما استقلال اوستیای جنوبی و آبخازیا را به رسمیت شناخت . این گامی نبود که سبک برداشته شود و یا بدون در نظر گرفتن کامل عواقب آن انجام شود اما تمام نتایج احتمالی می بایست در برابر یک فهم منطقی و درست از وضعیت ارزیابی می شد « دمیتری مدودف » رییس جمهور فدراسیون روسیه در نوشته ای که در روزنامه ی انگلیسی « فایننشیال تایمز » درج شده است دلایل خود را برای به رسمیت شناختن استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی پس از تایید درخواستشان توسط دومای دولتی (مجلس سفلی ) و شورای فدراسیون (مجلس علیا) روسیه توضیح داده است . در این نوشته می خوانیم : 
« تمام ملت های جهان کشور ندارند. بسیاری از آن با رضایت در داخل مرزهای دیگر کشورها زندگی می کنند. فدراسیون روسیه نمونه ی یک همزیستی هارمونیک از بسیاری از ملت هاست . اما برای بعضی از ملت ها زندگی تحت سرپرستی یک کشور دیگر غیر ممکن است . باید با حساسیت تمام به روابط ملت پرداخت که زیر یک سقف با هم زندگی می کنند. روسیه پس از فروپاشی کمونیسم با از دست دادن 14 جمهوری سابق اتحاد شوروی که به حق کشور شدند کنار آمد در حالی که در حدود 25 میلیون روس در آن زمان در کشورهایی که دیگر به آن تعلق نداشتند سرگردان ماندند. بعضی از آن ها (کشورها) قادر نبودند با اقلیت های خود با احترامی که شایسته ی آنان بود رفتار کنند و گرجستان از معدود کشورهایی بود که به سرعت خودمختاری مناطق آبخازیا و اوستیای جنوبی را از آنها گرفت .
آیا می توانید حال مردم آبخازیا را هنگامی که دانشگاه شان در سوخومی توسط دولت تفلیس به این دلیل بسته شد که آن ها یک زبان تاریخ و یا فرهنگ ندارند بنابراین به دانشگاه نیز نیاز ندارند تصور کنید گرجستان تازه استقلال یافته یک جنگ بی رحمانه را علیه ملت های اقلیت خود تحمیل کرد و هزاران تن را آواره کرد و بذرهای نارضایتی را پاشید که رشد کردند. این ها انبار باروت در ورودی روسیه بودند که صلح بانان روسی تلاش کردند که از منفجر شدن آن ها جلوگیری کنند.
رییس جمهور روسیه افزوده است : « اما غرب با بی توجهی به ظرافت وضعیت موجود به طور غیر معتمدانه و یا به عمد امیدهای اوستی های جنوبی و آبخازی ها را بارور کرد. آن ها میخاییل ساکاشویلی یک رییس جمهور گرجی را در آغوش گرفتند که نخستین اقدامش پس گرفتن خودمختاری آجاریا منطقه خودمختار دیگر بود و علنا از قصد خود برای حمله به اوستی ها و آبخازها سخن گفت .
در همین حال کشورهای غربی با بی توجهی به هشدارهای روسیه عجله کردند تا اعلام غیر قانونی استقلال کوزوو را از صربستان به رسمیت بشناسند. ما مرتب می گفتیم که غیر ممکن است که به آبخاز ی ها و اوستی ها و چندین گروه دیگر در جهان بگوییم که آن چه که برای آلبانی هایی کوزوو خوب بود برای آن ها خوب نیست . در روابط بین المللی نمی توان برای یکی یک قانون داشت و برای دیگری قانونی دیگر.
