بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ امرداد ۱۳۸۸

خبرگزاری فارس        28/04/88


به گزارش خبرگزاری فارس، رژیم صهیونیستی تلاش هایش را برای گسترش و تقویت روابط با تاجیکستان افزایش داده است.
پایگاه خبری "ایزروس " در مطلبی با تاکید بر این نکته افزوده است: تلاش برای توسعه روابط با تاجیکستان و دستیابی به پیشرفت در زمینه همکاری با این کشور آسیای مرکزی عمدتاً از طریق ورود و گسترش فعالیت کارفرماها و تجار یهودی در بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی این کشور انجام می گیرد.
به نوشته این منبع در آغاز بیشتر روی تجار و سرمایه گذارانی تاکید خواهد شد که در گذشته نه چندان دور ساکن تاجیکستان بوده اند.
خانواده های این یهودیان، قبل از فروپاشی اتحاد شوروی و اعلام استقلال تاجیکستان با درک حساسیت اوضاع در سال اول مقاومت‌های سیاسی داخلی در تاجیکستان، از این کشور به غرب و اسرائیل کوچ کرده بودند، این افراد اکنون در تلاش هستند تا جایگاه از دست رفته خود در آسیای مرکزی و تاجیکستان را با استفاده از ساختارهای سیاسی تل آویو احیا کنند.
اگرچه در مطلب سامانه مذکور بر این نکته تاکید شده که تجار، دانشمندان، کارمندان رشته بهداشت که زمانی در تاجیکستان زندگی می کردند، به طور انفرادی و مستقل در جهت ایجاد روابط با همتاهای خود در این کشور تلاش می کنند، اما واقعیت این است که این تلاش و کوشش‌ها با حمایت نهادهای وابسته به رژیم صهیونیستی انجام می گیرد.
به اعتقاد نویسنده هرنوع تلاش برای ایجاد چنین روابطی خواه ناخواه تا زمان تاسیس سفارت این رژیم در دوشنبه، با مشکل مواجه خواهد شد.
در این مطلب از قول "سمیون شویخت برود " از تاجران یهودی که دوستان زیادی در میان تجار و سرمایه داران تاجیک دارد، آمده است: صرف نظر از روابط خوب با جامعه سرمایه داران و تجار موفق تاجیک، در توسعه فعالیت خود در این کشور با مشکل مواجه است.
تاجر یهودی تحولات اخیر در روابط رژیم صهیونیستی با تاجیکستان را برای رشد مناسبات دوجانبه خوش بینانه عنوان کرده و گفته است که در مقایسه با وضعی که در گذشته بود، اکنون شرایط به طور قابل ملاحظه تغییر کرده و در مناسبت مقامات با وی گرمی بیشتری احساس می‌شود.
وی روند تدریجی رو به رشد مناسبات دو جانبه را بنابر اجرای تدابیر حساب شده دانسته و افزوده است: تغییر وضع، زمینه را برای حرکت تدریجی برای ایجاد تماس فراهم می‌کند.
نویسنده مطلب این تحول را کوششی برای ایجاد خط مشی روابط با احتیاط عنوان و این نوع عملکرد را برای رفع سوء تفاهم و بی اعتمادی ها در روابط مهم دانسته است.
به اعتقاد این تاجر یهودی اعطای ساختمان مناسب در مرکز دوشنبه به کنیسه یهودیان از سوی رئیس "آریان بانک " تاجیکستان که نه تنها از شخصیت‌های ثروتنمند و بانفوذ، بلکه از نزدیکان رئییس جمهوری نیز هست، دلیل روشن تمایل دوشنبه به همکاری با تل آویو است.
در ادامه این مطلب آمده است که چنین اقدامی بدون رضایت "امامعلی رحمان " رئیس جمهوری تاجیکستان انجام نگرفته و اعطای ساختمان مجهز در دوشنبه را می‌توان بیانگر آمادگی مقامات رسمی تاجیکستان برای مناسبات گسترده تر با جامعه یهودیان ارزیابی کرد.
به نوشته این منبع برای کشوری مثل تاجیکستان که به تازگی از جنگ داخلی رهایی یافته و دارای اقتصاد ورشکسته با پیامد های سنگین بحران مالی جهانی است، راه یابی به بازار جهانی و همکاری نزدیک با کشورهای مترقی، امری ضروری و حتی حیاتی است.
در این مطلب از رژیم صهیونیستی به عنوان کشور دارای اقتصاد رشد یافته و با ظرفیت های قوی علمی فنی یاد شده و همکاری اقتصادی و توسعه روابط فرهنگی تاجیکستان با این رژیم گام سودمندی برای تثبیت ثبات اقتصادی تاجیکستان عنوان شده است.
