بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٩ تیر ۱۳۸٧

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)                            15/04/87                 صفحه خارجی

بازی دوگانه و متناقض انگلیس با حربه حمایت از تروریسم


دولت انگلیس طی روزهای اخیر رفتارهای متناقض و دوگانه ای را در ارتباط با تروریسم تروریستی به نمایش گذاشته است. 

خروج سوال برانگیز گروهک تروریستی منافقین از فهرست سازمان های ممنوعه تروریستی و مشمول کردن بخشی از مقاومت مردمی حزب الله لبنان در این فهرست، از جمله نشانه های این رفتار دوگانه است.

البته دولت انگلیس در زمینه حمایت از تروریسم و فرقه گرایی در منطقه خاورمیانه سابقه ای طولانی و تاریخی دارد که نمونه های نزدیک تر آن را می توان در حمایت از گروه طالبان و القاعده در سال های گذشته و تحریک و تجهیز آنها علیه همسایگان افغانستان و سپس آغاز مبارزه با آنها به بهانه مبارزه با تروریسم پس از حوادث 11 سپتامبر 2001، بوضوح مشاهده کرد.

حزب الله لبنان که به خاطر بسیج مقاومت مردمی در مقابل تجاوزات وحشیانه اسراییل علیه مردم لبنان بویژه در جریان تجاوز 33 روزه اسراییل در سال 2006 مورد تمجید افکار عمومی جهان اسلام و عرب و مردم آزادیخواه درسراسر جهان قرار گرفته، در حالی هدف تحریم قرار می گیرد که دولت انگلیس همواره از حامیان اصلی رژیم اسراییل و تروریسم دولتی آن به شمار می رود.

با وجود اینکه طی یک سال گذشته اکثر سازمان های مدنی و فعالان حقوق بشری اقدامات ضدانسانی رژیم اسراییل را علیه مردم غیرنظامی غزه نمونه آشکاری از نسل کشی ، تروریسم و نقض حقوق بشر خوانده و محکوم می کردند، دولت انگلیس یا ساکت بود و یا به حمایت از اسراییل می پرداخت.

 

منافقین و بازی خطرناک

به عقیده کارشناسان انگلیس با حمایت آشکار و سوال برانگیز از گروهک تروریستی منافقین بازی متناقض و خطرناکی را آغاز کرده است که عواقب آن در نهایت متوجه این کشور خواهد شد.

تلاش حقوقی در این بازی را که هدف آن پایان دادن به ممنوعیت فعالیت منافقین در انگلیس بود، دو نماینده مجلس اعیان به نامهای بارون دیوید وادینگتون ، وزیرکشور در دولت مارگارت تاچر، و بارون گوردون سلین ، از قضات سابق دیوان عدالت اتحادیه اروپا برعهده داشتند.

مقامات انگلیسی بویژه تعدادی از نمایندگان پارلمان این کشور نظیر "کوربت "، "آوبری " و "کلارک " نیز با پیگیری موضوع خروج گروهک تروریستی منافقین از فهرست گروههای خطرناک و ممنوعه به این بازی ادامه دادند تا همزمان با فشارهای اقتصادی و سیاسی ، از طریق حمایت از تروریسم نیز ایران را تحت فشار قرار دهند.

هرچند مقامات دولتی انگلیس بویژه در وزارت کشور و وزارت خارجه بارها مخالفت ظاهری خود را با خروج نام منافقین از فهرست گروههای تروریستی اعلام کردند، ولی اکثر کارشناسان معتقدند که کل حاکمیت انگلیس اعم از مجلس، دولت و دستگاه قضایی این کشور با فشار هماهنک لابی های مختلف، از قبل و در سطوح بالا در این مورد به توافق رسیده بودند.

یک سخنگوی وزارت کشور انگلیس در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت گروهک منافقین به خبرنگار ایرنا گفت: وزارت کشور هفته گذشته حکم خروج سازمان مجاهدین خلق (منافقین ) را از فهرست تروریستی امضا کرده است.

وی افزود: این موضوع پس از پیگیری روند قضایی و موافقت پارلمان صورت گرفت و در حال حاضر مشکلی برای فعالیت این سازمان وجود ندارد.

این سخنگو در مورد مواضع قبلی مقامات وزارت کشور انگلیس درباره منافقین اظهار داشت: شاید این مواضع همچنان باقی باشد ولی روند قضایی و قانونی این کار تمام شده است و وزارت کشور اقدام دیگری نمی تواند انجام دهد.

وی تاکید کرد: قطعا دستگاه های مربوط فعالیت ها و اقدامات سازمان مجاهدین (منافقین ) را تحت نظر خواهند داشت و در صورت بروز تخلفات قانونی احتمال دارد باردیگر به فهرست تروریستی بازگرداند.

این سخنگو از پاسخ به سوالی در مورد همزمانی خروج نام منافقین از فهرست تروریستی و افزایش فشارهای اقتصادی و سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران خودداری کرد و افزود: اینها دو موضوع مختلف است که ارتباطی هم به وزارت کشور پیدا نمی کند.