ما با مشاهده نشانه های هشدارآمیز مدام در تلاش بودیم تا گرجی ها را متقاعد کنیم توافق عدم استفاده از زور را با اوستی ها و آبخازی ها امضا کنند . اما آقای ساکاشویلی از آن خودداری کرد و ما در شب 18 مرداد فهمیدیم چرا . فقط یک دیوانه می توانست چنین قمار کند . آیا او فکر می کرد روسیه یک کناری می نشیند و تنها نظاره گر یک تهاجم تمام عیار به شهر در خواب فرو رفته ی تسخینوالی و کشته شدن صدها غیر نظامی که بیشترشان شهروندان روسیه هستند خواهد بود. آیا او فکر می کرد روسیه وقتی که نیروهای صلح بان گرجی به رفقای روسی خود شلیک کردند که قرار بود با هم از ایجاد مشکل در اوستیای جنوبی جلوگیری کنند هیچ کاری نمی کند روسیه هیچ چاره دیگری نداشت بلکه می بایست این تهاجم را دفع می کرد تا جان افراد را نجات دهد. »
مدودف در انتها نوشته است : « این جنگ گزینه ی ما نبود. ما در خاک گرجستان هیچ توطئه ای نمی کنیم . نیروهای ما وارد گرجستان شدند تا پایگاه هایی را نابود کنند که از آن ها حمله می شد و سپس بیرون رفتند. ما صلح را بازگرداندیم اما نتوانستیم هراس های مردم اوستیای جنوبی و آبخازیا را تسکین دهیم . وقتی که آقای ساکاشویلی بر سر حرف خود مبنی بر مسلح کردن دوباره ی نیروهایش و تکرار دوباره ی ادعای خاک گرجستان ایستاده بود که همه این ها با همدستی و تشویق آمریکا و دیگر کشورهای ناتو انجام شد روسای این دو جمهوری از روسیه خواستند تا استقلال شان را به رسمیت بشناسد.
تصمیمی سخت بر روی دوش هایم سنگینی می کرد. با در نظر گرفتن دیدگاه های بیان شده ی مردم اوستی و آبخازی و بر اساس اصول منشور سازمان ملل و اسناد قوانین بین المللی من حکمی را در ارتباط با به رسمیت شناختن استقلال آبخازیا و اوستیای جنوبی از سوی فدراسیون روسیه امضا کردم . من صمیمانه امیدوارم که مردم گرجی که ما با آن ها دوستی تاریخی داریم روزی رهبرانی را داشته باشند که سزاوار آن هستند و رهبرانی که به کشورشان اهمیت می دهند و کسانی که روابط احترام آمیز دو جانبه را با تمام مردم قفقاز ایجاد کنند. روسیه آماده است تا از دسترسی به چنین هدفی حمایت کند.
یکی از روزنامه های آمریکا با توجه به درگیری های اخیر روسیه و گرجستان در منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی نوشت که این اقدام غرب را با چالش جدیدی روبرو کرده است که آنها سعی می کنند تا با متخاصم جلوه دادن این کشور بصورت دیپلماتیک و سیاسی با آن مقابله نمایند.
روزنامه آمریکایی « لس آنجلس تایمز » در یکی از گزارش هایی تحلیلی خود که چهارشنبه گذشته منتشر شد آورده است که دولت « جرج بوش » رئیس جمهور آمریکا و همپیمانان اروپایی آن در برابر موضوع به رسمیت شناختن دو منطقه جدایی طلب و تحت محاصره گرجستان از سوی روسیه حیرت زده شده و با چالش سیاسی جدی و جدیدی مواجه گشته اند تا جایی که برای مقابله دیپلماتیک و سیاسی با گسترش قدرت کرملین در منطقه قفقاز تلاش کردند که این کشور را با فشارهای جدیدی روبرو کنند.
این روزنامه در ادامه افزود که مقامات آمریکا و اروپا در تلاش جدید خود تصمیم دارند تا روسیه را کشور متخاصم جلوه دهند در حالی که آنچه اخیرا اتفاق افتاد با دخالت های نظامی و غیر نظامی آمریکا بوجود آمده است .
لس آنجلس تایمز در گزارش خود به محدودیت هایی که ممکن است آمریکا علیه روسیه بکار بندد اشاره می کند و می نویسد که دولت بوش بصورت محرمانه اظهار کرده است که امکان محرومیت روسیه از بسیاری از سازمان های بین المللی جهان همچون « سازمان تجارت جهانی » وجود دارد. این روزنامه آمریکایی در ادامه تصریح می کند که مقامات دولت بوش همچنین ممکن است سعی کنند تا مسکو را با محدودیت های اقتصادی روبرو سازند که این محدودیت ها می توانند اختلالاتی در سفرهای ثروتمندان و مردم عادی روسیه به کشورهای دیگر خصوصا کشورهای غربی ایجاد کنند.
