بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱۱:٠۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٧ تیر ۱۳۸٧

روزنامه اعتماد                          17/04/87                 صفحه بین‌الملل

آزادی سمیر قنطار ؟

شرنگ در کام اسرائیل

 

حسین ایوب

***********


توافقنامه اخیر حزب الله و اسرائیل برای مبادله اسرا با موارد مشابهی که تاکنون به حصول توافق میان اسرائیل و فلسطین یا سایر کشورهای عربی منجر شده، تفاوت های اساسی دارد. این بار «هزینه » یی که اسرائیل باید بپردازد بیشتر از گذشته است و دلیل آن هم چیزی نیست جز ناکامی اسرائیل در جنگ 33 روزه سال 2006.

امروز اسرائیلی ها می خواهند در مقابل آزاد کردن اسرا، اجساد سربازان خود را تحویل بگیرند. اما چه اسیری آزاد می شود؟ سمیر قنطار. همان کسی که به اتهام کشتن سه اسرائیلی زندانی شده بود؛ همان کسی که بیش از هر اسیر دیگری در منطقه مشهور است. امروز اگر از مردم کشورهای منطقه بپرسید «جبهه آزادی فلسطین» چه بود یا در جریان عملیات جمال عبدالناصر چه اتفاقی افتاد، خیلی ها نمی توانند به پرسش شما پاسخ بدهند. آنها نمی دانند که در جریان عملیات جمال عبدالناصر که 30 سال پیش در نهاریه انجام شد شمار زیادی از افراد مسلح فلسطینی و لبنانی کشته یا بازداشت شدند. اما اگر اسم سمیر قنطار را بیاورید، همه می دانند از چه چیزی صحبت می کنید. واقعیت این است که قنطار از عملیاتی که در آن شرکت کرده بود بسیار معروف تر است و از گروهی که این عملیات را طرح ریزی کرده بود هم شهرت بیشتری دارد.

با این تفاسیر، قنطار را باید بخشی از آن «هزینه» یی دانست که اسرائیل ظاهراً مجبور است بپردازد. واقعیت این است که خود مساله تبادل اسرا هیچ بعد غیرعادی و استثنایی ندارد و اسلاف اولمرت هم بارها به چنین معاملاتی تن داده بودند.

به یاد داریم سیاست آریل شارون در سال 2004 را که به رغم مخالفت های شدید داخلی در اسرائیل، مساله تبادل اسرا را پذیرفت و بسیاری از زندانیان عرب آزاد شدند. سیاست مشابهی نیز در زمان اسحاق رابین در پیش گرفته شد.

در سال 2004 میلادی و پس از عقب نشینی اسرائیل از جنوب لبنان، اسرائیل حدس زده بود که احتمال ربوده شدن سربازانش- به خصوص در مناطق حساسی مثل مزارع شبعا- وجود دارد. به همین جهت بود که اسرائیل تدابیر امنیتی شدیدتری را به کار گرفت، دائماً به کشورهای منطقه هشدار می داد، و حتی تهدید کرد که لبنان را نابود خواهد کرد. جالب اینجا است که «پیش بینی» اسرائیل در این خصوص درست از آب درآمده اما راهی برای «پیشگیری» از آن وجود نداشت.

زمانی که توافقنامه بزرگ تبادل اسرا میان اسرائیل و حزب الله به امضا رسید، اسرائیلی ها از آزاد کردن سمیر قنطار خودداری کردند و همین موضع بود که باعث شد حزب الله در موقعیت برتر قرار بگیرد و یک پوئن مثبت به نفع خود داشته باشد. سیدحسن نصرالله در واکنش به این اقدام اسرائیل بارها اعلام کرد حزب الله هر سرباز اسرائیلی را که بتواند به گروگان خواهد گرفت تا بالاخره به هدفش در آزاد کردن سمیر قنطار برسد.

در ماه ژوئن 2006 من به همراه یکی از اعضای حزب الله در مرز جنوب لبنان قدم می زدم. او منطقه یی را در آن سوی مرز به من نشان داد که شهرک یهودی نشین «آویویم» در آن ساخته شده بود. به گفته این عضو حزب الله، اسرائیلی ها گمان می کردند این منطقه یکی از محتمل ترین جاها برای ربوده شدن سربازان شان است. به همین جهت تمام تدابیر امنیتی ممکن در آن به کار گرفته شد اما با این وجود دو سرباز اسرائیلی دقیقاً در همان منطقه اسیر شدند. ایهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل در واکنش به این اقدام حزب الله، علیه لبنان اعلام جنگ کرد و مدعی شد «اسرائیل به کسی باج نمی دهد و حاضر نیست در مورد سربازانش با سازمان های تروریستی پای میز مذاکره بنشیند.» تمام این ماجراها حقایقی از زمان جنگ 33 روزه اسرائیل و حزب الله را آشکار کرده که نمی توان آنها را انکار کرد. این جنگ، ضعف ها و ناکامی های نظامی اسرائیل را به وضوح به نمایش گذاشت و در عین حال نشان داد راکت های حزب الله می توانند به سومین شهر بزرگ اسرائیل- یعنی حیفا- هم برسند. اسرائیل البته در جریان جنگ 33 روزه کاملاً دریافت تلاش هایش برای حمله به لبنان در آینده هم عقیم خواهد ماند. اما اکنون دو سال و نیم از زمانی که بحث آزادی اسرا میان اسرائیل و حزب الله جریان داشت، گذشته است. سمیر قنطار، چهار اسیر از زمان جنگ سال 2006، گروهی از زندانیان فلسطینی و بازمانده اجساد صدها نفر از جنگجویان عرب و لبنانی که از سال 1982 در اختیار اسرائیل بودند، با دو جسد اسرائیلی مبادله می شوند اما در مقابل هیچ اطلاعی درخصوص محل نگهداری رون آراد سرباز اسرائیلی گمشده در لبنان وجود ندارد و ظاهراً قرار هم نیست خبری در این خصوص منتشر شود. اگر توافقنامه اخیر تبادل اسرا میان اسرائیل و حزب الله را یک پیروزی برای حزب الله بخوانیم، گزاف نگفته ایم. حزب الله پیشتر بارها تاکید کرده بود که هر توافقی با اسرائیل در این خصوص باید بر مبنای تعادل قدرت شکل بگیرد و فقط همین راهکار است که می تواند خلاء سیاسی موجود در مذاکرات را پر کند. در همین حال توافق اسرائیل و حزب الله در خصوص تبادل اسرا در یک برهه استراتژیک در تاریخ منطقه خاورمیانه رخ داده است. همزمان با این توافقنامه، مذاکرات سیاسی کشورهای منطقه با اسرائیل احیا شده و فلسطینی ها هم هنوز گلعاد شلیط سرباز اسرائیلی را آزاد نکرده اند و امیدوارند در آینده از او به عنوان برگ برنده یی در مذاکرات استفاده کنند و البته نباید فراموش کرد که این توافقنامه بیش از هر چیز، صدای افرادی را که در داخل لبنان خواهان خلع سلاح حزب الله شده بودند خاموش خواهد کرد.

 

منبع؛ الاهرام
واژه کلیدی :سمیر قنطار و واژه کلیدی :اسرائیل-1 و واژه کلیدی :لبنان و واژه کلیدی :تبادل اسرا