عمده استناد ادعایی دستگاه قضایی و حامیان منافقین در پارلمان انگلیس برای تایید خروج نام این گروهک از فهرست تروریستی، خلع سلاح این گروه در عراق است ولی اکثر صاحب نظران آشنا با ماهیت گروهک منافقین از جمله خود مقامات ارشد انگلیسی بارها تاکید کرده بودند که این گروه تروریست است و خلع سلاح اجباری و ظاهری، تغییری در اهداف و ماهیت آن ایجاد نمی کند.

شناخت ماهیت تغییرناپذیر تروریستی این گروهک شاید از طریق شنیدن نظرات کسانی که خود زمانی جزو این گروهک بودند، راحت تر باشد.

مسعود خدابنده یکی از مسوولان سابق گروهک منافقین که به همراه همسر انگلیسی خود خانم "آن سینگلتون " انجمن غیردولتی - ایران اینترلینک - را در لندن تاسیس کرده است، در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : مجاهدین (منافقین ) یک فرقه کاملا تروریستی است که ماهیت آن هرگز تغییر نکرده و نمی تواند تغییر کند.

وی با انتقاد از نحوه تعامل انگلیس با این گروهک تروریستی گفت : این نوعی بازی سیاسی است که با سوء استفاده از این فرقه و برای اعمال فشار بر ایران آغاز شده است.

خدابنده گفت: روی آوردن به چنین بازی هایی توسط برخی دولت های مخالف ایران مسبوق به سابقه است ولی با توجه به شناختی که من از مجاهدین خلق (منافقین ) دارم ، تغییری در ایدئولوژی و ماهیت آن صورت نگرفته است .

وی افزود: مجاهدین خلق یک گروه رو به سقوط و نزول بوده و چنین اقداماتی کمکی به آن نمی کند.

سخنگوی انجمن غیردولتی - ایران اینترلینک - گفت : کشورهای غربی اگر واقعا صداقت دارند، باید به کسانی که در دست سران مجاهدین خلق (منافقین ) اسیر هستند، کمک کنند تا بتوانند از شرایط فلاکت بار کنونی رهایی یابند و زندگی آبرومندی را شروع کنند.

خانم "پروین ص ." از اعضای جدا شده گروهک منافقین نیز که هم اکنون در یکی از کشورهای اسکاندیناوی ساکن است، به خبرنگار ایرنا گفت : سازمان مجاهدین خلق (منافقین ) علاوه بر اینکه دهها عملیات تروریستی علیه افراد غیرنظامی در ایران، عراق و برخی کشورهای اروپایی انجام داده، دهها تن از اعضا و هواداران دچار تردید شده خود را نیز با شیوه های قرون وسطایی به قتل رسانده است.

وی افزود: همکاری سران مجاهدین خلق (منافقین ) با صدام حسین دیکتاتور عراق برای قتل عام مردم آن کشور نیز همچنان در اذهان زنده است و اسناد و مدارک زیادی از این اقدامات در جریان حمله آمریکا و انگلیس به عراق به دست سازمان های اطلاعاتی این کشورها افتاده است .

خانم پروین ص . تصریح کرد: ماهیت واقعی این سازمان برای کشوری چون انگلیس بیش از دیگر کشورهای غربی روشن است و بی توجهی به این واقعیت تعجب برانگیز است .

در عین حال برخی نمایندگان پارلمان انگلیس نیز به رغم تایید دادگاه تجدیدنظر انگلیس ، از آزادی فعالیت منافقین در این کشور نگران بودند.

از جمله بارونس "افشار" نماینده ایرانی الاصل عضو مجلس اعیان در یک بحث پارلمانی درباره منافقین گفت: دولت بریتانیا آگاه است که سازمان مجاهدین (منافقین ) پشتیبان و جایگاهی در میان مردم ایران ندارد.

وی افزود: این سازمان در همه فعالیت های مدنی ایران غایب بوده است.

لرد "باسام " دیگر عضو مجلس اعیان هم در یک نشست پارلمانی که اخیرا برای اعمال فشار جهت خروج نام منافقین از فهرست تروریستی تشکیل شده بود، مجبور شد به سابقه منافقین در فعالیتهای خشونت آمیز و حمایت این گروهک از صدام در جنک تحمیلی علیه ایران اشاره کند.

وضعیت ویژه گروهک منافقین به گونه ای است که حتی رادیوی مورد حمایت دولت و کنگره آمریکا نیز به رغم انعکاس گسترده خبر آزاد سازی آن از سوی انگلیس ، مجبور شد در گزارش های خود اشاره کند که این سازمان هیچ حمایتی را در داخل ایران ندارد.

این رادیو به نقل از تحلیلگران غربی گفت که گروهک منافقین به دلیل مستقر شدن در عراق و بهره بردن از حمایتهای مالی و تسلیحاتی صدام حسین ، دیکتاتور پیشین عراق در زمانی که ایران و عراق در جنک بودند، حمایتی در میان افکار عمومی ایرانیان ندارد.

