بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢۱ اسفند ۱۳۸٧

خبرگزاری فارس


مقدمه :
پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه حساس و استراتژیک ایران، علاوه بر آن که رژیم وابسته و ژاندارم آمریکا و استکبار غرب را در ایران شکست و آن را برچید ، دست پشتیبانان او را از ثروتهای مادی و انسانی این کشور کوتاه کرد. موج بیداری که در دنیای اسلام ایجاد شد ، الگویی فراروی مسلمانان و مستضعفان عالم به وجود آورد و منافع نامشروع جهانخواران را در دنیا به خطر انداخت؛ یافته ها و تئوریهای آنان را به چالشی بزرگ کشاند و چهره واقعی غرب و شرق را نمایان ساخت و سرمایه گذاران کلان و طولانی آنان را برای نابودی ایدئولوژی دینی ، ابتر نمود.
طبیعی بود که استکبار جهانی بویژه آمریکا و صهیونیسم آرام ننشینند و تمامی امکانات و قدرت خود را برای نابودی یا استحاله این نظام به کار گیرند. فهرست کوتاهی از توطئه ها و مشکلاتی که در این مدت برای این نظام اسلامی ایجادکرده اند همچون محاصره اقتصادی ، ایجاد تفرقه ، ترویج فساد ، القای شبهات ، اختلاف افکنی بین قومیت‌ها که در اغلب این توطئه ها ناکام مانده اند، از کینه و عناد و شتاب آنان برای خاموش کردن این چراغ درخشان حکایت می کند.
از جمله توطئه های سخت و سنگین که می توانست برای هر رژیمی شکننده و نابود کننده باشد تحمیل جنگ طولانی در سراسر مرزهای غربی کشور و در منطقه حساس و نفت خیز خوزستان بود.
امروز آگاهان سیاسی و امنیتی بر این باورند که تهدیدات نرم به عنوان راهکار اصلی استکبار جهانی برای مقابله با نظام ج.ا.ا مد نظر قرار گرفته است. از دید استکبار سه روش برای براندازی نرم شامل اعتراض، اغوای نرم ، عدم همکاری و مداخله مسالمت آمیز وجود دارد. تحلیلگران آمریکایی شیوه های متعددی برای اعتراض و اغوای غیرخشونت آمیز ارائه داده اند که شامل انتشار بیانیه های رسمی، ارتباطات گسترده تر با مخاطبین، اقدام های عمومی نمادین ، وارد آوردن فشار برافراد ، برگزاری برنامه های نمایشی و موسیقی دسته جمعی ، بزرگداشت اموات، عدم همکاری در رویدادهای اجتماعی ، رخدادها ، سنن و عرف ها، کناره گیری از تشکیلات اجتماعی ، طراحی اقداماتی توسط مدیران و متصدیان منابع مالی، عدم همکاری اقتصادی ، عدم همکاری شهروندان با دولت و بالاخره مداخله سیاسی می شود.
قدرت نرم از طریق سیاست نرم و تاثیرگذاری غیرمستقیم حاصل می شود و به نوعی مبتنی بر دستیابی به قدرت از طریق فضاسازی و کنترل ذهنیت و اراده جامعه است. از خصوصیات جنگ نرم آن است که چون غفلت از اجرای توطئه در ذهنیت اجتماعی و امنیت حاکم می شود سطح تاثیرگذاری تشدید شده و موثرترین الگوی رفتاری تهدید امنیتی با مطلوبیت نهائی برای دشمن شکل می گیرد.
خبرگزاری فارس با برگزاری نشستی با حضور صاحبنظران کشور مباحثی همچون تهدیدات نرم و شیوه های بکارگیری قدرت نرم از دیدگاه طراحان استکبار جهانی به همراه مصادیق آن و در مهمترین قسمت بررسی ظرفیت ها و توانمندی های نظام مقدس جمهوری اسلامی در مقابله با تهدیدنرم را به همراه راهکارهای مناسب به نقد و بررسی گذاشته که مشروح گفتگوها در ادامه آمده است.

شرکت کنندگان :آقایان حجت الاسلام دعاگو ، دکتر جمالی ، دکتر متفکر ، شیر محمدی و صالحی مرام


برای شروع بحث می پردازیم به تعاریف قدرت نرم

متفکر: برای اولین بار " جوزف نای " وابسته به حزب دموکرات آمریکا واژه قدرت یا استراتژی نرم را مطرح نمود . وی معتقد بود : از این پس آمریکا باید جهان را با قدرت نرم خود یعنی استفاده از جذابیت‌های سیاسی، ارزشهای آمریکایی و واژه‌هایی نظیر دمکراسی، حقوق بشر و انقلابهای سبز رهبری کند. وی ضمن انتقاد به سیاست نو محافظه کاران آمریکا به دلیل حمله به افغانستان و عراق ، این رویکرد را بر اساس بهره گیری ازقدرت سخت مورد ارزیابی قرار داد و این اقدام را سبب افول قدرت نرم آمریکا در جهان دانست . از دیدگاه وی مبارزه با تروریسم با قدرت سخت امکان پذیر نبوده و باید با قدرت نرم با آن مبارزه نمود. این رویکرد موجب تغییر استراتژی آمریکا در برخورد با مسائل جهان و بالطبع ایران اسلامی گردید.
دعاگو : انقلاب اسلامی ایران پس از پیروزی همواره با تهدیدات سخت، نیمه‌سخت و نرم مواجه بوده است ، امروزه دشمن در تلاش است با استفاده از تهدیدات نرم، مردم و انقلاب اسلامی را از پای در آورد. تهدید نرم به تحولاتی که موجب ایجاد دگرگونی در هویت فرهنگی و الگوهای رفتاری مورد قبول یک نظام سیاسی یا مردم یک جامعه می‌شود گفته شده که نوعی سلطه کامل در ابعاد سه‌گانه حکومت، اقتصاد و فرهنگ است. تهدید نرم از طریق استحاله الگوهای رفتاری ملی در این حوزه‌ها و جایگزینی الگوهای نظام سلطه محقق می‌شود. با این نگرش، تمامی اقداماتی که موجب شود تا اهداف و ارزش‌های حیاتی یک نظام سیاسی اعم از زیرساخت‌های فکری، باورها و الگوهای رفتاری در حوزه اقتصاد، فرهنگ و سیاست به خطر افتد، یا موجب تغییر و دگرگونی اساسی در عوامل تعیین‌کننده هویت ملی یک کشور شود، تهدیدنرم به شمار می‌آید.
درخصوص تهدید نرم نگرش های متفاوتی وجود دارد، برخی کشورها از تهدید نرم به عنوان یک ابزاراستفاده می کنند و برخی با تهدید نرم مورد تهاجم قرار می گیرند . بدیهی است نگاه این دو کشور و به طبع آن محققان و پژوهشگران دراین خصوص متفاوت است .
دکترجمالی: تهدید نرم و متعاقب آن جنـگ نرم، امـروزه به عنوان یک واقعیـت دردنیـای کنونی تلقی می گردد و اندیشمندان و محققان تاریخچه های متعدد و متفاوتی برای آن قائل هستند . اصطلاح تهدید نرم یا جنگ نرم بیشتر در ایران و یا کشورهای موسوم به جهان سوم یا کشورهای جنوب مطرح و مورد توجه قرار گرفته و کشورهای غنی اعتقادی به جنگ نرم نداشته و نوعاً مدعی اند فعالیت هایی که در کشورهای جنوب به جنگ نرم معروف شده یک نوع تبادل فرهنگی است . آنان اینگونه فعالیت ها رابه جویباری تشبیه می کنند که مسیر خود را می یابد و اگر در جایی ما موفق به حضور شده ایم به دلیل نیازی بوده که در آن کشورها وجود داشته است .
دریک نگاه کلی می توانیم بگویم از زمانی که فرهنگ یک کشوری تحت سلطه فرهنگ غالب قرار می گیرد ، در آن کشور جنگ نرم اتفاق افتاده و مغلوب جنگ نرم شده است .

بارزترین نمونه های عینی تحقق جنگ نرم
جمالی : در بررسی جنگ نرم در دنیا عموماً کشورهای نظیر شیلی ، نیکاراگوئه و انقلاب های مخملی در کشورهای بازمانده از شوروی سابق را به عنوان نمونه های عینی مطرح و مورد بررسی قرار می دهند .
در فروپاشی شوروی این نکته بیشترروشن می شود که رویکرد غرب در مبحث تهدید نرم وبه طبع آن جنگ نرم از زاویه دید و نگرش فلسفی بوده وتوجه آنان به بهره گیری از ابزار دمکراسی خواهی است . آنان در روند تحقق تهدید نرم درشوروی به این باور رسیدندکه می توان جهان رابا طرح بحث دموکراسی خواهی تحت سیطره خود قرار داد.
در روند تحقق تهدید نرم ، دشمن از طریق ایجاد بی ثباتی و بحران سازی در داخل کشور هدف و دامن زدن به گسست های قومی و مذهبی به اهداف خود جامعه عمل می پوشاند و بدون منازعه و لشکرکشی فیزیکی، اراده خود را بر یک ملت تحمیل و آن را در ابعاد گوناگون با روش‌های نرم‌افزارانه اشغال می‌کند. کشورهایی که از آنان نام
برده شد مصداق عینی اجرای این سناریو هستند.