این منبع با اشاره به این نکته که جمعیت مسلمان تاجیکستان تنها کشور فارسی زبان در آسیای مرکزی تمایل زیادی به ایران دارد، افزوده است: این امر مانع توسعه همکاری این کشور با تل آویو نخواهد شد، زیرا مقامات رسمی دوشنبه مثل دیگر کشورهای دارای جمعیت مسلمان از اصل سیاست سازنده تبعیت می کنند و با جامعه کشورهای اسلامی و غرب مکالمه و گفتگوی همسان دارند.
در این مطلب تاکید شده است که بنابر سیاست درهای باز، دولت تاجیکستان برای روابط حسنه میان دوشنبه و تل آویو در بخش های اقتصادی و فرهنگی هیچ مانع جدی وجود ندارد. اما روابط با تاجیکستان باید بتدریج انجام گیرد.
دستیابی به همکاری در سطح بین المللی و افتتاح مسیر پرواز مستقیم هواپیمایی میان تل آویو و دوشنبه از اقدام های موثر برای ایجاد روابط سازنده میان دو کشور عنوان شده است.
در بخش دیگری از این مطلب آمده است: در این زمینه از توانایی یهودیان بخارایی که سالیان زیادی با تاجیک ها و سایر ملت های آسیای مرکزی هم زیستی و مناسبات خوبی داشته اند، باید استفاده شود.
به اعتقاد نویسنده مطلب، یهودیان بخارایی چندین دهه، با تاجیک ها در کنار همدیگر زندگی کرده و با زبان، فرهنگ، موسیقی، هنر و آداب و رسوم این مردم آشنا شده و تا حدی داری فرهنگ مشترک هستند که باید از این امکان برای گسترش همکاری های دو جانبه استفاده شود.
در ادامه این مطلب به سود تاجیکستان از همکاری با رژیم صهیونیستی اشاره شده و ظرفیت های فنی این رژیم در بخش کشاورزی، استفاده از انرژی خورشید از ابزار مهم و لازم برای بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی تاجیکستان امروز اعلام شده است.
تهیه، تدوین و اجرای طرح های مشترک در بخش های علمی، فناوری، پزشکی، تولید فراورده های اولیه، تبدیل و خنثی کردن پسماندهای هسته ای که از دوران شوروی سابق در تاجیکستان به جا مانده است، از دیگر بخش های مناسب برای همکاری عنوان شده است.
تاسیس مراکز علمی- فنی مشترک در جنب نهاد های علمی و تولیدی تاجیکستان، تجهیز آنها به سیستم های مدرن رقابت پذیر با فناوری های معاصر و ایجاد زمینه های تولید محصول در سطح تقاضا و نیازهای بازار جهانی نیز از جمله موارد همکاری عنوان شده است.
با توجه به بخش دیگری از این مطلب می توان حدس زد که رژیم صهیونیستی برای راه یافتن به فضای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تاجیکستان، آماده سرمایه گذاری در طرح های نسبتا مهم دوشنبه است.
چنین به نظر می‌رسد، کوشش برای توسعه روابط با تاجیکستان در چارچوب برنامه گسترده تل آویو برای راه یابی به جامعه کشورهای مسلمان آسیای مرکزی انجام می گیرد.
به زعم نویسنده این مطلب، در این کشورها مجرای تبلیغات یک سویه و به زیان یهودیان است، اما در میان جامعه مسلمان این منطقه خصومت نسبت به یهودیان جایی ندارد.
تلاش رژِیم صهیونیستی به اجرای طرح های همکاری با تاجیکستان و سایر کشورهای آسیای مرکزی بعد انتصاب "لیبرمان " به مقام وزیر خارجه این رژیم، افزایش یافته است.
اقدام لیبرمن در کابینه این رژیم از سوی برخی از اعضای کنسیت یا مجلس، بخصوص آنانی که حدود 20 سال قبل از منطقه آسیای مرکزی یا سایر کشورهای اتحاد شوروی سابق به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده اند، حمایت می شود.
از جمله "کوئین " یکی از اعضای مجلس رژیم صهیونیستی اهدا ساختمان جدید از سوی مقامات رسمی دوشنبه به یهودیان برای استفاده به عنوان کنیست، گام مهمی در روابط دو جانبه دانسته و گفته است: ساختمان کنیسه قدیمی فرسوده بود، اما از ساختمان جدید می توان به عنوان نمایندگی کشورمان در دوشنبه استفاده کرد.
