بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ٧:۳٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸۸

خبرگزاری فارس       ٢٢/٠٢/٨٨


به گزارش فارس، در این گزارش که به قلم "آلیسون ویر " روزنامه نگار پیشین که در حال حاضر مدیر اجرایی یک موسسه تحقیقاتی آمریکایی است در پایگاه "اورگون لایو " و پایگاه اینترنتی انتقادی "زایوپدیا " منتشر شده، به انتقاد از مقاله‌ای می‌پردازد که "ادوارد گلیک " یکی از کارشناسان مسایل سیاسی آمریکا با عنوان "اگر اسرائیلی وجود نداشت " نوشته بود.
بنا بر این گزارش، گلیک این سوال را مطرح می‌کند که اگر اسرائیل هیچگاه بوجود نمی‌آمد، خاورمیانه به چه شکل بود. اما او به جای پاسخ به این سوال، به سادگی تعریف ناشی از بیگانه ترسی خود را از وضعیت حال حاضر منطقه ارائه می‌دهد. از آن بدتر این است که او در ارتباط با این مسئله کنکاش نمی‌کند که چه میزان از معضلات حقیقی منطقه به تشکیل خشونت‌آمیز اسرائیل در 60 سال پیش و رفتارهای این رژیم از آن تاریخ تاکنون مرتبط می‌شود.
نویسنده در این مقاله با زیر سوال بردن این طرز فکر گلیک و تشبیه آن تصریح می‌کند: این جریان درست مانند این است که مهاجمان، در واقعه 11 سپتامبر نه تنها برجهای دو قلو را ویران کردند، بلکه منهتن را نیز تصرف می‌نمودند؛ همان طور که مقاله نویس این سوال را مطرح کرده که اگر وقایع 11 سپتامبر نبود، نیویورک چه شکلی می‌شد و سپس مقاله خود را با توصیف خرابه ها، لایه های غبار و نجات یافتگان زخمی و عصبانی ادامه می‌دهد.
به نوشته آلیسون ویز، گلیک ادعا می‌کند که بدون اسرائیل، "فلسطینیها همچنان بیکار و غیر قابل استخدام بودند. " این در حالی است که بانک جهانی در سال 2007 گزارش داد که "تجارت فلسطینیها، به عنوان ابزار موفقیت، دارای مهارت، ابتکار و کارآفرینی است. آنها قابل اعتماد، متعهد و سخت کوشند و کالاهایشان دارای کیفیت بالاست. "
گلیک در ادامه عنوان کرده بود که "بخش شرقی بیت‌المقدس و کرانه باختری همچنان از سوی امان اداره می‌شود " و نیز ادعا کرده بود "نوار غزه هنوز تحت تسلط قاهره قرار دارد. "
نویسنده در ادامه به تاریخچه فلسطین اشاره می‌کند و می‌نویسد: با این وجود، هیچ یک از این موارد با فلسطین پیش از اسرائیل، که قرنها تحت سلطه عثمانیها و پس از آن بریتانیا قرار داشته، مرتبط نیست. زمانی که بیت‌المقدس هنوز تقسیم نشده بود، مسلمانان، مسیحیان و یهودیان بدون نزاع در آن در کنار هم میزیستند. زمانی که مذاهب مسیحی نتوانستند درباره این که کلید کلیسای باستانی مقبره مقدس در قدس باید در اختیار کدام یک از آنها باشد به توافق برسند، آنرا به یک خانواده مسلمان سپردند.
نویسنده تاکید می‌کند: اما مهاجران صهیونیست، با هدف ایجاد دولت یهود به این مجموعه چند فرهنگی وارد شدند- که به معنای بیرون راندن اجباری مسلمانان و مسیحیانی بود که 95 درصد جمعیت آنجا را تشکیل می‌دادند. همان طور که دونالد نف، سردبیر ارشد پیشین مجله تایم نوشته است، مناقشه میان اسرائیل و فلسطین "تحت عنوان نزاعی بر اثر مجادله مهاجران بر سر تبعید اکثریت جمعیت محلی آغاز شد. سایر موارد از این حقیقت بنیادین مشتق شده است. "
در این گزارش تاکید شده است: نیروهای صهیونیست در جنگ برای تاسیس اسرائیل از سال 1947 تا 49، 33 بار مرتکب قتل عام شدند و 800هزار نفر را به زور بیرون راندند-که بیشتر آن پیش از ورود دیر هنگام ارتش‌های عربی به جنگ بود، که مجموع آنها نیز از نفرات نیروهای اسرائیلی کمتر می‌شد.
اسرائیل از قبول بازگشت این پناهندگان امتناع کرد و زمین‌ها و اموال آنها را به نفع خود ضبط نمود. تحلیلگران سازمان ملل متحد تخمین زده اند که 80 درصد از کل مساحت اسرائیل متعلق به این پناهندگان است و گفتند که این اموال ارزشمند "یکی از بزرگترین کمکها برای تبدیل اسرائیل به صورت کنونی " بوده است.
در این گزارش در ادامه تشریح مصیبت‌های فلسطینیان آواره امده است: این پناهندگان فلسطینی بینوا در خاورمیانه پراکنده شدند و زمانی که آنها سعی کردند به شهرها و مزارع خود بازگردند، اسرائیل آنها را "نفوذی " خواند، به آنها شلیک کرد و به کشورهایی که از آن آمده بودند حمله برد.
نویسنده افزود: اسرائیل از ترس این که احتمال دارد همسایگانش از حقوق فلسطینیها دفاع کنند و آرزوی تسلط یافتن بر منطقه را در سر بپرورانند، ترکیبی از حملات نظامی را به منظور تفرقه انداختن و حکومت کردن و نیز دستکاری قدرتهای بزرگ برای تخریب پیشرفت آنها، به کار گرفت. این کشور، در تمام جنگهای خود بجز یک مورد، اول حمله کرده است.
در پایان این مقاله این سوال از آمریکایی‌ها مطرح شده است که چه اتفاقی می افتد اگر آمریکاییها که روزانه 7 میلیون دلار بودجه در اختیار اسرائیل قرار می‌دهند تا به رفتار خشونت‌آمیز، بیرحمانه و مادی خود نه تنها در برابر مسلمانان بلکه در برابر نوادگان نخستین مسیحیان جهان، ادامه دهد، بالاخره تصمیم بگیرند که پول خود را در خانه نگه دارند؟
واژه کلیدی :اسرائیل-2 و واژه کلیدی :خاورمیانه