بین عملیات روانی ، تهدید نرم وجنگ نرم نوعی پیوستگی وجود دارد؟
شیرمحمدی : هرگاه یک سازمان سیاسی یا کشوری سعی کرد با سیطره فرهنگی منازعه را به سود خودش تمام کند ، آنجا بحث تهدید وجنگ نرم متجلی است. درمورد تاریخچه تهدید نرم باید اذعان داشت که این موضوع درگذشته دور هم مرسوم و مورد توجه بوده است. کوبیدن طبل درجنگ های قدیم امری مسلم است که تاثیرآن درتضعیف روحیه دشمن انکارناپذیراست. درآثار "سن تزو "به این موضوع اشاره شده است.
در نبردهای صدر اسلام هم به کارگیری تهدید نرم به چشم می خورد. بعد از جنگ احد زمانی که مشرکین برای قلع و قمع کردن کامل سپاه اسلام تصمیم به ادامه جنگ گرفتند و به سمت مدینه حرکت کردند ، رسول خدا دستور داد سپاهیان اسلام آتش های متعددی را بیش از عرف معمول روشن کردند که این امر خوف در دل مشرکان ایجاد نمود واز جنگ منصرف شدند. این حرکت خود نوعی عملیات نرم محسوب می‌شود. در جنگ صفین هم عمر و عاص با فضاسازی و کوبیدن بر طبل باور غلط شکستن رودخانه و سرازیر شدن سیل به سوی لشکر حضرت علی(ع) را در ذهن یاران آن حضرت ایجاد نمود که فرار سپاهیان حضرت را به دنبال داشت.
با توجه به شواهد تاریخی بسیار باید اذعان کرد که پدیده تهدید وجنگ نرم ریشه های تاریخ دارد .در جنگ جهانی دوم آمریکا تصمیم گرفت کمیته ای برای این موضوع تعیین کند. در زمان "ترومن " کمیته روانی نام نهاده شد ودر سال 1953 کمیته مذکور به صورت دائمی به کار خود ادامه داد و درجنگ بین دوکره بخش عمده ای از فعالیت های آمریکا بر روی تهدید نرم و عملیات روانی متمرکز شد .

* حوزه فعالیت های آمریکا به عنوان نوک پیکان تهدید نرم بر علیه انقلاب اسلامی
صالحی: پس از جنگ جهانی دوم و در تمام طول دوران جنگ سرد، محققان وپژوهشگران آمریکایی با توجه به ضعف فرهنگی آمریکا وعدم مقبولیت آن درجهان،به ضرورت ارتباط با مردم دیگرکشورها وجلب حمایت آنهابه منظور حفظ امنیت خود پی بردند و لذا تلاش نمودند با انجام اقداماتی از قبیل تأسیس سازمان سیا، رادیوصدای امریکا، تأسیس کتابخانه های عظیم امریکا و برگزاری سمینارها و... نسبت به جذابیت بخشیدن به فرهنگ خود اقدام نماید. در راستای تحقق هدف مذکور شرکت های بزرگ امریکایی و مدیران اجرایی آن تلاش می کردند تا علاوه بر فروش محصولات خود، فرهنگ و ارزش های امریکایی را به سایر نقاط جهان عرضه کنند. اقدام آمریکا در این خصوص حتی در غرب نیز با واکنش های مختلفی رو به رو شد. در اواسط دهه‌ 90 میلادی،61 درصد از فرانسوی ها،45 درصد از آلمانی ها و 32 درصد از ایتالیایی ها رویکرد امریکا رابه عنوان یک خطر برای فرهنگ خود قلمداد می نمودند.چنین واکنش هایی درکشورهای نظیراسپانیا، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا،‌کانادا وایتالیا نیز به چشم می خورد.در خاورمیانه نیز این رویکرد آمریکا با واکنش های منفی روبه رو شد. راه اندازی تلویزیون هاو شبکه های ماهواره ای متعدد نیز بیانگر واکنش این کشورها به رویکرد آمریکا است.
جمالی : در مالزی می توان نمونه ای از واکنش کشورهای مسلمان نسبت به تهدید نرم آمریکا را مشاهده کرد.در این کشور "ماهاتیر محمد " تلویزیون های کابلی را طراحی کرده و تصاویر ماهواره ای ارسالی از سوی کشورهای غربی را پالایش و پاکسازی می کند واز طریق شبکه بزرگ تلویزیون های کابلی که 5/2 میلیون مشترک دارد با ده دقیقه تاخیر پخش می کند.
نظرسنجی مؤسسه گالوپ ازی10000 نفر مردم 9 کشور مسلمان در خاورمیانه نشان داده که به طور متوسط، بیش از نیمی از پاسخ دهندگان نسبت به امریکا نظر مخالف داشته اند.نظرسنجی مشابه مؤسسه ای دیگر نیزنتایج مشابهی را نشان داده و این امرگویای این واقعیت است که هر روز بیش از پیش از پذیرش جهانی ارزش های امریکا به مرور زمان کاسته می شود.
بدیهی است عنصر فرهنگ اولین نقطه تهاجم در حوزه تهدید نرم است ، آیا توجه انقلاب اسلامی به عنصر فرهنگ را می توان به نوعی تهدید نرم انقلاب اسلامی بر علیه سلطه آمریکا دانست واصولا آیا می توان به نوعی وقوع انقلاب های مخملی در برخی کشورها پس از پیروزی انقلاب اسلامی را بهره گیری از تجربه انقلاب اسلامی قلمداد نمود؟
شیر محمدی : غرب از تجربه شیعه در پیروزی انقلاب اسلامی استفاده کرد . اولین بارپس از انقلاب اسلامی در تحلیل انقلاب ها توجه به مقوله فرهنگ بسیار پررنگ شد. ذکر این نکته لازم است که در تحلیل انقلاب ها تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، تضاد بین طبقات مختلف اجتماعی را عامل انقلاب قلمداد می نمودندکه این تحلیل ناشی از کنش و واکنش های مادی و رویکرد مادی گرایانه بود.
بعد از انقلاب اسلامی مبنای تحلیل انقلاب ها عوض شد. بررسی آثار مکتوب موجود در خصوص تحلیل انقلاب ها گویای این واقعیت است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی توجه به عنصر فرهنگ در تحلیل انقلاب ها روز به روز پررنگ ترشده و امروزه فرهنگ وبه طبع آن تهدید نرم که درانقلاب های مخملی تجلی یافته است ، مبنای برپائی انقلاب در جهان قرارگرفته است .
با ذکر توضیحات مذکور شاید بتوان این ادعا را مطرح کرد که پدیده انقلاب اسلامی سبب شد جهان غرب روی مقوله فرهنگ در عملیات های نظامی توجه بیشتری کند. شاید بتوان گفت انقلاب های مخملی کپی ناقصی از انقلاب اسلامی است.

