بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢ شهریور ۱۳۸۸

روزنامه جمهوری اسلامی                ٠٣/٠۵/٨٨


حکم اعدام دو تن از اعضای گروهک « جندالله » به همراه عبدالحمید ریگی برادر سرکرده این گروهک در حالی روز شنبه منتشر شد که چند روز پیش خبر اعدام 13 تن از اعضای این گروهک اعلام شده بود; گروهکی که به سرکردگی عبدالمالک ریگی از چهار سال پیش تاکنون ناامنی های فراوانی را در مرزهای شرقی ایران ایجاد کرده است .
به گزارش خبرنگار ایسنا اگرچه گروهک « جندالله » خود را مقاومت مردمی حامی حقوق بلوچ های اهل تسنن می داند و عبدالمالک ریگی در گفت وگوهایش با برخی از شبکه ها تاکید کرده که قصد جدایی طلبی از ایران ندارد و یک ایرانی است (1 ) اما اقدامات تروریستی این گروهک موجب کشته شدن ایرانیان زیادی اعم از نظامی و غیر نظامی شده است . این اقدامات که صرفا به قصد فشار بر دولت جمهوری اسلامی ایران انجام می شود تنها موجب تشدید ترس ناامنی و خشونت گرایی در این مناطق شده است ضمن آنکه زمینه را برای فعالیت های گروه های مشابه دیگر فراهم می کند این مسایل قطعا بر شیوه زیست اجتماعی و اقتصادی مردمان استان سیستان و بلوچستان و به ویژه بر زندگی خود بلوچ ها تاثیرات نامطلوبی خواهد داشت .
استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرقی ایران از دو منطقه سیستان و بلوچستان تشکیل می شود که منطقه سیستان شامل سه شهرستان زابل زهک و شهرستان هیرمند است . منطقه بلوچستان از زاهدان که مرکز استان است شروع می شود و شهرستان های خاش سراوان ایرانشهر سرباز نیکشهر چابهار و کنارک را در بر می گیرد.
اگر چه عبدالمالک ریگی خود اهل یکی از طایفه های بلوچ به نام ریگی و سنی مذهب است اما اقدامات این گروه نباید موجب شکل گیری نگرشی منفی نسبت به قوم باسابقه و زحمت کش بلوچ شود که دارای فرهنگ و زبانی باستانی است یا موجب ایجاد شکاف و اختلافات مذهبی با برادران و خواهران اهل تسنن شود. این موضوعی است که مقامات مسوول ایرانی بارها بر آن تاکید کرده اند مثلا مولوی اسحاق مدنی ـ مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت در گفت وگویی مطرح می کند : « به طور حتم آمریکایی ها و تندروها از تحرکات ریگی استفاده می کنند اما حرکات او نه سیاسی است نه مذهبی بلکه از روی شرارت است » (2 ) .
صادقی معاون سیاسی امنیتی استاندار نیز عامل جنایت در تاسوکی را فردی بی سواد می داند که از سوی دشمن شناسایی و آموزش داده شد. وی با اشاره به حادثه تاسوکی و پس از آن حادثه دارزین تاکید کرد که دست استکبار پشت این جریان ها بود و ربطی به مسایل بومی و غیربومی بودن استان ندارد(3 ) .
موارد متعددی از اقدامات تروریستی در چهار سال گذشته رخ داده است و عمده ترین موارد این اقدامات را گروهک جندالله بر عهده گرفته است اما این گروه برخی از این اقدامات را منتسب به خود نمی داند.
اولین گروگان گیری 7 دی 84 در سرباز
9 مرزبان ایرانی در تاریخ 7 دی ماه سال 84 توسط اشرار در شهرستان سرباز گروگان گرفته می شوند . چند روز بعد گروگان گیران یکی از آنها را که سنی مذهب بود آزاد می کنند.
این خبر در دوازدهم دی ماه سال 84 از سوی دکتر الهام سخنگوی دولت تایید می شود . او در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید برخی از اخبار موید آن است که تعدادی از سربازان ایرانی در مرز ایران و پاکستان از سوی برخی اشرار دزدیده شده و همین اشرار نیز اعلام کرده اند که تعدادی از اعضای آنها در خاک ایران در زندان به سر می برند دولت برای آزاد کردن سربازان وطن چه اقداماتی انجام داده است گفت : مرزنشینان کشور در راستای ایجاد امنیت در کشور هم چنین کسانی که شما از آن ها نام بردید یعنی سربازان خدمات ویژه ای به ملت می دهند. همه آنها برای ما غنیمت هستند. وزارت کشور این مساله را با تمام قوا و به صورت همه جانبه پی گیری می کند و امیدواریم به شکل مطلوب و با حفظ جان این گروه زحمت کش این مساله خاتمه پیدا کند(4 ) .
