بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۳:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٧ شهریور ۱۳۸٩

خبرگزاری فارس ١٨/٠۵/٨٩


به گزارش فارس، برخی از کارشناسان معتقدند در پی ناکامی آمریکا در افغانستان نیروهای اطلاعاتی غرب به سرکردگی آمریکا قصد دارند به جهان القا کنند که نیروهای القاعده در تاجیکستان حضور فعالی دارند.
"ظفر قربان‌اف " کارشناس مسائل حقوقی و سیاسی معتقد است که انتشار خبر عضویت تاجیک‌ها در گروه القاعده و همکاری آنان با این گروه افراطی در عملیات تروریستی با هدف بی ثبات کردن فضای سیاسی و امنیتی تاجیکستان صورت می‌گیرد.
وی که با خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه سخن می‌گفت، افزود: سازمان‌های اطلاعاتی غرب ابتدا شرایطی را فراهم می‌کنند که جوانان در برخی گروه‌های افراط‌گرا آموزش‌های تروریستی را فراگیرند و سپس از نام آنان برای بی ثبات کردن هر نقطه‌ای که بخواهند استفاده می‌کنند.
به گفته قربان‌اف نهادهای رسمی و امنیتی تاجیکستان باید باجدیت وارد این قضیه شوند و با صراحت به این گونه مسائل و جریانات پاسخ دهند تا از پیاده شدن هر طرحی که علیه کشور است، جلوگیری کنند.
"سعدالله حیدری " استاد بخش روزنامه نگاری دانشگاه ملی تاجیکستان نیز در این باره گفت: متهم کردن تاجیکان به همکاری با القاعده و حرکت اسلامی ازبکستان با اهداف خاص بلند مدت صورت می‌گیرد و غرب بویژه آمریکا قصد دارند از این طریق با اعلام این مطلب که کار آنان در خصوص نابود کردن تروریسم در افغانستان تمام شده، زمینه را برای حضور و نفوذ نظامی خود در کشورهای آسیای مرکزی فراهم کنند.
وی که با خبرنگار خبرگزاری فارس سخن می‌گفت، افزود: حیرت آور است که این اقدامات با نام اسلام و اسلام‌گرایی صورت می‌گیرد در حالی که این افراد فقط سیاست آمریکا را در منطقه اجرا می‌کنند.
استاد دانشگاه ملی تاجیکستان تصریح کرد: افراد بازداشت شده به هیچ وجه نمی‌توانند اتباع تاجیکستان باشند زیرا آنان از جمله افراد مزدوری هستند که خود ‌را به این کشور منصوب کرده‌اند.
به گفته وی هدف کشورهای ذینفع از بدنام کردن تاجیک‌ها، این است که در آینده نه چندان دور تاجیکستان را نیز به افغانستان و عراق دیگری تبدیل کنند.
مقامات امنیتی قندوز افغانستان 2 روز پیش اعلام کردند که 3 تبعه تاجیکستان را به اتهام دست داشتن در عملیات تروریستی بازداشت کرده‌اند.
به نوشته رسانه‌ها این 3 تن در جریان عملیات تعقیب و گریز عاملان حمله به یک پاسگاه در خان‌آباد استان افغانستان دستگیر و به دست داشتن در قتل 2 مامور امنیتی متهم شده‌اند.
این افراد از یک گروه چهار نفره بودند که یکی از آنان از اتباع افغانستان و راننده این گروه بود که از انان چند قبضه سلاح سبک، مقداری مهمات جنگی، و یک دستگاه رایانه (لب‌تاب) کشف و ضبط شده است.
منابع خبری به نقل از "عبدالرحمان حق‌تاش " رئیس اداره امنیت استان قندوز تصریح کردند که اعضای این گروه از طرفداران "طاهر یولداش " رهبر حرکت اسلامی ازبکستان بوده و به حمله به پاسگاه "صندوق‌سای " واقع در قلمرو این استان متهم شده‌اند.
حق‌تاش افزوده است: از افراد دستگیر شده مقادیری سلاح و مهمات جنگی کشف شده‌ که متعلق به ماموران پاسگاه صندوق سای بوده که پس از به قتل رساندن سلاح‌های آنان را سرقت کرده‌اند.
این مقام امنیتی ولایت قندز افغانستان همچنین اضافه کرد که درپی عملیات بازرسی از افراد بازداشت شده چند مدرک جعلی از جمله گذرنامه‌ کشورهای منطقه و لب‌تابی با اطلاعاتی درباره فعالیت این گروه در این منطقه از افغانستان نیز کشف و ضبط شده است.