* بیان چگونگی تحقق تهدید نرم درکشورها وجوامع مختلف

دعاگو: طراحی واجرای فرآیند تهدید نرم درکشورهای هدف نیازمند مدت زمانی است که با آغاز تردید در مبانی و زیرساخت‌های فکری یک نظام سیاسی آغاز می گردد و متعاقب آن با ایجاد بحران در ارزش‌ها و باورهای اساسی جامعه هدف ، بحران در الگوهای رفتاری و پیدایش بحران‌های سیاسی ، هویت، مقبولیت، مشارکت، نفوذ و توزیع ادامه می یابد.آنچه مسلم است ، تغییرات حاصل از تهدید نرم با توجه به ماهیت آن درمواردی سطحی و درمواقعی دیگر عمقی است که مظاهر آن به صورت تدریجی آشکار می گردد. این تهدید درعین ناباوری،همراه با آرامش و خالی از روش‌های فیزیکی، خشن وخشونت بار است و با استفاده از ابزارهای تبلیغی نظیر مطبوعات، رادیو و تلویزیون، ماهواره، اینترنت، احزاب، گروه ها، طیف ها، تشکل‌های صنفی و اجتماعی و بهره گیری از شیوه القاء ، اقناع ودر مواردی تهدید انجام می‌پذیرد. برای روشن شدن موضوع می توان تهدید نرم را به حرکت مورچه ای سیاه در شبی ظلمانی برروی سنگی سیاه تشبیه کرد که مسلم تشخیص آن بسیار مشکل است ونیازمند دقت نظر، هوشیاری و دوراندیشی خردمندانه است.
تا قبل از فروپاشی شوروی تهدید غرب متوجه شوروی بود. اما با پیروزی انقلاب اسلامی و خصوصا پس از فروپاشی شوروی، نگاه غرب به اسلام وایران تغییر نمود ، دلایل تغییر جهت گیری غرب و اتخاذ استراتژی تهدید نرم درقبال انقلاب اسلامی چه بود؟
دکتر جمالی: بعداز فروپاشی شوروی به عنوان یک قطب ازدو قطب حاکم برجهان، کم کم اسلام به عنوان قطب جدید در تقابل با غرب مطرح شد. در دیدگاه غربی ها امروز شرایط به گونه ای است که اسلام جای کمونیست را گرفته است. برای اردوگاه غرب تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کمونیست مسئله بود و مشکل اساسی وتهدید درآن زمـان بـرای آنان کمونیست تلقی می شد.ولی امروزه اسـلام بـه عنوان تهدید وخطر اصلی واساسی درجهان غرب مطرح است وکمونیست به موزه تاریخ پیوسته است.
ذکر یک نکته ضروری است وآن این واقعیت است که در گذشته نه چندان دور، آنچه برای غربی ها مهم بود وبه عنوان خطر احساس می شد ،بنیادگرائی اسلامی بود، اما امروزه رشد اسلام غرب را به وحشت انداخته است. در گذشته ما معتقد بودیم که غرب نسبت به رشد اسلام عادی واکنش نشان نمی دهد ومخالفت غرب با بنیادگرائی اسلامی است، اما امروزه بررسی ها نشان می دهدکه نگرانی اصلی غرب نسبت به اصل اسلام است . امروزه غرب حتی اسلام حاکم بر کشورهای شبیه مالزی که با اسلام ناب محمدی فاصله زیادی دارند را تحمل نمی کند. دیدگاه "هانتینکتون " دراین خصوص گویای این واقعیت است. وی در تبین خطر اسلام می گوید: "امروزه بنیادگرائی خطر نیست بلکه رشد اسلام خطری است که مارا تهدید می کند. "
سامعی : حضرت امام (ره)با اشاره به توطئه های متعدد غرب وشرق در برابر ایران اسلامی وساده انگاری برخی افرادکه روحیه مدارا با غرب را تبلیغ وانقلاب اسلامی رابه خشونت طلبی متهم می کردند فرمود: "آنان با اصل اسلام مخالفند. " ومقام معظم رهبری نیز پس از طرح موضوعاتی نظیر تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، غارت فرهنگی وضرورت پرداختن به موضوع مهندسی فرهنگی، نهضـت نرم افزاری وتولید علم به موضـوع ناتـوی فرهنگی اشاره و تقابل تمام عیار غرب با اسلام را تبیین نموده اند .
آمریکا از چه شیوه ،‌ابزار وروش هایی برای اجرای تهدید نرم بر علیه ایران استفاده می نماید؟
دکتر جمالی : درخصوص شیوه‌های به کارگیری قدرت نرم بر علیه ایران اسلامی، ‌طراحان و طرفداران تهدید نرم شیوه های اعتراض ، اغوای ، عدم همکاری و مداخله مسالمت‌آمیز را مد نظر قرارداده اند. اقداماتی از قبیل عدم همکاری در رویدادهای اجتماعی، عدم واکنش به رخداد‌ها ، بی توجهی به آداب ، رسوم وسنن، کناره‌گیری از تشکیلات اجتماعی ، عدم مشارکت فعال درامور اقتصادی ، عدم همکاری شهروندان با دولت و مداخله سیاسی تفرقه افکن از جمله محورهای مد نظر آنان در روند تحقق تهدید نرم می باشد.
آمریکا در اجرای این روش ها از ابزارهایی از قبیل جمع‌آوری اطلاعات، مذاکره وگفت وگو، بهره برداری از حوزه آموزش، بر پایی تظاهرات با رویکرد مسالمت آمیز، دامن زدن به اعتراضات غیرخشونت آمیز نظیر انتشار بیانیه‌های رسمی درسطح داخل وخارج کشور ، حمایت از اپوزیسیون خارجی ، حمایت از مهره های نشان دار وبی نشان خود در داخل کشور بهره می گیرد.
بدیهی است ارتباط گیری گسترده‌تر با مخاطبین داخلی، اقدام‌های عمومی نمادین مثل تجمع وگردهمائی به مناسبت ها وبهانه های واهی ، برگزاری برنامه‌های نمایشی، اجرای برنامه های موسقی به صورت دسته‌جمعی، برگزاری بزرگداشت ها حتی برای اموات از جمله مواردی است که دردستورکارآنان قرا ردارد.
پس از فروپاشی شوروی وقایعی در کشورهای تازه استقلال یافته بوقوع پیوست که به انقلاب های مخملی معروف شد. در این خصوص دو نکته را تبیین شد، نکته اول؛آیا آمریکا در صدد تکرار این انقلاب ها در کشورهای مسلمان بوده است یا خیر؟ و نکته دوم؛ آمریکا دراین خصوص به چه نتایجی دست یافته است؟
شیرمحمدی : فروپاشی شوروی نقطه عطفی برای آمریکا بوده است. پس از فروپاشی شوروی آمریکائی ها در صدد برآمدند اقدامات صورت گرفته در قضیه فروپاشی شوروی را درکشورهای جدا شده از شوروی سابق به اجراء گذارندکه درکشورهای گرجستان، صربستان به اجراءگذارده شد.آمریکائی ها در صدد تعمیم انقلاب های مخملی به آذربایجان و حتی پاکستان هم بودند که به دلایلی موفق نشدند . سه سال قبل خانم "رایس "در مسافرت به پاکستان صریحاً به مشرف گفت: "شما باید راه را برای دمکراسی بازکنید. "مشرف پاسخ داده بود: "جامعه ما جامعه رشد یافته ای نیست . باید جامعه ما به سطح قابل قبولی از رشد برسدکه لااقل 15 سال زمان می برد ". رایس صریحاً به مشرف گفته بود : "شما خودتان از موانع دمکراسی هستید. "
پس از این دیدار ومذاکره است که برخی تغییرات اجتماعی ، فرهنگی وسیاسی که نوع کوچکتری ازانقلاب مخملی را سبب می شود در پاکستان دیده می شود. ورود
"بی نظیر بوتو "به پاکستان بعد از مدت ها حضور در خارج ازکشور را نیز باید در همین راستا مورد ارزیابی قرار داد والان نیز وادار شدن مشرف به استعفاء واقعیتی است درراستای رخ دادن نمونه کوچکی از انقلاب های مخملی درپاکستان که باید مورد توجه قرار گیرد.
اما ذکراین نکته لازم است که تهدید نرم آمریکا درایران ، لبنان ، عراق وافغانستان موثر واقع نشد که وضعیت فعلی آمریکا در عراق ، افغانستان و قدرت روزافزون ایران درسطح منطقه وجهان گویای این واقعیت است.