28 روز بعد یعنی در 10 بهمن 84 علی جنتی معاون سیاسی وقت وزیر کشور از تحویل هفت مرزبان گروگان گرفته شده توسط اشرار در منطقه سیستان در شهرستان سرباز به مقامات ایرانی خبر می دهد و می گوید : استوار نامجو که قبلا از سوی گروگان گیران ادعا شده بود کشته شده تحویل نشده است اما مقامات ایرانی خواستار تحویل وی یا پیکرش از جانب اشرار شدند(5 ) .
روابط عمومی وزارت کشور نیز در همان تاریخ اعلام کرد که این افراد طی یک سلسله اقدامات فنی امنیتی اطلاعاتی با تلاش معتمدان و بزرگان طوایف ذی ربط دولت مرکزی و محلی پاکستان و مجموعه دستگاه های امنیتی کشور به ویژه هیات اعزامی اخیر به پاکستان بدون ارایه هیچ گونه امتیازی به گروگان گیران آزاد شدند (6 ) .
ماجرای تاسوکی در 25 اسفند 84
در بیست و پنجم اسفند 84 ماجرای معروف به « تاسوکی » رخ داد . حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس فردای آن روز کشته شدن 21 نفر از مردم زاهدان و زخمی شدن 5 نفر دیگر در محور زابل ـ زاهدان را تایید می کند و می گوید این حادثه به دست اشراری که با لباس مبدل نیروی انتظامی و ماشین و امکاناتی شبیه نیروی انتظامی بودند رخ داده است . این افراد به بهانه کنترل کارت شناسایی و کنترل ماشین ها مسیر را بستند.
وی ادامه می دهد : اشرار جلوی چشم زنان و کودکان مردان را از ماشین ها پیاده می کنند و دست ها و چشم های آنها را می بندند و در فاصله ی 20 متری از محل آنها را ناجوانمردانه به رگبار می بندند و 21 نفر را به شهادت می رساند .
وی با اعلام زخمی شدن 5 نفر دیگر و این که این مجروحان تحت درمان قرار گرفته اند تصریح می کند : ظاهرا اشرار شب گذشته بعد از انجام عملیات ناجوانمردانه خود شبانه به افغانستان گریخته اند(7 ) .
در تاریخ 4 مرداد 85 دری نجف آبادی دادستان کل کشور خبر داد : حدود چهار نفر از کسانی که در حادثه تاسوکی گروگان گرفته شده بودند آزاد شدند و دو سه نفر دیگر بیشتر در اسارت نیستند(8 ) . در تاریخ 8 مرداد 85 مرحوم جمال کریمی راد سخنگوی وقت قوه قضاییه از صدور حکم اعدام برای متهم دستگیر شده در پرونده جنایات تاسوکی خبر داد و گفت : این حکم در محل وقوع جنایت اجرا خواهد شد . در این پرونده غیر از مورد اعلام شده متهم دیگری به دستگاه قضایی تحویل نشده است (9 ) .
جنایت دارزین در 23 اردیبهشت 85
واقعه دارزین در تاریخ 23 اردیبهشت ماه 85 به وقوع پیوست . شنبه مقارن ساعت 15 : 21 در کیلومتر 35 محور « بم ـ کرمان » در دو راهی « دارزین » اشرار مسلح 12 تن از هموطنانمان را کشتند . در این حادثه اشرار مسلح که گفته می شود تعداد آنها 8 تن بوده در حالی که پوشش ماموران انتظامی را بر تن داشتند با متوقف کردن 4 دستگاه خودرو عبوری و پیاده کردن سرنشینان همگی را از ناحیه سر به گلوله بستند.
بدین ترتیب در حالی کشتار هموطنان به وقوع پیوست که دو تن از افرادی که سوار بر خودرویی در حال عبور از محل جنایت بودند علیرغم اصابت گلوله به خودروشان موفق به فرار شده و با مراجعه به نزدیک ترین پاسگاه انتظامی ماموران را در جریان حادثه قرار دادند.
در این حال ماموران با حضور در منطقه « دارزین » در حالی که جست وجوها را برای یافتن اثری از حادثه آغاز کرده بودند با اجساد کشته شدگان داخل گودالی در حوالی جاده « بم ـ کرمان » مواجه شدند.
