بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٦ خرداد ۱۳۸۸

خبرگزاری فارس    ٢۵/٠٣/٨٨

نویسنده:اکبر صفرى


رژیم صهیونیستی در ادامه پروژه ایران هراسی و با هدف انزوا و سرکوب دولت مردمی حماس، کم رنگ جلوه دادن نقش انقلاب اسلامی در رهبری جهان اسلام و قضیه فلسطین، ممانعت از افشا گری های جنایات غزه توسط ایران تلاش فراوانی را برای جلب حمایت از کشورهای اسلامی عربی منطقه و ایجاد یک جبهه متمرکز در راستای مقابله با سیاست های جمهوری اسلامی ایران آغاز نموده که در این میان تلاش برای پررنگ نمودن و برجسته سازی نقش عربستان از زوایای مختلف و دلایل متعدد قابل توجه و بررسی است.
هرچند سران رژیم صهیونیستی حوزه میدانی وسیعی را در پروژه ایران هراسی لحاظ نموده اند اما در این بین توجه به اولویت ها و کشورهای اثرگذار و محوری فراموش نگردیده است، «شیمون پرز» رئیس جمهور این رژیم در رابطه با مسئله ایجاد شده بین مصر و حزب الله اظهار داشته: «دیر یا زود جهان می بیند که ایران سعی دارد همه خاور نزدیک را به چنگ بیاورد!»
در همین راستا« آویگدور لیبرمان» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی در دیدار با همتای روسی خود «سرگی لاوروف» در مباحثی که در حاشیه حل اوضاع خاور نزدیک مطرح شده به تمایل تل آویو برای برقراری ارتباط مستقیم با کشورهای حوزه خلیج فارس، به ویژه عربستان سعودی تاکید نموده است.
تمایل ویژه رژیم تروریستی به کشور عربستان و محور قرار دادن این کشور در میان کشورهای عربی می تواند به دلیل اتخاذ برخی تمایلات و رویکرد های سیاسی مهم و هم راستا با منافع غرب و رژیم صهیونیستی از سوی سران این کشور عربی، وجود زیرساخت های سیاسی- فرهنگی تاثیرگذار در جهان اسلام که در عربستان واقع شده و همچنین وجود تضادهای آشکار در اصول حاکم بر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و عربستان در قبال جهان اسلام و مسئله فلسطین باشد .
همگامی و حمایت همه جانبه رهبران عربستان از سیاست های غرب و رژیم صهیونیستی همچون جنگ 33 روزه حزب الله و جنگ22 روزه غزه موضوعات بسیار مهمی است که در ابعاد مختلف و به ویژه در شرایطی که مشروعیت رژیم صهیونیستی به شدت در جهان اسلام در معرض خطر قرار گرفته بود، توانست در مواردی پایه های آن را تا حدودی ترمیم بخشد .
ردپای عربستان نه تنها در موفقیت سیاست راهبردی رژیم صهیونیستی در قبال قضیه فلسطین که مهم ترین موضوع در جهان اسلام به شمار می رود مشاهده می شود، بلکه در وقایع متعددی که برای غرب و لابی صهیونیست مهم و حیاتی محسوب می گردد، کاملاً ملموس و آشکارا است از جمله این موارد که اخیراً روی داده، می توان به کمک مالی عربستان برای پیروزی گروه چهارده مارس در انتخابات پارلمانی لبنان اشاره نمود .
سران رژیم نژادپرست صهیونیستی در صدد هستند، ضمن بهره گیری و حفظ این هم محوری و همراهی همه جانبه از برخی عناوین تشریفاتی و مقدس رهبران عربستان و مواضع مسئولان این کشور عربی نسبت به موارد مهمی همچون جنایات صورت گرفته در کشورهای مسلمان منطقه از جمله فلسطین اشغالی و بی احترامی به قبله اول مسلمانان جهان و شخص نبی مکرم اسلام(ص) و برخی تنش ها نسبت به مواضع جمهوری اسلامی در قبال جهان اسلام، حداکثر استفاده را جهت پررنگ نمودن و برجسته ساختن نقش عربستان در پروژه ایران هراسی، مورد توجه و گسترش قرار دهند .
در این راستا از جمله ترفندهای مهم، کلیدی و قدیمی که غالباً با هدف ایجاد شکاف و اختلاف در جهان اسلام مطرح و مورد تاکید و برجسته سازی قرار می گیرد، توجه به موضوع اختلاف بین شیعه و سنی است . بطوریکه تلاش شده طرح این موضوع مهم نیز بتواند از دو منظر به برجسته سازی نقش عربستان نسبت به سایر کشورهای عرب منطقه در پروژه ایران هراسی کمک کند . این دو موضوع درون پروژه ای عبارتند از رهبری جهان اسلام و شیعه هراسی که با هدف ایجاد رعب و ترس در میان کشورهای عربی سنی مذهب منطقه تحت عنوان خطرگسترش قدرت تشیع با محوریت ایران در پرتو گسترش هلال شیعی برای کشور عربستان اشاره نمود.
وجود ویژگیهای ازجمله هم محوری و همراهی همه جانبه عربستان با سیاست ها و برنامه های آمریکا و رژیم صهیونیستی، وجود مراکز مذهبی و فرهنگی شاخص و مورد توجه در جهان اسلام که در این کشور واقع شده، اثرپذیری این کشور عربی از تبلیغات سنگین و احساس خطر در برابرگسترش و نفوذ شیعه، تلاش های فراوان و چند جانبه برای توقف روند جریان مقاومت در لبنان، عدم هماهنگی این کشور با سیاست های جمهوری اسلامی در قبال جهان اسلام و به ویژه موضوع غزه و.... شرایطی را فراهم نموده تا دولتمردان کاخ سفید و سران رژیم صهیونیستی در برجسته سازی نقش عربستان در پروژه ایران هراسی بسیار جدی عمل نمایند.
واژه کلیدی :عربستان و واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :عملیات‌روانی