بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۳:٢٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸

خبرگزاری فارس     28/02/88

نویسنده:قاسم غفوری


رژیم صهیونیستی همواره بر این ادعا بوده که دارای اولین ارتش و دستگاه اطلاعاتی در منطقه است. که به کمک آنها اهداف توسعه طلبانه اش را اجرا می کند. صهیونیست ها با بزرگنمایی این عناصر تلاش کرده اند که نه تنها کشورهای منطقه، بلکه جهانیان را نیز به پذیرش خواسته های خود وادار سازند.
نکته قابل توجه در مورد ارتش و دستگاه های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی فروپاشی هیمنه آنها پس از جنگ 33 روزه لبنان است. در تابستان 2006 و در شرایطی که صهیونیست ها همچنان به دنبال جبران شکست هایشان در سال 2000 از حزب الله بودند جنگ گسترده ای را علیه این جنبش شیعی آغاز کردند، اما در نهایت با رسوایی شکست همه جانبه وادار به عقب نشینی شدند.از آن زمان تاکنون مسئله قابل توجه زوال و شکست های پیاپی دستگاه های اطلاعاتی و جاسوسی این رژیم در برابر مقاومت به یک رسوایی بزرگ برای صهیونیست ها مبدل شده است. این ناکامی ها که بیشتر در قبال حزب الله بوده را در چند محور می توان مورد ارزیابی قرار داد. در جنگ 33 روزه رزمندگان حزب الله با نفوذ به سیستم اطلاعاتی این رژیم ضمن ایجاد جنگ روانی، با دادن آدرس های غلط، تحرکات نظامی این رژیم را به چالش کشاندند. در سال 1387 و در شرایطی که صهیونیست ها سعی داشتند به کمک جریان های غرب گرا سیستم مخابراتی حزب الله در لبنان را جمع آوری کنند اقتدار حزب الله این امر را به شکست کشاند.
در مسئله تبادل اسرا، حزب الله توانست با فریب دستگاه های جاسوسی صهیونیست ها، سرنوشت دو سرباز این رژیم که پیش از جنگ 33 روزه به اسارت حزب الله درآمده بودند را پنهان سازد،به گونه ای که تا هنگام تبادل اسرا مرگ این دو سرباز پیش از به اسارت درآمدن آنها برملا نشد و در اصل حزب الله صرفاً با اجسادی که از جنگ نگاه داشته بود تبادل موفقیت آمیز اسرا را انجام داد. در طول 3 سال که از اسارت «شالیت»، سرباز صهیونیست دربند حماس می گذرد، صهیونیست ها نتوانسته اند محل نگهداری آن را کشف کنند هر چند که چندین یگان ویژه برای این منظور تشکیل داده اند. در جنگ 22 روزه غزه، جاسوسان رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت ناکام مانده و به اعتراف خودشان نتوانستند از آنها برای مقابله با مقاومت استفاده کنند.
شکست های دستگاه های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی در برابر حزب الله و مقاومت در حالی رقم خورده است که در ادامه این روند، دستگاه های اطلاعاتی لبنان به کمک حزب الله توانسته اند چندین شبکه جاسوسی این رژیم در لبنان را متلاشی و عناصر آنها را بازداشت کنند. با توجه به فرارسیدن زمان انتخابات پارلمانی لبنان (17 خرداد) رژیم صهیونیستی به کمک جریان های غرب گرای لبنانی و برخی سفارتخانه های غربی و عربی فعالیت خود را برای تأثیرگذاری بر انتخابات به ویژه تخریب جایگاه حامیان مقاومت تشدید کرده است. چنانکه در سال 2005 نیز موساد به کمک این عناصر با ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان شرایط را برای پیروزی جریان غرب گرای 14 مارس در انتخابات لبنان فراهم آورد. اکنون نیز در شرایطی که جریان مقاومت از موقعیت برتر در فضای انتخاباتی برخوردار است، سناریوهای چهار سال گذشته در حال تکرار شدن است.با این حال حزب الله با درایت و کارایی خود تلاش می کند تا با خنثی سازی این توطئه ها، شکست های سنگینی را بر صهیونیست ها تحمیل کند. انهدام شبکه های جاسوسی صهیونیست ها در لبنان بیانگر چند حقیقت است:
الف) زوال بیش از پیش دستگاه های اطلاعاتی و جاسوسی صهیونیست ها چنانکه سیدحسن نصرالله پیش از این، نابودی آنها را وعده داده بود.
ب) برجسته شدن نقش حزب الله در تأمین امنیت لبنان که توطئه غرب و سازمان ملل برای خلع سلاح آن را ناکام گذاشته است.
ج) رابطه عمیق و مثبت جریان مقاومت با دستگاه های اطلاعاتی لبنان با محوریت استراتژی دفاعی برای حمایت از استقلال لبنان که توطئه تفرقه افکنان را به شکست سوق داده است.
د) ادامه مداخلات صهیونیست ها و برخی کشورهای عربی و غربی به رغم ادعاهایشان مبنی بر احترام به استقلال لبنان که خود گواهی بر لزوم ادامه فعالیت حزب الله است.
مجموع این تحولات و حقایق مطرح شده بیانگر این مهم است که وجود حزب الله و جبهه مقاومت برای حفظ امنیت و ثبات لبنان امری ضروری است و مسئله خلع سلاح آن توطئه ای برای نابودسازی و به چالش کشاندن لبنان است. با تمام این تفاسیر و با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان تحرکات دشمنان مقاومت اسلامی برای تخریب چهره آن و تأثیرگذاری بر فضای انتخابات تشدید شده و احتمال ترور برخی عناصر سوخته جریان 14 مارس در آستانه انتخابات توسط صهیونیست ها دور از ذهن نیست. هر چند که انهدام شبکه های جاسوسی در لبنان تا حدود زیادی توطئه های دشمنان مقاومت را با شکست مواجه ساخته است.
واژه کلیدی :لبنان و واژه کلیدی :موساد و واژه کلیدی :اسرائیل-2 و واژه کلیدی :حزب‌الله لبنان