روند رویایی ایران وآمریکا که منجر به اتخاذ استراتژی تهدید نرم از سوی آمریکا بر علیه ایران گردید.
متفکر : با پیروزی انقلاب اسلامی و خروج ایران از سلطه‌ استکبار جهانی، منافع امریکا در منطقه به خطر افتاد. این پیروزی امیدآفرین و رهائی بخش تضاد بین ایران وآمریکا را موجب گردید و تداوم تضادهای سیاسی ایران و آمریکا در دوران بعد از انقلاب اسلامی، موجب وحشت مقامات آمریکایی درخصوص تغییر فضای ژئوپلتیکی خاورمیانه به ضرر آمریکا گردید. پس ازپیروزی انقلاب اسلامی تهدیدات آمریکا بر علیه ایران آغاز وروز به روز شدت گرفت. در اولین مرحله، تهدیدات آمریکا ماهیت اجتماعی داشت و سپس تهدیدات آمریکا ماهیت سیاسی پیدا نمود. درسال های بعد تهدیداتی شبیه طراحی کودتای نوژه، حمایت از گروه های مسلح در حوزه های پیرامونی جغرافیای سیاسی ایران و در نهایت سازماندهی کشورهای عرب محافظه کار در حمایت از عراق برای تهاجم نظامی به ایران را باید در زمره تهدیدات امنیتی آمریکا علیه ایران تلقی نمود. عراق با چراغ سبزهای امریکا و شوروی به ایران تجاوز نمود که در این مقطع تمامیت امنیت ملی ایران با جنگ گره میخورد و مورد تهدید قرار می‌گیرد. تعارضات ایدئولوژیک با شرق و حمایتهای شوروی از عراق و شکست های مداوم امریکا در ایجاد حکومتهای متمایل به غرب در ایران موجب شد مقابله با انقلاب اسلامی بعنوان نقطه و فصل مشترک منافع دو ابرقدرت مطرح گردد و نظام جمهوری اسلامی در تمامی متغیرها مورد تهدید جدی قرار گیرد. بعد از فروپاشی نظام دو قطبی درجهان ، امریکا به عنوان یک قطب برتر در جهان مطرح گردید وتهاجمات خود بر علیه ایران را درحوزه های نظامی ، سیاسی ،‌اقتصادی ، اجتماعی وفرهنگی شدت بخشید. به دلیل بی اثر بودن تهدیدات مذکور و به موازات محدودیت های سیاسی - امنیتی، شکل جدیدی از تهدیدات موسوم به تهدیدات نرم در قالب جنگ روانی، تخریب افکار عمومی ازسوی آمریکا بر علیه ایران به اجراء گذارده شد
دعاگو : نگاهی به سیر تهدیدات آمریکا بر علیه ایران بیانگر این واقعیت است که آمریکا از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون درصدد بوده است تا از طریق بکار گیری همه شیوه های ممکن اعم از ابزارهای نظامی، اقدامات امنیتی، ترور ،‌خرابکاری ،‌ دامن زدن به مسئله قومیت ها ،‌نفوذ درارکان نظام ، بهره گیری از قدرت نرم، دیپلماسی عمومی، ایجادمحدودیت های بین المللی و حتی تحریم های اقتصادی رژیم ایران را تغییرداده ویا با خودهمراه نماید.نگاهی به حوادث سالهای گذشته بیانگراین واقعیت انکارناپذیر است .
نکته ای که ذکرآن ضروری است و منجـر به تغیـیر رویه آمریکا در برخورد با انقـلاب اسلامی شده ،این واقعیت است که امروزه ایران اسلامی از توانمندی های قابل قبولی در حوزه های مختلف نظامی ،‌سیاسی ،‌اقتصادی وفرهنگی برخوردار است. بدیهی است اعمال قدرت سخت برعلیه چنین کشوری هزینه های فراوانی برای آمریکا به دنبال خواهد داشت، بنابراین آمریکا برای رسیدن به اهداف خود در مقابله با ایران، استفاده از قدرت نرم راکه شامل بکارگیری دیپلماسی تهدید و فریب ، جنگ روانی ، تهاجم فرهنگی و اعمال فشار از طریق سازمان های بین المللی، بهره گیری ازحوزه رسانه اعم از شبکه های تلویزیونی و اینترنت و استفاده از بازیگران غیردولتی که درپوشش برخی بنیادهای آموزشی وتحقیقاتی شکل گرفته اند را در دستور کار خود قرار داده است و این رویکرد را به عنوان استراتژی اصلی در مقابله با ایران اسلامی انتخاب نموده است.
موضوع دیگری که لازم است به آن اشاره شود ،‌ پیوند بین امام وامت در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و فرهنگ شهادت طلبی است که آمریکا را وادار به تغیبر رویکرد خود با ایران نموده است.
‌یکی از ابزارهایی که دشمن درراستای تحقق تهدید نرم ازآن بهره می گیرد ، تشکل های مردم نهاد می باشد که رد پای این تشکل ها درانقلاب های موسوم به انقلاب های مخملی به وضوح مشاهده می گردد ، روش تاثیر گذاری این تشکل ها در روند تهدیدات نرم چیست؟
صالحی : استکبار برای تحقق اهداف خود در حوزه تهدید نرم از ابزارهای بسیاری استفاده می نماید که یکی از این ابزارها تشکل های غیردولتی یا سازمان های مردم نهاد(NGO) است که دشمنان در روند اجرائی نمودن تهدید نرم از آن بهره برداری می‌کنند. این تشکل‌ها بنا برآنچه که در قانون ذکر شده نباید سیاسی باشند، اما عموما با هدف سیاسی تشکیل می گردند وبا نفوذ در بدنه و ساختار فرهنگی وسیاسی کشور به دنبال عملی کردن برنامه های از پیش تعیین شده در کشور برمی آیند. تشکل های مذکور تلاش خود را به سیاسی کردن همه مقولات مبذول می دارند و این دقیقا همان اتفاقی بودکه در دوران اصلاحات بوقوع پیوست وبا شعار توسعه سیاسی آقای خاتمی درجامعه مطرح شد .
درخصوص تشکل های غیر دولتی ، باید این نکته را اضافه نمائیم که طی سال های گذشته ما شاهد بودیم که حدود 12 هزار تشکل غیر دولتی درکشور تشکیل گردیده است. برخی از این تشکل‌ها آشکارا به دنبال اهدافی خاص بوده وتقابل بانظام را دستورکار خود قرارداده اند. نگاهی به مجموعه فعالیت های این تشکل ها این واقعیت را روشن می کند که کارکرد سیاسی و جهت‌گیری درجهت اهداف مد نظر دشمنان مورد توجه برخی از آنان بوده است .برخی از این تشکل‌ها اهدافی همسو با دشمنان نظام داشته و از سوی بنیادهایی که انقلاب‌های مخملی و نارنجی را در سال‌های اخیر درکشورهای منطقه رقم زده‌اند، حمایت مالی و معنوی می‌شوندکه اسناد ومدارک بسیاری در خصوص کمک های مالی بنیادهای مذکور به این تشکل ها در موارد متعدد منتشر گردیده است .
روش بهره گیری آمریکا از سازمان های غیر دولتی با هدف عملی نمودن تهدید نرم را تشریح نمائید .
شیر محمدی : به منظور تحقق تهدید نرم و وقوع انقلاب های مخملی درکشور هدف،آمریکائیها درابتدا نوعی هسته های اجتماعی را در قالب "NGO "ها، در حوزه های مختلف ایجاد و به هم مرتبط می کنند. ارائه آموزش های مورد نیاز درراستای تحقق تهدید نرم از سوی آمریکا مد نظر قرارمی گیرد و آن را در دستورکار
قرار می دهد.
با تشکیل "NGO "ها، ارائه آموزش های مورد نیاز و فعال نمودن در حوزه کاری مربوط به خود ، با توجه به توقعی که سازمان ها وبنیادهای حامی از این تشکل ها دارندو با توجه به خط دهی وهدایت آشکار وپنهان آنان از سوی طراحان تهدید نرم تقابلی بین تشکل ها ونظام حاکم به مرور زمان بروز می کند. خط دهی نامحسوس و سازماندهی شده ازسوی حامیان، این تشکل ها را به سوی تقابل با دولت هدایت می نماید و مخالفت های آنان با دولت به بهانه های مختلف و متفاوت و درمواردی غیر منطقی شکل می گیرد. بدیهی است کوچکترین بهانه امکان متهم کردن دولت به عدم همکاری، کم کاری و یا عدم حمایت کامل وقاطع از "NGO "ها را فراهم می آورد و آنان را که به صورت شبکه ای به مرتبط شده اند، به سمت نافرمانی مدنی و وقوع انقلاب های مخملی سوق
می دهند.
نقش رسانه ها در روند تحقق سناریو طراحی شده برای اجرای تهدید نرم دریک کشور با توجه به اینکه ازجایگاه ویژ ه ای برخوردارند چیست؟
شیر محمدی : رسانه عنصر اصلی واساسی استکبار در حوزه تهدید نرم است که استکبار جهانی در رأس آن آمریکا قرار دارد برای تحقق تهدید نرم در کشور هدف اقدام به ایجاد و بکارگیری مجموعه ای از رسانه ها را می نماید. با بررسی های به عمل آمده در چهار سال قبل 20 مؤسسه رسانه ای درکشور آذربایجان فعالیت داشتند که از طریق یک بنیاد وابسته به غرب خط دهی می شدند. در همان مقطع در روسیه بنیاد مذکور جزء10 مؤسسه محبوبی بود که در کارهای خیریه وعام المنفعه مشارکت داشت.
نگاهی به اخبار رسانه ای در آن زمان گویای این نکته است که هر وقت رئیس جمهور وقت آذربایجان آقای الهام علی اف بنای گسترش ارتباط با ایران را داشت و یا تحرکی در روابط آذربایجان وایران مشاهده می شد، رسانه های آن کشور بر علیه الهام علی اف موضع می گرفتند. هماهنگی وهمراهی رسانه های آن کشور در یک مقطع خاص بر علیه ایران و الهام علی اف بیانگر این بود که از یک ستاد فرماندهی دستور می گرفتند.
این روند در گرجستان و درگذشته نه چندان دور درشیلی ونسل اول ساندینیست ها قابل رویت بود. دریک نگاه کلی باید اذعان نمود که اجرای تهدید نرم بدون ابزار رسانه بی معنی است وسیل دلارهایی که آمریکا در این خصوص خرج می نماید وبرخی از رسانه های ایران هم ازآن بی نصیب نبوده اند بیانگر این واقعیت است.
یک بخش از تهدید نرم ، اشاعه فساد وفحشاء وبروز ناهنجاری های اخلاقی در جامعه هدف است . بهره گیری غیر اخلاقی از ابزار رسانه در فرآیند تحقق تهدید نرم چیست و این چه تاثیری در امنیت ملی کشورهای هدف دارد ؟
دکتر متفکر : طی بررسی هایی که در سال 78 بر روی سایت های اینترنتی قابل دریافت در ایران انجام دادیم ، این موضوع به اثبات رسید که 4 میلیون سایت مروج فساد درآمریکا واروپا طراحی شده بود که فقط در کشورهای جهان سوم قابل دریافت بود. درحال حاضر حدود 900 شبکه شبانه روز فساد وفرهنگ منحط غربی را ترویج می کنند. این نکته گویای این واقعیت است که جهان استکبار به سرگردگی آمریکا درجهت تحقق تهدیدات نرم از ابزار رسانه بهره می گیرد . آنچه مسلم است این واقعیت است که اقداماتی از قبیل طراحی وبه نمایش گذاردن چنین سایت هایی تاثیرات مخربی در امنیت اجتماعی کشورهای هدف بر جای خواهد گذاشت. خدشه وارد شدن به امنیت اجتماعی یک کشور زمینه را برای بروز نافرمانی ها، ایجاد درگیری وآشوب فراهم
می آورد وبستر مناسب برای اجرای سناریوی از پیش تعیین شده انقلاب های مخملی را بوجود می آورد .
نقش وتاثیر رسانه ها در اجرای تهدید نرم قابل انکار نیست . نگاهی اجمالی به فضای رسانه ای این واقعیت را گوشزد می کند که دشمن سرمایه گذاری زیادی در این خصوص انجام داده است ،‌سرمایه گذاری استکبار درحوزه رسانه درجهت تقابل با ایران اسلامی را به صورت اجمال تشریح نمائید .
صالحی : درحال حاضر درراستای تحقق تهدید نرم،آمریکا و برخی کشورهای اروپایی اقدام به سرمایه‌گذاری قابل توجه ای در شبکه‌های ماهواره‌ای و رادیوهای فارسی زبان به عنوان یکی از ابزارهای مهم برای رسیدن به اهداف خود نموده اند. تعداد ماهواره های موجود در فضا که فعالیت‌های نظامی، علمی، خصوصی، ارتباطی، ناوبری و اکتشافی را دنبال می کنند، هم‌اکنون بالغ بر359 دستگاه می باشد.
درحال حاضر امکان دریافت 6 هزار شبکه ماهواره‌ای در ایران وجود داردکه علاوه بر اینها حدود 9 هزار شبکه نیز به صورت کارتی قابل دریافت است. 35 شبکه فارسی زبان به طور مستمر و24 ساعته علیه نظام اسلامی فعالیت می کنندکه برخی از این شبکه ها متعلق به صهیونیست‌هابوده و رسما از سوی این رژیم پشتیبانی می‌شوند. این شبکه‌ها دارای بودجه‌ مشخصی در کنگره آمریکا هستند وغیر از آمریکا کشور هلند نیز در پشتیبانی از شبکه‌های مذکور بسیار فعال است.
بدیهی است حضـور پر تعداد رسـانه های خارجـی با هدف اجرائی نمـودن تهـدید نـرم موجبات آسیب پذیری ما را فراهم می آوردکه ضرورت تلاش مضاعف در این حوزه را گوشزد می کند.

