بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ امرداد ۱۳۸۸

خبرگزاری فارس        24/04/88


به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز "، "حسنی مبارک " اخیرا بسیار رنجور و سست شده است. حسنی مبارک81 ساله که حدود 28 سال است رئیس جمهور مصر است هیچ نشانه‌ای برای بازنشستگی، از خود نشان نداده است و متحدانش اعلام کرده‌اند که وی در دوره بعدی نیز برای 5 سال دیگر رئیس جمهور مصر خواهد بود. ریاست جمهوری مبارک در این دوره در سال 2011 به پایان خواهد رسید. اما وضعیت سلامتی مبارک نامطلوب بوده و وی بسیار ضعیف به نظر می‌رسد. مبارک -جمال -عمرسلیمان
"حسام عبدالبصیر " در روزنامه "الوفد " که منتقد دولت مصر است، در گزارشی نوشت: قانون زندگی این وضعیت را به وجود آورده است که دیر یا زود ما را مجبور خواهد کرد که درباره موضوع جایگزین [مبارک] مذاکره کنیم.
سخن گفتن درباره جایگزین نهایی مبارک همواره به عنوان یک موضوع ممنوعه به شمار می‌آمده است اما وقایع اخیر باعث شده تا این موضوع به صورت جدی مطرح شود.
تنها طی دو ماه اخیر بیش از 130 عضو جماعت اخوان المسلیمن که شامل 3 تن از رهبران آنها بوده به اتهام عضویت در این سازمان دستگیر شدند.
اخوان المسلمین یکی از گروه‌های اسلامی بوده که فعالیت این گروه به طور قانونی ممنوع بوده اما این گروه دارای فعالیت‌های مذهبی، اجتماعی و سیاسی مختلفی است.این گروه دارای کاندیداهای مختلفی در پارلمان این کشور بوده و با دارا بودن 88 نماینده از مجموع 454 کرسی در پارلمان این کشور، بزرگترین گروه مخالف در مصر به شمار می‌آید.
هم اکنون درباره جانشین مبارک گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود دارد اما دو نفر بیشترین امکان را در این روند دارند. یکی از آنها جمال مبارک فرزند رئیس جمهور کنونی مصر بوده و دیگری "عمر سلیمان " رئیس دستگاه اطلاعات ارتش مصر است.
اما مقامات دولتی اعلام کرد‌ه‌اند که هنوز مشخص نیست ارتش از چه کسی حمایت خواهد کرد.
"اسامه الغزالی الحرب " که قبلا در حزب مبارک بوده اما هم اکنون به صف مخالفان وی پیوسته است، گفت: زمان کنونی یک وضعیت عادی نیست. موضوع این است که هیچ کس نمی‌داند چه اتفاقی خواهد افتاد.
این برای اولین بار نیست که وضعیت جسمی حسنی مبارک مورد سوال قرار می‌گیرد. یکی از سردبیران روزنامه‌های مصر در آگوست سال 2007 در مقاله‌ای اعلام کرده بود که مبارک مریض است و معاونان وی این موضوع را پنهان می‌کنند آن مقاله جزئیات بیماری مبارک را اعلام نکرده بود. البته سردبیر این روزنامه به دلیل چاپ این مقاله به تخریب اقتصاد مصر متهم شد.
مبارک مدتی پیش یکی از نوه‌های خود که 12سال سن داشته را از دست داد. بدون شک مرگ نوه مبارک تاثیر ویرانگری بر وی گذاشت. در پی این حادثه مبارک سفر خود به واشنگتن را که بعد از پنج سال صورت می‌پذیرفت، لغو کرد و حدود دو هفته از انظار عمومی مخفی ماند.
یکی از تحلیلگران سیاسی مصری که به دلیل ترس از مجازات خواست نامش فاش نشود، گفت: مردم ممکن است از این نگران باشند که کشور هر لحظه ممکن است رئیس جمهور خود را از دست بدهد و خود را در برابر انتخابات ریاست جمهوری ‌بینند.
وی افزود: نشانه‌هایی وجود دارد که مبارک در وضعیت سلامتی خوبی قرار ندارد.
حسنی مبارک هرگز برای خود معاون رئیس جمهور بر نگزیده است. در صورتی که وی بمیرد "فتحی سرور " رئیس پالمان مصر به عنوان رئیس جمهور موقت برگزیده خواهد شد تا انتخابات در این کشور صورت پذیرد.
با توجه به آنکه در مصر احزاب سیاسی واقعی وجود ندارد انتخابات در آنجا تنها یک تشریفات برای انتصاب کاندیدای مورد انتخاب حزب مبارک خواهد بود. جمال مبارک هم اکنون بالاترین رتبه رسمی در این حزب را داراست اما این موضوع همچنان مطرح است که هیچ ضمانتی وجود ندارد که [سیاستمداران] کهنه کار یا ارتش با انتخاب وی به عنوان رئیس جمهور همراهی کنند. ولی تردیدی وجود ندارد که مبارک در حال حاضر تنها کسی است که مجاز است درباره جانشین خود تصمیم گیری کند.
"مصطفی کمال السید " پروفسور علوم سیاسی دانشگاه آمریکایی‌ها در قاهره گفت: سیستم سیاسی مصر سیستمی است که به طور زیادی جنبه شخصی دارد که شخص رئیس جمهور نقش خیلی مهمی را در آن ایفا می‌کند.
وی تصریح کرد: تصمیم در این مورد که چه کسی ریاست جمهوری مصر را در اختیار خواهد گرفت در یک چرخه بسیار کوچکی جای می‌گیرد و اغلب توسط تصمیم شخصی خود رئیس جمهور مشخص می‌شود.

منبع:نیویورک تایمز
واژه کلیدی :مصر