از سوی دیگر بنا بر گزارش های دریافتی از صحنه وقوع جنایت اشرار مسلح پس از به قتل رساندن سرنشینان خودروها با مسدود کردن مسیر اقدام به آتش زدن خودروی قربانیان کرده بودند و در تمامی این مدت عاملان جنایت پسربچه 12 ساله ای که تنها شاهد قتل عام بود را به تیر چراغ برق بسته بودند.
بر اساس این گزارش در حالی که ردیابی های صورت گرفته جهت دستگیری اعضای گروهی موسوم به « فداییان اسلام » ادامه داشت سرانجام در آخرین اطلاع رسانی ها در این خصوص سردار احمدی مقدم فرمانده ناجا درخصوص دستگیری عوامل تروریستی شرق کشور اعلام کرد : تاکنون 7 تن از عوامل تروریستی حادثه اخیر « بم ـ کرمان » دستگیر 6 تن کشته و سه تن متواری شده اند .
پس از گذشت حدود 87 روز از جنایت « دارزین » عصر 16 مرداد 85 یکی از عوامل این حادثه تروریستی به نام « نجیب علی کرزه ای » به دار مجازات آویخته شد.
در آن زمان طبق نظر جانشین قرارگاه عملیاتی رسول اکرم (ص ) در خصوص وضعیت « عبدالمالک ریگی » وی بر اساس رد یابی های صورت گرفته در خارج از مرز و جایی بین پاکستان و افغانستان است که به دلیل محدودیت های مرزی نمی توانیم وارد عمل شویم (10 ) .
البته مسوولیت این حادثه توسط گروهک جندالله رد شده است . در تاریخ 29 مرداد 85 امیر هراتی یکی از افراد ربوده شده توسط گروهک تروریستی « جندالله » در حادثه تاسوکی پس از 54 روز اسارت آزاد شد و به آغوش خانواده بازگشت . او با اشاره به اظهار بی اطلاعی سرکرده گروه جندالله از حادثه دارزین اظهار کرد : « عبدالمالک ریگی » خودش به ما گفت که تعدادی را در مسیر « بم ـ کرمان » کشته اند ولی من نبوده ام از این رو هیچ مسوولیتی در قبال این حمله نمی پذیرم زیرا این جنایت کار گروه دیگری بوده و آن گروه هیچ گونه وابستگی به ما ندارد(11 ) .
گروگان گیری سراوان 87
در نیمه شب 24 خرداد امسال گروهی از اشرار و عوامل گروهک تروریستی جندالله در کمین غافلگیرانه ای 16 نفر از کارکنان ناجا را در اطراف سراوان به گروگان گرفته و آنان را به کشور پاکستان انتقال دادند که به گفته محمدزاده فراهانی معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گروگان گیری این افراد به دلیل غافلگیری و اعتماد کارکنان به افرادی که نمی دانستند عوامل چه کسانی هستند صورت گرفت .
سردار احمدرضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز در تاریخ 15 آذر 87 گفت : متاسفانه تمامی گروگان های حادثه سراوان به دست گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی به شهادت رسیده اند(12 ) .
بمب گذاری در مسجد علی ابن ابی طالب (ع ) در خرداد 88
اما آخرین اقدام تروریستی در استان سیستان و بلوچستان در آستانه دهمین انتخابات ریاست جمهوری انجام شد. در این انفجار در مسجد علی ابن ابیطالب (ع ) زاهدان تعداد 21 تن شهید شدند . همچنین 182 تن مجروح شدند که 87 تن از این افراد به صورت سرپایی مداوا و از بیمارستان های زاهدان ترخیص شدند(13 ) . همان زمان رییس دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان از بازداشت یکی از عوامل این انفجار خبر داد.
وی با بیان این که این فرد دستگیر شده احتمالا با گروهک ضد انقلاب در ارتباط بوده گفت : عمده ترین گروهک هایی که اقدام به عملیات تروریستی در این استان می کنند گروهک مالک هستند; اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده ایم که این انفجار توسط این گروهک انجام شده باشد (14 ) .
پس از این حادثه شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی درباره حادثه انفجار بمب در زاهدان گفت : قطعا عوامل این حادثه وهابیون هستند. جریحه دار کردن احساسات شیعیان مهم ترین هدف وهابیون و سلفیون است به همین منظور مردم باید مراقب باشند تا در دام توطئه و تفرقه قومی و مذهبی دشمنان گرفتار نشوند(15 ) .