به گفته این رادیو، از آنجا که شش سال پیش منبع نخستین ادعاها درباره برنامه هسته ای ایران، این سازمان (منافقین ) بوده، به همین دلیل برخی سیاستمداران غربی با آن همدلی می کنند.

* عملیاتی شدن روند حمایت انگلیس از تروریسم

کمیسیون تجدید نظر سازمان های ممنوعه در بریتانیا پاییز سال گذشته تلاش خود را مبنی بر خروج گروهک تروریستی منافقین از فهرست سازمان های خطرناک و تروریستی آغاز کرد و در دو نوبت به نفع این گروهک رای داد.

دولت انگلیس نیز بلافاصله پس از رای کمیسیون مذکور اعلام کرد، در اعتراض به حکم کمیسیون به دادگاه تجدید نظر این کشور شکایت خواهد کرد.

"تونی مک نالتی " از معاونان وزارت کشور با ابراز تاسف از این رای گفت ضرورت مقابله با تروریسم و حفاظت از مردم در داخل و خارج بریتانیا ایجاب می کند که دولت در این زمینه محتاطانه عمل کند.

حتی "گوردون براون " نخست وزیر انگلیس در آن زمان تصریح کرد، تغییری در ماهیت مجاهدین خلق (گروهک منافقین ) روی نداده تا منجر به خروج آن از فهرست گروههای ممنوعه تروریستی شود.

وی اظهارداشت: این سازمان در گذشته در فعالیت های تروریستی دست داشته و مدرکی دال بر تغییر رفتار آن وجود ندارد.

دادگاه تجدید نظر انگلیس نیز که معمولا رسیدگی به این گونه پرونده ها را حدود دو سال کش می دهد، این بار در عرض چندماه به اعتراض دولت رسیدگی کرد و نهایتا در اردیبهشت ماه امسال رای اولیه کمیسیون تجدیدنظر گروههای تروریستی را مبنی بر خروج منافقین از لیست، تایید کرد.

دولت انگلیس که برای اعمال فشار بر ایران تلاش می کرد، پس از رای دادگاه تجدیدنظر، اقدامی جدی برای جلوگیری از اجرای این حکم سوال برانگیز نکرد و در اقدامی هماهنگ شده در کمتر از دو ماه موضوع را از پارلمان این کشور نیز گذراند و وزارت کشور نیز فورا حکم مربوطه را امضا و اجرایی کرد.

نکته قابل تامل همزمانی اجرایی شدن این حکم با اعلام تحریم های جدید علیه ایران از سوی اتحادیه اروپا و دولت انگلیس بود، به نحوی که در یک روز دولت انگلیس تشدید تحریم ها و انسداد دارایی های بانک ملی ایران را اعلام کرد و در همان روز حکم آزادی فعالیت گروهک تروریستی را امضا و حتی حسابهای بانکی مسدود شده این گروهک را نیز بازگشایی کرد.

* واکنش ایران

اقدام سوال برانگیز انگلیس هرچند که با توجه به سابقه منفی استعماری و مداخله جویانه آن در ایران و منطقه چندان دور از انتظار نبود ولی به دلیل استفاده ابزاری از تروریست های شناخته شده در بازی های سیاسی با محکومیت گسترده مقامات، احزاب و گروههای سیاسی و اقشار مختلف مردم ایران مواجه شد.

دولت و مردم ایران به انگلیس هشدار دادند که این بازی دوگانه و استفاده از حربه تروریسم علیه کشور بزرگی مثل ایران نه تنها نتیجه مثبتی برای لندن نخواهد داشت، بلکه عواقب چنین اقدامی متوجه خود انگلیس خواهد بود.

رسول موحدیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن پس از اجرایی شدن حمایت انگلیس از گروهک منافقین ، این اقدام را بشدت محکوم کرد.

وی در نشستی با بیش از 30 تن از نمایندگان مجلس عوام انگلیس اقدام حاکمیت این کشور در دادن آزادی فعالیت سیاسی به گروهک منفور منافقین با سوابق تروریستی آشکار را ضربه ای به روابط دو کشور توصیف کرد.

سفیرکشورمان سیاست انگلیس در برخورد با پدیده تروریسم را دوگانه ارزیابی کرد و افزود: عواقب این اقدام سیاسی متوجه دولت انگلیس خواهد بود.

سفیر ایران حکم دادگاه انگلیس در خارج کردن منافقین از فهرست گروههای تروریستی را موضوعی با انگیزه های سیاسی و دارای تاثیرات سوء بر روابط بین الدولی ارزیابی و تاکید کرد که پارلمان انگلیس نیز مسوولیت های خود را در این رابطه بدرستی برعهده نگرفته است.

موحدیان افزود: آزادی عمل گروهک تروریستی منافقین در انگلیس نقطه ای سیاه در تاریخ روابط دو کشور تلقی می شود و در حافظه تاریخی مردم ایران باقی خواهد ماند.
واژه کلیدی :انگلیس و واژه کلیدی :تروریسم و واژه کلیدی :منافقین