در این گزارش بصورت ضمنی ذکر شده است که آمریکا و اروپا در واقع برای منزوی کردن روسیه که اغلب با سیاست های جنگ طلبانه آنها در جهان خصوصا در کشورهای آسیایی مخالفت می کند سعی می کنند آن را کشوری که در امور کشورهای دیگر دخالت می کنند جلوه دهند.
لس آنجلس تایمز در ادامه گزارش خود تاکید کرد که مقامات غربی تلاش می کنند تا درگیری های اخیر در منطقه قفقاز را نتیجه تجاوزات روسیه به کشورهای همسایه قلمداد کنند. این مقامات عقیده دارند که به رسمیت شناختن جمهوری جدایی طلب گرجستان با حکمی که « دیمیتری میدودف » رئیس جمهور روسیه صادر کرد صورت گرفت که در تلویزیون ملی روسیه اعلام کرد این اقدام بسیار ضروری است زیرا این امر روشن شده است که مردم این مناطق تحت محاصره هرگز نمی توانند با گرجستانی ها بطور صلح آمیز زندگی نمایند خصوصا پس از حمله نیروهای گرجستان به منطقه اوستیای جنوبی .
در پایان گزارش لس آنجلس تایمز آمده است اگر چه کشورهای غربی تلاش می کنند تا روسیه را با حمایت از کشورهای مخالف آن منزوی سازند اما اغلب سعی کرده است روابط خود را با این کشورها حفظ کند. این در حالی است که روسیه به طور ضمنی اعلام کرده که چنانچه به اصول دیپلماتیک و سیاسی این کشور احترام گذاشته نشود آمادگی دارد تا با گزینه نظامی پاسخ هرگونه تجاوزی را از سوی کشورهای غربی و آمریکا بدهد.
در این ارتباط یک پایگاه اینترنتی نیز به نقش آمریکا در تهاجم گرجستان به منطقه جدایی طلب اوستیای جنوبی اشاره کرده و نوشت : « میخائیل ساآکاشویلی » رئیس جمهوری گرجستان بدون دستور روسای آمریکایی اش در خیابان 1600 پنسیلوانیا هرگز تصور حمله گسترده به اوستیا را در سر نمی پروراند. »
پایگاه اینترنتی « آتلاین ژورنال » در این گزارش نوشت : « ساآکاشویلی تمام پیشرفت سیاسی خود را به قدرت آمریکایی ها و سازمان جاسوسی (سیا) مدیون است . اگر از آنها تبعیت نمی کرد شب بعد از آن از کار برکنار می شد. علاوه بر این عملیاتی نظامی در این سطح به ماه ها طرح ریزی و حمایت لجستیکی نیاز داشت . بخصوص اگر قرار بود زمانبندی آن دقیقا با شروع بازی های المپیک پکن همزمان باشد. » « معنی این امر این است که طراحان پنتاگون (وزارت دفاع آمریکا) می بایست از ماه ها قبل دوش به دوش ژنرال های گرجی همکاری کرده و هیچ گزینه ای را به شانس و اقبال واگذار نمی کردند. »
این گزارش می افزاید : « نمونه بارز دیگر همدستی آمریکا در این جرم خودداری جرج بوش رئیس جمهوری این کشور در دستور خروج نیروهای گرجی از استان هایی بود که تحت حمایت نیروهای حافظ سلح بین المللی بودند. ظاهرا به نظر می رسد شرایط صدور دستور وقتی که تجاوز به نفع منافع آمریکا باشد فرق می کند. »
ساآکاشویلی از زمانی که در سال 1382 جای ادوارد شواردنادزه را به عنوان رئیس جمهوری گرجستان برعهده گرفت همکاری نزدیکی با دولت بوش به خرج داد. آن زمان سازمان های غیر دولتی تحت حمایت آمریکا و نهادهای اطلاعاتی غربی نظام شواردنادزه را در انقلابی رنگی به نام « انقلاب مخملی » سرنگون کردند. از آن زمان به بعد ساآکاشویلی هر کاری که از وی خواسته شده بود انجام داد. وی اقدام به تشکیل نهادهای نظامی و امنیتی کرد و به مستشاران آمریکایی و اسرائیلی اجازه داد که نیروهای گرجی را آموزش دهند.

/ 0 نظر / 5 بازدید