برخورد اصلاح طلبان با مقوله تهدید نرم را چگونه ارزیابی می کنید .
دعاگو : موفقیت تهدیدنرم بدون بهره گیری از ابزارهای مورد نیاز که از جامعه هدف به خدمت گرفته می شود تقریبا امری ناممکن است. علاوه بر ابزارهایی که از سوی استکبار در روند تحقق تهدید نرم مورد استفاده قرار می گیرد ،لازم است به موضوع مهم "بی اعتقاد نمودن مردم به اندیشه های دینی " در روند تهدید نرم اشاره کرد که این
رخداد در دوران اصلاحات دردستور کار آنان قرار گرفته بود وبدان می پرداختند.درزمان دولت صلاحات فضا به گونه ای رقم زده شد که جامعه از ارشادهای روحانیت بی نصیب ماند وتلاشی آشکار در دورکردن مردم از روحانیت به چشم می خورد. میمون خطاب کردن مردم توسط عضوارشد سازمان مجاهدین انقلاب، دفاع صریح خاتمی ازسکولاریسم درگردهمائی ائمه جمعه، مواضع و قطعنامه کنگره سوم حزب مشارکت درتبیین جدائی دین از سیاست و نیز مواضع سازمان مجاهدین انقلاب ،نهضت آزادی وجبهه ملی گویای این واقعیت است که جدائی دین ازسیاست را تبلیغ و برآن پافشاری می کردند.
درآن 8 سال تلاش هایی در درون حکومت صورت گرفت تا افکار جامعه به سمت سکولاریسم برود، در دانشگاه ها با شعار اصلاحات به خدا و پیغمبر و امام زمان اهانت می شد، ولی آقایان به جای آنکه درد نجات دین را داشته باشند، درد نجات شخص توهین کننده به دین را داشتند. در سا ل های حکومت مدعیان اصلاح طلبی تلاش های بسیاری برای دین ستیزی در جامعه ما صورت گرفت که مناسب ترین بستر را برای تحقق تهدید نرم فراهم می آورد. نفوذ منافقین و جاسوس‌ها در دستگاه های حکومتی در دوران اصلاحات مشهود و بی نیاز ازتوضیح واستدلال است .
بررسی فضای رسانه ای کشور در سال های مدیریت مهاجرانی بر وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی گویای این واقعیت است که خیلی از اقدامات جریان مذکور درراستای تحقق تهدید نرم بود.
صالحی : نیم نگاهی به نقش، عملکرد و اقدامات روزنامه هایی که درآن سال ها یک شبه خلق می شدند وبه روزنامه های زنجیره ای موسوم شده بودند، گویای هماهنگی اقدامات آنان درخصوص برنامه های در دستور اجرا بود.رویکرد روزنامه های مذکور ، مفاهیم وادبیاتی که بر آن تاکید داشتند، بیانگر تلاش در جهت تحقق تهدید نرم ووقوع انقلاب مخملی درکشور بود. درهمان دوران برخی از نشریات که به دلایل تخلف مبین وآشکاربا حکم قوه قضائیه تعطیل می شدند، به فاصله چند روزتیم نشریه متخلف، انتشار نشریه ای دیگر را در دستور کار قرارمی داد و به تهاجمات خود بر علیه ارزش ها، هنجارها، آرمان ها ی انقلاب واسلام ادامه می دادند. فرمایش رهبرمعظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای "حفظه الله تعالی " درآن دوران مبنی بر اینکه برخی از نشریات پایگاه دشمن هستند ، عمق نفوذ استکبار در حوزه رسانه ای ما را با هدف عملی ساختن تهدید نرم آشکار می کند. توقیف، دستگیری ومحاکمه برخی از مسئولان نشریات مذکور و اعترافات آنان به هماهنگی با استکبار در جهت تحقق تهدید نرم زوایای پنهان توطئه شوم آنان را روشن نمود.نکته قابل تاسف این که جریانی در دولت وقت این روند را اجراء می نمود وبرخی از همراهان انقلاب و امام(ره )با مجریان تهدید نرم همراه شده بودند.
آقای شیرمحمدی ، جنابعالی در سخنان خود انقلاب های مخملی را کپی ناقصی از انقلاب اسلامی قلمداد نمودید وآنچه مسلم است نگرش شما باید به موضوع استفاده حضرت امام ( ره ) به عنصر رسانه در به پیروزی رساندن انقلاب اسلامی باشد . در این خصوص توضیحات خود را ارائه نمائید .
شیر محمدی : بررسی اقدامات وعملکرد حضرت امام (ره ) در دوران مبارزه این نکته را به ذهن متبادر می کند که انقلاب های مخملی کپی ناقصی از انقلاب اسلامی است. درخصوص تبیین این موضوع باید گفت: در دوران انقلاب حضرت امام(ره) شبکه ای متشکل از نمایندگان و معتمدان و مریدان خود در سراسر کشور و حتی خارج از کشور ایجاد کرده بود و این شبکه کمک شایانی به گسترش و پیروزی انقلاب نمود. حضرت امام(ره) در سال 58 خاطره ای را نقل می کنند که گویای توجه ایشان به بهره گیری از قدرت نرم در اداره انقلاب است. ایشان می فرمایند: "در سال 57 فردی که از ایران به خدمت ایشان رسید و اظهار داشت که در فلان روستا مردم پس از نماز به همراه روحانی مسجد برعلیه حکومت شعار می دهند واز استقلال، آزادی وحکومت اسلامی سخن می گویند و من در این زمان احساس کردم که حالا زمان انقلاب است.
"الوین تافلر "نویسنده کتاب موج سوم نیز به این واقعیت اشاره می کند و می گوید : امام(ره) از رسانه های سه موج، تلویزیون را تحریم کرد اما پیام های او از طریق چهره به چهره، رادیو، اعلامیه، نوار کاست به همه مردم در سراسر کشور می رسید، مردم به پیام امام(ره)لبیک گفتندوانقلاب کردند،ایشان دلیل پیروزی انقلاب اسلامی را تفوق رسانه ای حضرت امام(ره)برطاغوت قلمداد می کندکه درست هم هست. درخصوص این نکته که غرب ، بعد ازپیروزی انقلاب اسلامی، انقلاب های مخملی را از انقلاب اسلامی کپی کردند، بدان معنا است که آنها هم در ابتدا، شبکه هایی از هسته های اجتماعی ایجاد می کردند ، مفاهیمی از قبیل آزادی، دموکراسی، حقوق بشررا طرح و تبلیغ می نمودند، دولت های هدف را به عنوان ناقض مفاهیم مذکور متهم می کردند. در این رخ دادها افرادی که دلشان برای مقوله هایی نظیر آزادی، دموکراسی به شیوه غربی می تپد دریک مقطع معینی با بهره گیری ازشبکه اجتماعی منسجمی که برعلیه حکومت حاکم ساماندهی کرده اند حکومت وقت را با کمترین خونریزی جابجا می کنند. این مدل انقلاب ها در جوامع شیعی به دلیل پیوند بین ولایت و امت موفق نبود.
تحقق اهداف مد نظر در تهدید نرم که می تواند وقوع انقلاب های مخملی درکشور هدف را به دنبال داشته باشد ، نیازمند بستر مناسب است . از چه مواردی می توان به عنوان بسترهای تحقق تهدید نرم و انقلاب های مخملی نام برد .
دکتر جمالی : آمریکا به منظور عملی نمودن تهدید نرم بر علیه کشورهای هدف و برپائی انقلاب های مخملی توجه خود را بر دو نکته مهم مبذول داشته است. نکته اول عدم کارآمدی ونکته دوم عدم مشروعیت است که با اندکی دقت نظر عناصر اصلی سیاست‌ براندازی آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران نیز در همین چارچوب قابل رویت است . با توجه به مطلب بیان شده باید اذعان داشت که مهم ترین بستر و زمینه ای که وقوع انقلاب مخملی دریک کشور را فراهم می نماید، موضوع ناکارآمدی است.
دلیل اصلی انقلاب های مخملی برمی گردد به ناکارآمدی کشورها،که کشورهای بلوک شرق از آن جمله هستند. درتبیین موضوع باید اظهار داشت مردم بلوک شرق وقتی وضع زندگی خودشان را با زندگی مردم دیگر ممالک مقایسه می کنند، اولین اقدام آنان این است که سعی کنند خود را از لحاظ سطح زندگی به یک وضع مطلوب برسانندکه لازمه آن وارد کردن تکنولوژی است.با تکنولوژی فرهنگ کشور صاحب تکنولوژی هم می آید. مثال معروفی است که می گویند: "وقتی مک دونالد به کشوری می رود فرهنگ مک دونالد راهم با خود به آن کشور می برد. " آنچه مسلم است این فرهنگ وارداتی تعلق خاطری به فرهنگ مردم آن کشور ندارد .
نکته دیگری که نباید آن را فراموش کرد ، این واقعیت است که کشورهایی که مورد توجه غرب برای وقوع انقلاب مخملی قرار می گیرند با روندی که قبلا تبیین گردید وبر مبنای آموزه های القائی از سوی استکبار در جریان اجرائی شدن تهدید نرم که ازطرق مختلف درذهن و اندیشه آنان رسوخ نموده وتثبیت شده، دلیل عقب ماندگی خود را فقدان دموکراسی تلقی می کنند. تلاش آنان جهت رفع محرومیت ها و برقراری دمکراسی و گسترش روند دموکراسی خواهی موجب فروپاشی کشورهای مدنظر با روش انقلاب مخملی می گردد که نمونه های روشن آن گرجستان ودیگر کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق است .

