بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ٢:٤٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ اسفند ۱۳۸٩

خبرگزاری فارس


خبرگزاری فارس: شورای ملی انتقالی لیبی در 27فوریه و 10روز پس از آغاز انقلاب مردم لیبی باهدف سرنگونی رژیم قذافی توسط انقلابیون این کشور تشکیل شد. این شورا30 عضو دارد "که رئیس آن "مصطفی عبدالجلیل " وزیر دادگستری سابق رژیم قذافی است.


به گزارش فارس، در پی آغاز انقلاب مردمی لیبی علیه دیکتاتوری این کشور که بیش از 4 دهه است بر این کشور حکومت می‌کند، شورایی به نام "شورای ملی انتقالی لیبی " تشکیل شد که در ذیل نگاهی به نحوه شکل گیری این شورا، هدف و اعضای تشکیل دهنده آن داریم:

*تشکیل شورا

شورای ملی انتقالی لیبی روز یکشنبه برابر با 27 فوریه 2011 و تنها 10 روز پس از آغاز انقلاب مردم لیبی در 17فوریه که به سرعت بسیاری از شهرهای این کشور را فراگرفت، توسط انقلابیون لیبی تشکیل شد و خواستار سرنگونی رژیم قذافی است که 42 سال است، بر لیبی حکومت می‌کند.
بر اساس توافق‌های بعمل آمده میان شوراهای شهرهای آزاد شده در 5 مارس ماه جاری "مصطفی عبد الجلیل " وزیر دادگستری سابق رژیم قذافی به سمت رئیس و "عبد الحفیظ عبد القادر غوقه " به عنوان سخنگوی رسمی شورای ملی انتقالی لیبی انتخاب شدند.

*اعضای شورای انتقالی
اعضای این شورا 30 تن هستند و در 5 مارس ماه جاری اولین جلسه خود را در شهر بنغازی دومین شهر بزگ لیبی تشکیل دادند، مهمترین اعضای شورا به شرح ذیل هستند:

1- "مصطفى عبد الجلیل " وزیر سابق دادگستری لیبی به عنوان رئیس شورا

2- "عبد الحفیظ عبد القادر غوقة " نایب رئیس شورا و سخنگوی رسمی آن

3- " علی العیساوی " سفیر سابق رژیم قذافی در هند و "محمود جبریل " دبیرکل پیشین شورای برنامه‌ریزی ملی در رژیم قذافی به عنوان مسئولان امور و رابط خارجی شورا

4- "عمر الحریری " از جمله افسران مجری انقلاب 1969

5- " عبدالرحمن شلقم " سفیر سابق رژیم قذافی در سازمان ملل متحد، نماینده سازمان در نهادها و سازمان‌های بین‌المللی

6- از دیگر اعضای شورا باید از "احمد الزبیر " که 30 سال را در زندان‌های قذافی سپری کرد و "سلوى ادغیلی " و وکیل "فتحی تربل " که پیگیری پرونده کشتار " ابوسلیم " را برعهده داشت و "فتحی باجا " استاد علوم سیاسی یاد کرد.

نام دیگر اعضای شورا به دلایل امنیتی فاش نشده است.


*دلایل شکل‌گیری شورای انتقالی
شورای ملی انتقالی لیبی دلایل تشکیل خود را به شرح ذیل اعلام کرد:

1- تنها نماینده قانونی و مشروع ملت لیبی باشد.
2- حامی و پشتیبان انقلاب مردمی لیبی باشد که موجب سقوط شهرهای شرق کشور و افتادن آنها بدست انقلابیون شد.
شورای ملی انتقالی لیبی هنگام شکل گیری و تاسیس تاکید کرد، این شورا دولت انتقالی نبوده بلکه حلقه ارتباط دوره گذار از رژیم قذافی به دولت مردمی مورد نظر ملت لیبی است با توجه به اینکه قانون اساسی در دوره زمامداری معمر قذافی وجود ندارد که بر کشور حاکم باشد و این امر ممکن است، شکاف‌ها و خلاهای سیاسی پس از براندازی رژیم قذافی در لیبی ایجاد کند.

*اهداف شورا
- تحقق حاکمیت ملت لیبی بر سراسر اراضی آن
- برآوردن و پاسخ گفتن به خواسته‌های مردمی
- حفظ وحدت ملی لیبی

*وظایف شورا

1- تضمین و حفظ سلامت و امنیت شهروندان و کشور
2- هماهنگی تلاش‌ها برای آزاد سازی سراسر مناطق کشور
3- همسوکردن تلاش‌ها و اقدامات شوراهای محلی و منطقه‌ای جهت بازگرداندن اوضاع به وضعیت عادی و ادامه زندگی مردم در مناطق آزاد شده
4- نظارت و اشراف بر شورای نظامی تا ارائه دهنده نگرشی جدید ارتش ملی لیبی باشد که در دفاع از ملت لیبی و حمایت از مرزهای کشور نمود پیدا می‌کند.
5- نظارت بر تشکیل شورایی جهت تدوین قانون اساسی جدی برای کشور که به همه پرسی گذاشته خواهد شد.
6- تشکیل دولت انتقالی که فراهم سازنده برگزاری انتخابات آزاد باشد.
7- راهبرد سیاست خارجی و ساماندهی روابط با دیگر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای.

*ساختار شورا

1- شورای ملی انتقالی لیبی متشکل از 30 عضو است که نماینده تمام مناطق و استان‌های لیبی و تمام طبقات و اقشار جامعه هستند و عضویت اعضای جوان در آن که نمایندگی جوانان لیبی را برعهده دارند، کمتر از 5 عضو نخواهد بود.
2- شورا از میان اعضای خود رئیس و سخنگوی رسمی و هماهنگ کنندگان امور داخلی و خارجی خود را انتخاب خواهد کرد.

*مقر شورا

مقر دائمی شورا شهر طرابلس پایتخت لیبی است که تا زمان آزادی این شهر مقر شورا در بنغازی بوده و نشست‌های آن در این شهر برگزار می‌شود.
واژه کلیدی :لیبی و واژه کلیدی :انقلاب اسلامی و واژه کلیدی :آفریقا