در بازرسی‌های مقدماتی از افراد دستگیر شده، یکی از این افراد خود ‌را "محمدطاهر محمدظاهر " متولد شهر دوشنبه تاجیکستان معرفی کرد و افزوده ‌است که از حدود 8 سال پیش تاکنون آموزش‌های مختلفی را در پاکستان طی کرده و به فرمان طاهر یولداش‌اف با هدف جهاد بر ضد نیروهای خارجی به قندوز اعزام شده است.
به گفته وی به‌رغم گزارش‌های منتشر شده درباره مرگ یولداش‌اف، رهبر حرکت اسلامی ازبکستان، وی زنده و سالم است و در استان وزیرستان در شمال پاکستان مستقر است.
در این گزارش آمده ‌است که هر 3 فرد بازداشت شده اعتراف کرده اند که از اتباع تاجیکستان هستند ولی شناسنامه‌های جعلی خود را از ولسوالی خان‌آباد در استان قندوز دریافت کرده‌اند.
یکی دیگر از این سه تن خود را "محمدنعیم " معرفی کرده و گفته است که حرفه‌ وی فیلم‌برداری است و به دستور طاهر یولداش برای فیلمبرداری به شمال افغانستان اعزام شده است.
حرکت اسلامی ازبکستان حدود 30 سال پیش در منطقه اندیجان و نمنگان ازبکستان تاسیس شده ولی پس از تشدید فشار مقامات و نهادهای امنیتی ازبکستان بر رهبران و اعضای این حرکت، آنان به تاجیکستان و سپس افغانستان مهاجرت کردند و در زمان جنگ داخلی تاجیکستان نیز مدتی در کنار اتحاد مخالفان تاجیکستان با دولت حاکم بر دوشنبه مبارزه کردند.
پس از امضای معاهده صلح و سند تفاهم ملی میان مقامات دوشنبه و اتحاد نیروهای مخالفان تاجیک، حرکت اسلامی ازبکستان، تاجیکستان را ترک کرد و در افغانستان مستقر شد.
تلاش برای بازگشت به قلمرو ازبکستان در بهار و تابستان سال‌های 1999 و 2000 میلادی یکی دیگر از فصل‌های فعالیت این گروه است و آن زمان این نیروها با استفاده از قلمرو تاجیکستان و قرقیزستان قصد بازگشت به ازبکستان را داشتند که در هر 2 مورد با شکست مواجه شدند.
تعدادی از اعضای حرکت اسلامی ازبکستان در اواخر سال 2001 میلادی درپی ورود نیروهای ائتلاف بین‌المللی به اصطلاح ضد تروریسم به افغانستان در کنار طالبان با آنان مبارزه کردند که تعداد زیادی از آنان کشته و زخمی شدند و به همین دلیل باقی مانده رهبران و اعضای این گروه به مناطق قبایلی پاکستان رفتند.
به گفته محمدظاهر آنان در وزیرستان شمالی در مدرسه طاهر یولداش آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند.
امام مقامات امنیتی قندوز اعلام کرده‌اند که این گروه از فارغ التحصیلان مدرسه موسوم به حقانی در شهر پیشاور پاکستان بوده و فعالیت‌های آنان از سوی فردی به نام حقانی از ولایت بغلان رهبری می‌شود.
مقامات امنیتی ولایت قندوز همچنین معتقدند که در بغلان 30 تا 40 تن از اتباع تاجیکستان به گروه طاهریولداش پیوسته و از دستیاران نزدیک وی هستند.
حقتاش گفت: بازپرسی این 3 تاجیک می‌تواند به بسیاری از سوالات پاسخ دهد؛ سئوالاتی از قبیل این که تعداد دیقیق شبه‌نظامیان افراط‌گرایی که از تاجیکستان و ازبکستان و در مجموع نیروهای خارجی افراطی که به شمال افغانستان آمده‌اند، چه مقدار است.
مقامات رسمی تاجیکستان در زمان تهیه و تدوین این مطلب با اعلام این نکته که در حال بررسی و تحقیق درباره این موضوع هستند، از هر گونه اظهار نظری در این زمینه خودداری کردند.
واژه کلیدی :امریکا و واژه کلیدی :آسیای مرکزی و قفقاز و واژه کلیدی :نظامی