آمریکائی ها رویکرد تهدید نرم را درتقابل با ایران اسلامی در دستور کار خود قرارداده اند و بدیهی است برنامه های مشخص ومدونی درخصوص اجرای تهدید نرم طراحی نموده اند . جمع بندی از برنامه های طراحی شده ودر دستور اجرای آمریکائی ها در خصوص تهدید نرم بر علیه ایران چیست ؟
صالحی : وجود مؤسسات مطالعاتی و پژوهشی بسیار درآمریکا این فرصت را برای آنان فراهم می آورد که تحولات داخلی ونفوذ منطقه ای ایران را رصدکرده و به تناسب آن استراتژی برخورد با ایران را طراحی واجرا کنند.با بررسی دیدگاه های این موسسات در یک جمع بندی کلی می توان موارد زیر را به عنوان بخشی از راهکارهای آمریکا درروند تحقق تهدید نرم برعلیه ایران برشمرد.
1) تلاش برای گفت وگو با ایران
2) کاهش قدرت بسیج و سپاه
3) کنار گذاشتن مخالفت های خود با برنامه صلح آمیز هسته ای ایران
4) تلاش در جهت برقراری ارتباط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی مردم ایران با مردم جهان
5) فعال نمودن سازمان های غیر دولتی آمریکائی در ایران
6) عدم مخالفت آمریکا با عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی
7) گسترش روابط دو ملت آمریکا و ایران
8) استفاده از ضعف اقتصادی و اختلافات درونی ایران
9) تلاش درجهت دامن زدن به نافرمانی مدنی
10) مطرح نمودن عدم رعایت حقوق بشر و فقدان دموکراسی در ایران
11) راه اندازی شبکه های متعدد رادیویی،تلویزیونی و ماهواره ای
12) سرمایه گذاری درجهت رساندن پیام های مد نظر به ایرانیان با بهره گیری از پیشرفته ترین تکنولوژی
13) حمایت از اپوزیسیون داخلی
14) فعال نمودن تشکل های دانشجویی و نهادهای غیردولتی و صنفی درجهت اهداف مورد نظر آمریکا
15) دعوت ازفعالان جوان ایرانی به خارج برای شرکت در سمینارها
16) تضعیف سرویس های امنیتی و نظامی ایران
درروند تحقق تهدید نرم به مواردی از قبیل بهره برداری از رسانه ها ، سازمان های بین المللی و شعار فقدان دمکراسی در کشور هدف اشاره شد. نشانه های طراحی واجرای این موارد در ایران اسلامی را جمع بندی نمائید.

جمالی : فرآیند برپائی انقلاب های مخملی در کشورها از سوی استکبارجهانی در چند مرحله طراحی شده که نشانه های آن در ایران اسلامی هم قابل رویت است.
1) زمینه سازی وتاکید برموضوع نظارت سازمانهای بین المللی درکشور هدف
2) رشد قارچ گونه وسازماندهی شده رسانه ها و "NGO "ها درکشور مورد هدف :نمونه بارز این اقدام درکشورهای شوروی سابق ونیکاراگوئه به ظهور رسید و در ایران نیز از سوی مخالفین نظام که دل در گرو انقلا ب های مخملی داشتند اجرائی گردیدکه با هوشیاری رهبرمعظم انقلاب و مردم نتایج دلخواه آنان حاصل نشد.
3) طرح شعار فقدان دمکراسی در کشور هدف و برپائی جریان دمکراسی خواهی : پنهان نمودن اهداف استکبار در پشت نقاب چهره دموکراسی خواهی از جمله نکاتی است که توسط طراحان انقلاب های مخملی طراحی وبه اجراء گذارده می شود. برپائی جنبش های دمکراسی خواهی در ایران از سوی گروه ها وجناح های مختلف را در این راستا می توان مورد ارزیابی قرار داد. در نزد برخی از جریان های موجود درکشور ما دموکراسی خواهی از اولویت خاصی برخوردار است. در دوران اصلاحات بیشترین مباحث درخصوص دموکراسی خواهی در کشورازسوی افرادی مطرح می شدکه خط فکری آنان روشن بود.

با نگاهی اجمالی به تاریخچه دمکراسی خواهی در کشورپس از انقلاب اسلامی ، نقش آن در فرآیند تهدید نرم چیست؟
دعاگو: طرح شعار دمکراسی ازسوی برخی روشنفکران غرب زده از بدو پیروزی انقلاب اسلامی درکشور مطرح شد که نام بردن آنان از جمهوری دمکراتیک اسلامی گویای این واقعیت بود که با واکنش رهبرکبیر انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) روبرو شد وامام در پاسخ به توطئه آنان فرمودند: "من به جمهوری اسلامی رأی می دهم نه یک کلمه زیاد نه یک کلمه کم ". موج دوم دمکراسی خواهی با روی کار آمدن دولت اصلاحات در کشور آغاز و شعارمردم سالاری توسط رئیس جمهور وقت مطرح شد. باید اذعان داشت که از ابتدا این شعار اشتباه بود چرا که حکومت جمهوری اسلامی بر پایه رأی مردم آغاز گردید. مقام معظم رهبری با اضافه نمودن واژه دینی به مردم سالاری این اشتباه رئیس دولت وقت را اصلاح کردند.
شعارها واقدامات دولتی که به نام اصلاحات به مدت 8 سال قوه مجریه و قوه مقننه را در اختیار داشت و تلاش های فراوانی که برای دین ستیزی در جامعه طی آن مدت صورت گرفت ، موجب گردید که زمینه طرح شعار دمکراسی خواهی مجددا درکشور فراهم گردد.با توجه به ماهیت دمکراسی که حربه ای برای تسلط بیشتر استکبار برکشورها می باشد ذکر دونکته لازم است:
1) مردم ما از شعور سیای بالائی برخوردار هستند. امروزه بچه های ما هم سیاسی اند و بعید است مردم مسلمان ما با این شعور سیاسی فریب شعار تو خالی دمکراسی خواهی را بخورندواین حربه های دراین کشورکارساز نخواهد بود.
2) با توجه به هدف استکبار که تسلط بر جمهوری اسلامی ایران بدون پرداخت هزینه است ،‌به نظر می رسد که دمکراسی خواهی یکی از ابزارهای تحقق تهدیدنرم درکشور می باشد و می توان درهمین راستای مورد ارزیابی قرار داد.

جمالی : ذکر بیان تفاوت دیدگاه طرفدارن دمکراسی به شیوه غربی و مردم سالاری دینی از منظر مقام معظم رهبری ضروری است. از دیدگاه مقام معظم رهبری مردم سالاری دینی به این معنی نیست که دین را به دموکراسی سنجاق کرده باشند، بلکه مردم سالاری دینی حرف جدیدی است.برخی صاحب نظران ما به نوعی می‌گویند مردم سالاری دینی یعنی دموکراسی اسلامی. در حالی که در ذات دموکراسی نسبیت گرائی است و در ذات دین مطلق گرائی است و این دو با هم سازگاری ندارند.
تاکنون نگاه ما به مقوله تهدید نرم یک نگاه بیرونی بوده وبیشتر براین نکته تاکید داشته که تهدید نرم به اقدامی می گویندکه از سوی دشمن بیرونی طراحی واجرا می گردد ودردرون کشور نیز عده ای بدان دامن می زنند وبا آن همراه می شوند . اگر صلاح بدانید نگاه به مقوله تهدید نرم را درونی کنیم واز زاویه درون به این موضوع بنگریم .

