بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ٤:٠۸ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٧

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)                            15/04/87                 صفحه خارجی

روی دیگر جنگ روانی

 

سیمور هرش

************


انتشار مقاله جدید سیمور هرش با عنوان "آماده سازی میدان نبرد" در هفته نامه " نیویورکر " موج جدیدی از جنگ روانی رسانه های غربی علیه ایران را براه انداخت. 

"سیمور هرش"، نویسنده هفته نامه "نیویورکر" در تازه ترین گزارش خود از اقدامات ضد ایرانی سران کاخ سفید در باره طرحی خبر داده که بر اساس آن جرج بوش رییس جمهور ایالات متحده مبلغ 400 میلیون دلار برای عملیات مخفیانه به منظور بی ثبات کردن حکومت ایران اختصاص داده است.

همکاری با گروه های مخالف نظام جمهوری اسلامی و انتقال پول به آنها بخشی از این پروژه است.

به نوشته سیمور هرش عملیات مخفیانه علیه ایران جدید نیست اما میزان و وسعت این گونه فعالیت ها که سازمان سیا نیز در آن شرکت دارد، بطور قابل توجهی گسترش یافته است.

"رابرت بائر " مامور سابق سیا گفته است گروه "جندالله" به رهبری "عبدالمالک ریگی " یکی از گروه هایی است که از حمایت آمریکا بهره مند است.

از نکات جالب توجه این طرح استقبال کنگره امریکا از آن و همراهی دموکراتها با طرح مذکور است.

بر اساس نوشته سیمور هرش، هدف از این برنامه ها و طراحی و اجرای حملات سری امریکا علیه ایران ، بی ثبات کردن نظام حاکم بر جمهوری اسلامی است، هرش در نوشته های قبلی خود، قصد امریکا برای طراحی برنامه های سری را تغییر رژیم ایران ذکر کرده بود.

به هر روی با اینکه ادعای جدید سیمور هرش با سیاست سکوت مقام های امریکایی همراه شده اما با استقبال رسانه های بیگانه مواجه شده است.

رسانه های امریکایی نیز که در زمینه جنگ روانی علیه ایران فعالند با استقبال از اظهارات نامبرده خط تبلیغی خود را پی گرفته اند

سیمور هرش با استفاده از سکوت مقام های کاخ سفید، به منظور دفاع از مقاله اش در برنامه تلویزیونی سی. ان. ان حضور یافت تا در باره مطالب منتشر شده، و محورهای مطرح شده در آن توضیح بدهد.

هرش در گفت وگو با سی. ان. ان ، سیاست چماق و هویج بوش علیه ایران را مورد تاکید قرارداد.

این خبرنگار امریکایی در ادامه سخنان خود ، دلایل سکوت اعضای کنگره در قبال سخنان خود را بی خبر بودن کنگره از برنامه های نظامی کاخ سفید علیه ایران ذکر کرد و امتیاز خود را در این باره دسترسی به افرادی دانست که اعضای کنگره به انها دسترسی ندارند.

سیمور هرش همچنین در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی "الجزیره" قطر بدون پاسخ به این سئوال که اطلاعات درباره وجود عملیات سری آمریکا در ایران را از کجا بدست آورده است گفت: این اطلاعات سری هستند اما باید بگویم بسیاری درواشنگتن هستند که گمان می کنند این اقدام حماقت است.

رهبر اقلیت سنای امریکا در واکنش به مقاله سیمور هرش و تخصیص بودجه چهارصد میلیون دلاری برای اجرای عملیات مخفی در ایران هیچ اظهار نظری نکرد سناتور "میچ مک کونل" در گفت وگو با سی. ان. ان در پاسخ به پرسشی درباره مقاله هرش هیچ اظهار نظری نکرد و تنها به تکرار این جمله قناعت کرد: من هیچ توضیحی دراین باره ندارم.

کاخ سفید هم هنوز به مقاله جدید هرش واکنشی نشان نداده است. "اسکات استانزل" معاون سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوال "بی. بی. سی" درباره مقاله هرش نیز به گفتن این جمله اکتفا کرد که در این باره نظری ندارد.

اما "رایان کراکر "سفیر آمریکا در عراق، نیز ادعا های هرش را رد کرد.

سیمور هرش، از جناح تندرو یهودیان امریکاست و به وابستگی به "پنتاگون" نیز مشهور است .وی پیشتر نیز مقالاتی درباره طرحهای احتمالی دولت آمریکا برای حمله به ایران با هدف بازداشتن تهران از دست یابی به فن آوری هسته ای نوشته بود. به عنوان مثال می توان به مقاله آوریل 2006 ( 1385 ) وی در مجله نیویورکر اشاره کرد که در آن اشاره شده بود هدف نهایی بوش تغییر رژیم در ایران است .

سیمور هرش هر چند یک بار به انتشار مقالاتی درباره اهداف و برنامه های دولت امریکا برای مقابله با جمهوری اسلامی دست زده است اما همواره ادعاهای وی در داخل امریکا به شکل ملایمی رد شده یا به طور کل نادیده انگاشته شده است.

او در اواخر آبان ماه 1385 در مقاله ای که در نیورکر به چاپ رسید مدعی شد که منابع اطلاعاتی اسرائیل به وی گزارش داده اند که ایران در حال ساخت تجهیزات مورد نیاز برای یک ازمایش هسته ای است و قصد دارد پس از تولید مواد هسته ای به آزمایش یک بمب اتمی دست بزند.

به هر روی مقام های امریکایی با اتخاذ سیاست سکوت در قبال مقاله ها و سخنان هرش به طور غیرمستقیم، قبح اقدامات مغایر با قوانین و مقررات بین المللی خود را از بین می برند و هم به وسیله مقالات وی ، خوراک تبلیغاتی برای ادامه جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی و فعالیت های صلح آمیز هسته ای آن فراهم می آورند.
واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :امریکا و واژه کلیدی :عملیات‌روانی