بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۳:٠٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳ خرداد ۱۳۸۸

خبرگزاری فارس      ٠٣/٠٣/٨٨


به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، خبرگزاری فرانسه در خبری به نقل از وزارت خارجه رژیم صهیونیستی اعلام کرد: اسرائیل برای اولین بار یک سفارتخانه در عشق‌‌آباد افتتاح خواهد کرد و "اویگدور لیبرمن "، وزیر خارجه اسرائیل اخیراً نیز با "رشید مرادف " وزیر خارجه ترکمنستان گفت‌وگو کرد تا وی را از این تصمیم مطلع سازد.
تلاش این رژیم برای ارتباط با کشورهای آسیای مرکزی ریشه‌ای تاریخی دارد، در سال‌های دهه 1950 "دیوید بن گورین " اولین رئیس جمهور رژیم صهیونیستی در پی ایجاد یک اتحادی شامل کشورهای غیرعربی اما مسلمان برآمد و این طرح کشورهایی مثل ایران، ترکیه و اتیوپی را شامل می شد.
با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1978میلادی این تلاش به شکست انجامید، از آن به بعد رژیم صهیونیستی تلاش کرد روابط خود را با کشورهای مسلمان اما میانه رو گسترش دهد تا هم چهره ضد اسلامی این رژیم از بین برود و هم این برداشت که تمام کشورهای مسلمان علیه اسرائیل متحد شده‌اند، کمرنگ شود.
سقوط اتحاد جماهیر شوروی سابق و ظهور جمهوری‌های جدید در قفقاز و آسیای مرکزی، فرصتی شد تا رژیم صهیونیستی تلاش گسترده‌ای برای نفوذ اقتصادی و سیاسی در این منطقه که اکثریت آن‌ را مسلمانان تشکیل می دادند، آغاز کند.
هدف اصلی این تلاش‌ها از دید این رژیم پیشگیری از تهدید بنیادگرایی اسلامی و مانع تراشی در برابر گسترش نفوذ عربی و ایرانی در جمهوری‌های جدید بود، ابزار نفوذ این رژیم در این کشورها اقتصاد و تجارت بود که با استفاده از نفوذ داخلی یهودیان در جمهوری‌های جدید آسیای مرکزی آن را پیگیری می کرد.
بدین ترتیب اسرائیل در پایان سال 1992 کشورهای آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان را به رسمیت شناخت و در سال 1993 با ترکمنستان روابط دیپلماتیک برقرار کرد، در طرف مقابل نیز مقامات سیاسی کشورهای آسیای مرکزی برای رسیدن به رویای غربی شدن کشورهای خود با توجه به نفوذ رژیم صهیونیستی در سیاست خارجی و اقتصادی آمریکا، برقراری روابط با رژیم صهیونیستی را کلید توسعه روابط خویش با آمریکا و بهره گیری از کمک‌های سیاسی و اقتصادی آمریکا در عرصه‌های مختلف منطقه‌ای و جهانی تلقی کرده و تلاش‌هایی را برای گسترش روابط با غرب آغاز کردند.
اما این تلاش‌ها موفقیت آمیز نبود مسئله جعلی بودن رژیم صهیونیستی و انزجار ملت‌های مسلمان منطقه نسبت به آنها به دلیل اقدامات تجاوزکارانه نسبت به ملت مظلوم فلسطین، مهمترین چالشی بوده که در مقابل گسترش مناسبات این کشورها با رژیم صهیونیستی قرار دارد. زیرا تاکنون رژیم صهیونیستی بارها با کشورهای مختلف خاورمیانه و آسیای مرکزی مناسبات سیاسی و اقتصادی در سطوح مختلف برقرار نموده، اما بدلایل مختلف که مهمترین آن مخالفت ملت‌های منطقه با برقراری و گسترش مناسبات دولت‌هایشان با این رژیم بوده، با توفیق چندانی مواجه نبوده است.
اما همانگونه که در سطور بالا ذکر شد، با روی کار آمدن کابینه تندرو "بنیامین نتانیاهو " رژیم صهیونیستی تلاش جدیدی را براى گسترش حضور در کشورهاى آسیاى مرکزی با توجه به نزدیکى آنها به ایران، آغاز کرده است.
به عقیده برخى تحلیلگران نتانیاهو امیدوار است با جلب توجهات به ایران به عنوان "تهدید کلیدى براى ثبات خاورمیانه " دستور کار منطقه‌اى را دوباره تعریف کند، علاوه بر این وی تلاش مى‌کند که پا را از منطقه خاورمیانه فراتر گذاشته و کشورهاى آسیاى مرکزی و همسایگان جغرافیایى ایران را نیز با خود همراه کند.
در این میان طراح و مجری این کار کسی نیست جز "آویگدور لیبرمن " رهبر حزب راست گرای افراطی "خانه ما اسرائیل " و وزیر خارجه جدید رژیم صهیونیستی.
لیبرمن که خود از مهاجرین یهودی متولد مولداوی می باشد، از افراطی ترین سیاستمداران راست گرای رژیم صهیونیستی به حساب می آید که در دهه 1970 از شوروی سابق به سرزمین‌های اشغالی مهاجرت کرده است.
لیبرمن قبل از آنکه برای تصدی پست وزارت خارجه رژیم صهیونیستی پیشنهاد شود، گفته بود: مناسبات اسرائیل با کشورهای آسیای مرکزی باید به طور چشم گیری ارتقا یابد.
وی این سخنان را در مراسم جشن نوروز امسال که در سفارت ازبکستان در تل آویو برگزار شده بود، ابراز کرد.
لیبرمن معتقد است که آسیای مرکزی مهمترین منطقه برای رژیم صهیونیستی به حساب می آید و ازبکستان کلید ورود اسرائیل به این منطقه خواهد بود.
وی در زمانی هم که به عنوان وزیر امور خارجه برگزیده شد، بهبود ارتباطات با کشورهای شوروی سابق و بیش از همه روسیه و کشورهای مسلمان آسیای مرکزی را به عنوان یکی از اولویت‌های چهارگانه خود معرفی کرد.
اینک با آغاز فعالیت این وزیر افراطی نشانه های آشکاری از تمرکز وی بر روی کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز به چشم می خورد، اعلام سفر شیمون پرز رئیس رژیم صهیو نیستی به کشورهای آذربایجان، ازبکستان و قزاقستان در تابستان سال جاری ،افتتاح قریب الوقوع سفارت این رژیم در ترکمنستان، روابط گستره اقتصادی و حتی نظامی با قزاقستان و باز گشایی مجدد کنیسه یهودیان شهر دوشنبه با حضور تعدادی از سرمایه داران شناخته شده صهیونیست نشانه هایی از این تمرکز به حساب می آید.
با این وجود باید دید واکنش مردم مسلمان منطقه که نمونه‌های برجسته‌ای از آن را در اعتراضات مردمی علیه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه شاهد بودیم، به این تحولات چگونه خواهد بود.
واژه کلیدی :اسرائیل-2 و واژه کلیدی :آسیای مرکزی و قفقاز