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در پی حادثه خونین تروریستی در زاهدان در پیام تسلیتی با اشاره به آلوده بودن دست طراحان سیاسی برخی قدرت های مداخله گر و دستگاه های جاسوسی آنان به ایجاد فتنه و برادرکشی میان مسلمانان بر هوشیاری مردم پیگیری مسوولان و توجه کافی به توطئه دشمنان با حفظ یکپارچگی و وحدت اسلامی و ملی تاکید کردند(16 ) .
در نهایت در تاریخ 23 تیر 88 سیزده نفر از اعضای این گروهک اعدام شدند و به درخواست یکی از مراجع اطلاعاتی اجرای حکم اعدام عبدالحمید ریگی به تاخیر افتاد. رییس کل دادگستری سیستان و بلوچستان افزود : اعدام عبدالحمید ریگی دو سه روز به تاخیر افتاده سپس اجرا خواهد شد(17 ) .
در مجموع آنچه مقامات ایرانی بارها بر آن تاکید کرده اند جلوگیری از ایجاد شکاف و اختلاف میان قومیت های مختلف در ایران و شیعیان و اهل تسنن در پی اقدامات گروهک جندالله است در این زمینه منطقه بلوچستان نیازمند توجهی جدی است . از یک سو دوری از مرکز فرهنگ بلوچ را با نوعی ناشناختگی و غربت در میان سایر اقوام ایران روبه رو کرده است و از سوی دیگر افزایش جمعیت بی سوادی بیکاری و عدم اشتغال نابرخورداری از امکانات زیربنایی چون بهداشت آموزش ورزش و تفریح ضعف بخش های اقتصادی نظیر صنعت کشاورزی و دامپروری نیز موقعیت بد جغرافیایی و اقلیم بیابانی و نیمه بیابانی هوای گرم وخشک بارندگی ضعیف و نیز گسستگی فضایی ـ طبیعی با مراکز اصلی نظیر مرکز شمال و غرب کشور این منطقه را در حاشیه قرار داده و عملا سبب گسستگی فرهنگی و اقتصادی این بخش با سایر نواحی کشور می شود. این موضوعات در کنار مرزهای مشترک با پاکستان و افغانستان و اقدامات تروریستی گروهک های مختلف ناامنی و خشونت گرایی را در این منطقه تشدید می کند که این موارد نیازمند توجه جدی مسوولان است .
منبع : سایت تابناک
منابع و ماخذ :
1 ـ مصاحبه روزآنلاین با عبدالمالک ریگی
2 ـ ایسنا 3 اردیبهشت 85
3 ـ ایسناـ 17 خرداد 85
4 ـ ایسناـ سیاسی ـ 12 دی 1384
5 ـ ایسناـ سیاسی ـ 10 بهمن 84
6 ـ همان
7 ـ ایسناـ مجلس ـ 26 اسفند 84
8 ـ ایسناـ فقه و حقوق ـ 4 مرداد 85
9 ـ ایسناـ فقه و حقوق ـ 8 مرداد 85
10 ـ ایسنا ـ اجتماعی ـ 17 مرداد 85
11 ـ ایسنا ـ 2 مرداد 85
12 ـ ایسنا ـ اجتماعی حوادث ـ 15 آذر 87
13 ـ ایسنا ـاجتماعی حوادث ـ8 خرداد 88
14 ـ ایسنا ـ فقه و حقوق ـ 8 خرداد 88
15 ـایسنا ـ سیاسی ـ8 خرداد 88
16 ـ همان
17 ـ ایسنا ـ فقه و حقوق ـ 23 تیر 88
مولوی اسحاق مدنی : به طور حتم آمریکایی ها و تندروها از تحرکات ریگی استفاده می کنند اما حرکات او نه سیاسی است نه مذهبی بلکه از روی شرارت است
اولین گروگان گیری توسط گروهک تروریستی ریگی در هفتم دیماه سال 1384 آغاز و به دنبال آن جنایتهای تاسوکی دارزین سراوان و در نهایت بمب گذاری در مسجد علی بن ابیطالب (ع ) در خرداد 88 بوقوع پیوست
در 23 تیرماه 88 سیزده نفر از اعضای گروهک تروریستی ریگی اعدام و چند روز بعد 2 تن دیگر از جمله عبدالحمید ریگی برادر سرکرده این گروهک به مرگ محکوم شدند
واژه کلیدی :تروریسم و واژه کلیدی :پاکستان و واژه کلیدی :گروه جندالله