دکتر جمالی : با رویکردی واقع نگر باید جنگ نرم رابر دوبخش تقسم نمود. برخی مقوله های تهدیدنرم از درون کشور وبرخی از بیرون طراحی،سازماندهی واجرا می گردد. دربرخی مواقع ممکن است حتی افرادی که در نظام مسئولیت دارند خود عوامل طراحی، اجرا ویا تشدید تهدید نرم باشند.
یکی ازمهم ترین آفت ها که امروز نظام را تهدید می کند و درراستای تهدید نرم قرار دارد، ترویج روحیه اشرافی گری در بین مسئولان و جامعه است.مقام معظم رهبری در دیدار با نمایندگان مجلس خطرشکل گیری طبقه جدید اشراف را متذکر شدند وبا توجه به فرمایش معظم له به نظر می رسد مهم ترین عنصر تهدید نرم اشرافی گری بوده وخطر آن ازماهواره و "NGO "ها هم بیشتر است .
شما سطح زندگی و توقع برخی از مسئولان دوران اول انقلاب مثل شهید رجائی و شهیـد چمران را با برخی از مسئولان فعلی مقایسه کنید، اگر روح اشراف گری آمد تهدید نرم کارسازاست. اگر مسئولی اشراف منش شد خود اورا باید به عنوان یک عنصر تهدید نرم مورد شناسایی قرار داد.
مهمترین هنر حضرت امام(ره) متحول کردن جوانهایی بود که دردوران طاغوت، مادیات آنان را در چنبره خود گرفته بود. امام(ره) با روح الهی خود این جوانان را از مادی گرایی رها نمود وآنان را با فرهنگ شهادت آشنا کرد واینگونه بود که این جوانان ایران واسلام را زینت بخشیدند.می توان یکی از راهکارهای مقابله با تهدید نرم را ترویج فرهنگ شهید و شهادت دانست.
به هنگام بحث تهدید نرم همه نگاهها به سمت روزنامه ها، سرحلقه ها و... معطوف می شود اماکمتر کسی به عملکرد ما در فضایی که آنان طراحی کرده اند توجه می کند. برخی مواقع ما در زمینی بازی می کنیم که استکبار برای ما ترسیم کرده و ترویج روح اشرافی گری یکی از همان موارد است.
مقوله تهدید نرم با رویکرد نگاه از درون چیست ؟
شیر محمدی : منشأ اصلی مؤثر بودن تهدید نرم درحوزه داخلی با رویکرد نگاه از درون را اگر بخواهیم بررسی کنیم باید به عنصر غفلت اشاره داشته باشیم. غفلت از بنیاد های اصیل اسلام ناب محمدی، غفلت از مفاهیم اساسی انقلاب، غفلت ازآرمان ها و شعارهایی که در قبل از پیروزی انقلاب و در دوران دفاع مقدس موجب جوش وخروش امت خداجوی و نیل به پیروزی های متعدد و افتخارآفرین گردید.
مقام معظم رهبری هم بارها وبارها بر پرهیز از غفلت تاکید وبر برمفاهیمی چون عدالت محوری ، پرهیز از خوی اشرافی گری تأکید داشته اند . آنچه مسلم است زمانی که غفلت اتفاق افتاد زمینه طمع دشمن برای عملی کردن تهدید نرم جدی می شود . غفلت مسئولان از مفاهیم اصلی انقلاب زمینه انجام تهدید نرم و تحقق آن در داخل کشور را فراهم می کند .
در خصوص نقش وتاثیر سازمان های غیر دولتی، سازمان های مردم نهاد ورسانه های خارجی وداخلی درپیشبرد تهدید نرم سخن گفته شد، به نظر می رسد، در طی دوران موسوم به حضور اصلاح طلبان برمسند اجرائی کشورو قوه مقننه اقداماتی از سوی برخی از این افراد درجهت تحقق تهدید نرم صورت گرفت که تبیین آن لازم وضروری است .
شیرمحمدی : همراهی جریان مذکور درجهت تحقق تهدید نرم با استکبارجهانی به سرکردگی آمریکا به اندازه ای روشن و مشهود است که نیاز به دلیل واستدلال ندارد. به منظور ورود به بحث سخن یکی از نمایندگان مجلس ششم را بیان می نمایم. وی در اواخر مجلس ششم با صراحت در مجلس گفت: "ما انتخابات مجلس هفتم را گرجستانیزه می کنیم "که واقعاً قصد آن را داشتند اما موفق نشدند. این افراد با حضور در مجلس وقوه مجریه درقالب یک تشکیلات رسمی وغیر رسمی در ایران متونی را منتشر می کردندکه تب و تاب دموکراسی خواهی به شیوه مورد نظر غربی ها و اعمال نافرمانی مدنی را در جامعه تشدید می کرد. یک شبکه ای رسمی با بودجه وهزینه دولت این رویکرد را در جمهوری اسلامی ایران درآن دوران دستورکار قرار داده بود.
قبل از این نیز درگرجستان و اوکراین آثاری با این محتوی منتشر شده بودکه تاثیر آن را در وقوع انقلاب های مخملی این کشورها نمی توان از نظر دور داشت.
کتابهایی در ایران ترجمه ودر سطح وسیع منتشر می شد که صداقت مسئولان را نسبت به اصل انقلاب مورد تردید قرار می داد. کتاب قلعه حیوانات در سطح وسیع چاپ و درکشور منتشر می شد. هرکس که این کتاب را می خواند شخصیت های کتاب را با مسؤلان کشور شبیه سازی می کردو نتیجه گیری می گرفت که انقلابیون سابق رنگ عوض کرده و همانند افراد ارباب قلعه شده اند. این اقدام فرد را نسبت به انقلاب و خط امام(ره) دچار تردید می کند. نکته مهم این بودکه همه این آثار از مجاری قانونی کشور مجوز انتشار دریافت می کردند.
متاسفـانه باید گفت در حـال حاضر هم اقدامـاتی در کشـور به وقـوع می پیـوندد کـه در راستای تحقق تهدید نرم بر علیه انقلاب اسلامی قابل ارزیابی است. امروز هم عده ای مردم را نسبت به اصل انقلاب، خط امام و مقاومت و ایستادگی دچار تردید می کنند .
نقش وتاثیر افرادی که دل در گرو تحقق تهدید نرم وبرپائی انقلاب مخملی درکشورداشتند ودر دورانی پس از انقلاب اسلامی دردستگاه های اداری این کشور رسوخ کرده وبرمسند امور اجرائی نشسته بودنند ،‌چیست؟

صالحی : دردوران موسوم به اصلاحات افرادی در برخی دستگاه های اداری واجرائی وقانون گذاری حضور داشتندکه کارگاه های توسعه سیاسی را برپا و به همه امور کشور رنگ سیاسی زده بودند. افرادی که قلبشان برای دمکراسی به شیوه غربی می تپید و تئوری نیل به دمکراسی به معنای اسلام منهای شریعت را تدریس می کردند. درهمان دوران افرادی نظیر احسان نراقی، داریوش شایگان، داریوش فرهنگ که قبل از انقلاب در خدمت رژیم منحوس پهلوی بودند، مشاوران دولت مردان اصلاحا ت نیز شدند. درآن دوران جریانی که دلشان برای دموکراسی منهای شریعت می تپید و برمسند امور نیزحاکم بودند، برای وقوع نافرمانی های مدنی زمینه سازی می کردند و صریحاً در نشریات شان نافرمانی مدنی را در دستور کار قرار داده بودند. دشمنان انقلاب و نظام جمهوری اسلامی درآن دوران با بهره گیری از این افراد مشکلات متعددی را درکشور پدید آوردند.
طرح مباحثی از قبیل حاکمیت دوگانه، خروج از حاکمیت، تشویق به نافرمانی مدنی، تحصن نمایندگان مجلس ششم درمجلس گویای عمق فاجعه پیروی آنان از اهداف استکبار درجهت تقابل با اسلام ناب محمدی بود.

توانمندی های نظام جمهوری اسلامی در مقابله با تهدید نرم چیست؟
جمالی : برخی ظرفیت ها درکشور وجود داردکه متاسفانه از آنها به نحو احسن بهره برداری نمی شود و زمینه برخی مشکلات را فراهم می آورد. به عنوان مثال امروزه درکشور حدود10 دستگاه داریم که در حوزه متون دانشگاه ها مشغول فعالیت هستند، در حالی که کمتر متونی در حوزه علوم انسانی بومی می باشد و لذا با ورود فرد به دانشگاه همه تعالیم داده شده به وی از سوی منبر، مسجد، محراب و در دوران دبستان، راهنمائی و دبیرستان به یکباره فرو می ریزد.
متونی که در دانشگاه های ما تدریس می شود، به دانشجو القاء می کندکه اسلام و ایران هیچ نقشی درپیشرفت علم ودانش درکره زمین نداشته وندارد. هر چه درحوزه علوم،تکنولوژی،‌اندیشه،‌اقتصاد،سیاست و غیره هست، نشأت گرفته از تلاش های غربی ها بوده واسلام هیچ نقشی در این حوزه ها نداشته است، فلذا یکی از مهم ترین تهدیدات در حوزه تهدید نرم می تواند متون دانشگاهی باشد که زمینه را برای پذیرش این تهدید فراهم می آورد. جالب این که خیلی از نخبگان و بزرگان این تهدید را قبول دارند اما اقدام های عملی و قابل قبولی برای مقابله با آن صورت نمی دهند. این آسیب و درد برای همه مشخص است اما از درمان واقعی این معضل هنوز خبری نیست.
نکته دیگر ظرفیت های ما برای حضور در عرصه رسانه است.تاثیر رسانه در افکار عمومی نیاز به استدلال ندارد. زمانی توپخانه ابزار تفوق و برتری بود، اما امروز رسانه ابزار تفوق و برتری است. ما هنوز در سطح دنیا یک رسانه معتبر یک روزنامه جهانی و یا حتی یک روزنامه منطقه ای هم نداریم. عدم بهره برداری ما از ظرفیت های موجود منجر به این می شودکه تهدیدنرم به عنوان یک خطردرکشورما خودراظاهر کند.