گفتنی است تاکنون مسائل مربوط به تاجیکستان از سوی "شمی تسوره " سفیر آکرودیته این رژیم در کشورهای ترکمنستان و ارمنستان بررسی و حل می شود.
وی کارمند وزارت خارجه اسرائیل و مسئول اداره "اروآسیا 2 " است و اکثر اوقات خود را در تیل آویو می گذراند اما مقامات جدید وزارت خارجه، بر لزوم استقرار نمایندگی دایمی در تاجیکستان تاکید می کنند.
از جمله "کوئین "، با توجه به موقعیت جغرافیایی و جایگاه کلیدی تاجیکستان، با اشاره به روابط نزدیک دوشنبه با تهران بر ضرورت افتتاح دفتر دایمی در دوشنبه تاکید کرده است.
سامانه "ایزروس " در مطلبی دیگر درباره مناسبات با تاجیکستان نیز نوشت: افتتاح کنیسه در دوشنبه حسن نیت تاجیک ها برای توسعه همکاری با تل آویو و همزمان اعتراف به این واقعیت بود که غرب می تواند به این کشور، بیشتر از ایران که شریک استراتژیک تاجیکستان عنوان شده است، مساعدت کند.
از جمله "آورام پنحاس اف " رئیس کنگره جهانی یهودیان بخارایی که خود زمانی در تاجیکستان زندگی می کرد، و در مراسم افتتاح کنیسه جدید شرکت کرده بود، بعد از تخریب ساختمان قدیمی و راه اندازی فعالیت کنیسه در ساختمان جدید، از سر گیری روابط دو جانبه را پراهمیت دانست.
به گفته وی که 43 سال در تاجیکستان به سر برده، هیچ مورد دشمنی از اتباع مسلمان این کشور نسبت به یهودیان را مشاهده نکرده است و زمینه روابط خوب با این مردم با افتتاح کنیسه جدید که اکنون به عنوان مرکز فرهنگی نیز می توان از آن استفاده کرد، دوباره فراهم شده است.
به اعتقاد این مقام انجمن بین المللی یهودیان بخارایی، حزب نهضت اسلامی تاجیکستان که تنها سازمان رسمی مذهبی در آسیای مرکزی است و با ایران روابط تنگاتنگ دارد، هر چند موضع سیاسی ضد یهودی دارد اما نمی تواند مانع همکاری دوجانبه دوشنبه و تل آویو شود.
به نوشته این منبع موضع گیری مقامات رسمی دولت، اجازه فعالیت های سیاسی ضد اسرائیلی به حزب نخواهد داد.
برای نمونه از تلاش حزب نهضت برای برگزاری راهپیمایی اعتراض آمیز در روزهای حمله نظامیان اسرائیل به نوار غزه نام برده شده است که مقامات دوشنبه اجازه برگزاری همایش اعتراضی را به این حزب ندادند.
از سوی دیگر می توان حدس زد که گسترش فعالیت برخی از چهره های یهودی آماده برای همکاری با کشورهای آسیای مرکزی و حمایت از سرمایه گذاری در تاجیکستان، تلاش برای رشد مناسبات فرهنگی با کمک دست اندرکاران سازمان صهیونیستی " ناتیو " که مشغول توسعه ارزش های صهیونیستی در میان یهودیان جامعه کشورهای شوروی سابق می باشد، در حال انجام است.
به نظر کارشناسان واضح است که هدف از همکاری با تاجیکستان، ایجاد نظر مثبت نسبت به یهودیان و جلوگیری از روشنگری افکار عمومی در مقابل اقدامات ضد بشری رژیم صهیونیستی است.
مسئولین به اصطلاح کنیسه جدید یهودیان در دوشنبه، در آغاز فعالیت خود اعلام کردند که همزمان با انجام و اجرای مراسم عبادی، اقدامات فرهنگی را نیز در دستور کار خود قرار داده اند و تدابیر فرهنگی و تبلیغاتی نیز با استفاده از امکانات و شرایط موجود انجام خواهد. شد.
اگرچه اعلام شده که این کنیسه برای تامین نیازهای فرهنگی 300 نفر یهودی مقیم دوشنبه اختصاص یافته است، اما واضح است که فراهم کردن زمینه های اجرای اقدامات فرهنگی و تبلیغاتی برای تقویت نفوذ رژِیم صهیونیستی در این کشور و همزمان تسلط بر ابزار سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در منطقه از اهداف پشت پرده سیاست تل آویو است.
واژه کلیدی :تاجیکستان و واژه کلیدی :آسیای مرکزی و قفقاز و واژه کلیدی :اسرائیل-2