درخصوص عدم بهره برداری مناسب از ظرفیت های موجود در کشورکه می توان درامر مقابله با تهدید نرم از آنان بهره برد چه نظری دارید.
صالحی : درخصوص توانمندی های موجود درنظام جمهوری اسلامی ا یران به منظور مقابله با تهدید نرم باید به موضوع اندیشه مذهبی در بین امت اسلامی اشاره کرد. بنابر تحقیقاتی که از سوی موسسات مطالعاتی کشورهای غربی انجام شده است ، آنها به نقش بی بدیل عناصری از قبیل مرجعیت، روحانیت، ، مساجد، عاشورا و هیئـت‌های مذهبی پی برده وضعیف نمودن این عناصر ارزشمند را درراستای اهداف نهایی خود که تحقق تهدید نرم است در دستورکار خود قرار داده اند.
نگاهی به نقش روحانیت و مساجد در نشروگسترش فرهنگی دینی، رجوع به تاریخ گذشته و مروری بروقایع تاریخی اعم از نهضت تنباکو، نهضت مشروطیت، قیام مردم عراق برعلیه انگلیس،‌ نقش وتاثیرتاسوعا وعاشورای سال 57 در فراگیر شدن انقلاب اسلامی، تاثیر شگرف واعجاب آور مساجد به عنوان پایگاه اداره و پیشبرد انقلاب چه در دوران شکل گیری مبارزه وچه در دوران مبارزه آشکار وعلنی بر علیه دستگاه شاهنشاهی گویای این واقعیت است که دشمنان ما به درستی این تاثیر را درک و برای ازبین بردن آن برنامه ریزی نموده اند.کمتر محقق وپژوهشگر منصفی است که به نقش روحانیت وهیئت‌های مذهبی در شکل‌گیری حرکت‌های ضـد اسـلامی و استکبـاری واقـف نباشـد وبدان اعتراف نکند.
امروزه درراستای مبارزه با تهدید نرم که از سوی دشمنان بر ما تحمیل شده، به طور شایسته از ظرفیت های موجود در حوزه دین وتعالیم دینی بهره برداری نمی شود ومورد غفلت قرارگرفته است که این غفلت وبی توجهی به اثر گذاریشان در فرهنگ عمومی جامعه خسارت بزرگی است.
دکتر جمالی : اگر تاکنون طراحان تهدید نرم موفق نشده اند وقوع انقلاب مخملی را درکشور ما ببینند، دلیل آن آموزه های دینی و شیعی است و ما کمتر در این حوزه آفند نموده ایم. عدم توفیق دشمن در تهدید نرم برمی گردد به غنای مکتبی و تجدید حیات معنوی ماکه در دین مبین اسلام وخصوصا درفرهنگ شیعی در ماه های رجب، شعبان، رمضان، محرم وصفر اوج می گیرد وچه زیبا فرمود امام(ره) که: "این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است ".

علت عدم موفقیت واثر گذاری تهدید نرم در ایران اسلامی چیست ؟
متفکر : 27 ماهواره فارسی زبان در حوزه های تبلیغ مسیحیت، یهودو ترویج اباحه گری فعالیت می کنند اما دراندیشه و افکار مردم نفوذ ورسوخ ندارد.زمانی که همین شبکه های ماهواره ای فراخوان می زنند حداکثر150 الی200 نفر جمع می شوند. رادیو فردا با بودجه سالانه650 میلیون دلار بوجود می آید و همه خبرنگاران خود را هم فارسی زبان انتخاب می کند. اما در ایران موفق به نفوذ نشدند. چرا؟ یکی از دلایل این است که مردم ما از یک آگاهی سیاسی برآمده از انقلاب برخوردار هستند ولی این آگاهی درکشورهای دیگر مثل گرجستان، اوکراین وآذربایجان کمتر به چشم می خورد. در آن کشورها افکار عمومی را شبکه های ماهواره ای به سمت انقلاب مخملی هدایت می کنند، اما افکار عمومی ایران تابع ماهواره ها نیست. دلیل دیگر آن ناشی از همان غنای مکتبی مردم ایران است که بر می گردد به آموزه های دینی ناشی از مرجعیت شیعه، منبر، مسجد و... است. به تعبیر دیگر ما در مقابله با تهدید نرم از توانمندی و پشتوانه های مکتبی، الهی و مذهبی خودمان استفاده کرده ایم.

چه باید کرد؟
دکتر جمالی: برای پاسخ به این پرسش باید به سراغ واقعیت های موجود دردنیای امروز رفت و از عقل و تجربه بشری استفاده کرد. افزایش توانمندی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را می توان از اصلی ترین اقدامات درجهت مقابله با تهدیدنرم قلمداد نمود.
امروز دشمنان نظام به نوعی می خواهند کارآمدی حکومت دینی اعم از زیربنایی ، فکری ، ابزاری ، طرح و برنامه را زیر سئوال ببرند. تیغ تهدیدات دشمنان متوجه کارآمدی نظام است. هرچه کارآمدی بیشتر شود، تهدیدات دشمن کم اثرتر خواهد شد.
مثالی در خصوص تاثیرکارآمدی نظام در تقابل با تهدیدات استکبار می آوریم : "باورود اسلام به ایران زبان عربی در کشور رایج شد. غنی بودن زبان فارسی موجب شد زبان عربی وزبان فارسی ازهم بهره برده که این واقعیت به دلیل غنی بودن زبان فارسی است. نمونه دیگرآن ورود اسلام به مصر و ورود زبان عربی به کشور مصر است که موجب از بین رفتن زبان مصری وجایگزین شدن زبان عربی درآن کشورشدکه دلیل آن را درغنی نبودن زبان مصری باید جستجوکرد. با ورود زبان عربی زبان مصری ها از بین رفت واثری از آن باقی نماند ".
اگر ما اصل کار آمدی نظام را رعایت نکنیم تهدید نرم موجب اضمحلال فرهنگ و ارزش های ما خواهد شد و این نوع تهدید عملی خواهد کرد.

خطرات و ظرفیت های موجود در نظام برای مقایله با تهدید نرم چیست؟
شیرمحمدی : اگر هوشیاری جدی داشته باشیم،توطئه هایی نظیر انقلاب های مخملی هم درکشور ماکارساز نخواهد بود. در سه دهه اخیر تهـدیدات متعـددی که متـوجه انقـلاب اسلامی بود بوقوع پیوسته است. اواخر دولت آقای هاشمی وقایعی مثل مشهد، اکبرآباد، اسلام شهر و قزوین اتفاق افتاد، یک نارضایتی عمومی به دلیل گرانی، تورم و... درکشورایجاد شده بودکه بهانه هایی مثل استان نشدن قزوین، افزایش خود سرانه کرایه مینی بوس دراسلام شهر، بی توجهی شهرداری به اعتراض مردم در مشهدآن را کلید زده بود. در دولت اصلاحات قضایایی مثل 18 تیر اتقاق افتاد.درست زمانی این اتفاقات رخ می دهد که قشری از مسئولان واقعاً نسبت به روند انقلاب دچارتردید شده بودند و مسیرکعبه را باترکستان اشتباه گرفته بودند. این عده از مسئولان با اینکه شعارهای انقلاب را سرمی داند، عملکرد آنان مطابق ارزش ها وآرمانهای انقلاب نبود. تغییردر رفتار این عده از مسئولان مشهود بود. درهمین دوران تیم مشاوره فرح پهلوی به برخی از دولت مردان ما مشاوره می دانندوعصرها فالوده تناول می کردندکه آن فاکتورها الآن موجود است.
شواهد و قرائن گویای این واقعیت است که دشمنان خارجی وایادی آنان در 18 تیر در صدد اجرا ی انقلاب مخملی در ایران بودندکه به دلیل پیوند عمیق امت و امام(ره) این اتفاق نیفتاد. بعد از ترور رفیق حریری هم در لبنان دنبال اجرای همین توطئه بودند ولی اتفاق نیفتاد. این نشان می دهد که انقلاب های مخملین و تهدیدات نرم هنوز موفق به غلبه برفرهنگ شیعه نشده است.
در خصوص تهدید نرم باید به این نکته اذعان نمود که برخی از نخبگان به دلیل بازی با الفاظی از قبیل تعامل فرهنگی و... از برخی از عوام عقب ترند و درمواقعی هم روند تهدید نرم را سرعت می بخشند، اما از آن جائی که امت اسلامی به دنبال اسلام هستند بسیاری ازتوطئه های رنگارنگ دشمنان ناکام مانده وخواهد ماند. در جریان عملیات مرصاد فردی خدمت مقام معظم رهبری رسید وآقا را مشغول مطالعه دیده بود، وی با حالتی نگران عرض کرده بود: آقا منافقین حمله کردند واسلام آباد را تصرف کردند که معظم له فرموده بودند : "تا زمانی که با این مردم با زبان اسلام سخن بگوئیم خطری ما را تهدید نمی کند ولی هر زمان که بازبان اسلام با مردم سخن نگوئیم باید احساس خطر کرد ".

ظرفیت های وابزارهای موجود در نظام برای مقایله با تهدید نرم چه می باشد و به چه میزان استفاده می شود؟
شیرمحمدی : واقعیت این است که کشور ما از لحاظ فرهنگی غنی و ازظرفیت های خوبی برخوردار است، اما متاسفانه ما از این ظرفیت ها استفاده نمی کنیم. نکته ای که حضرت امام(ره) بدان اعتقاد داشت ایجاد هسته های انقلابی بودکه متاسفانه ما ازآن غافل شده ایم. نکته دیگری درآموزه های حضرت امام(ره) بود مبنی بر اینکه مسجد سنگر است سنگرها راحفظ کنیم. توصیه حضرت امام و مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مسجدرا خالی نگذارید باید آویزه گوش ما باشد. این فرمایشات بیانگر نگاه استراتژیک به مساجد است که امروزه متأسفانه باید اذعان کنیم تا حدودی مساجد خالی شدند.
ذکر این نکته لازم است که جمع کردن جوانان ظرافت می‌خواهد وتا حدودی این ظرافت ها اعمال نمی‌شود و مساجد و محیط های فرهنگی که می تواند نقش تعالی بخشی جوانان را ایفاءکند فراموش می شوند. متأسفانه ما تهدید را جدی می‌گیریم اما ظرفیت هایی که داریم را فراموش می‌کنیم. اگر چند نفر به عنوان شیطان پرست در فلان منطقه کشور پیدا شوند در همه بولتن ها درج می‌گردد، امّا اگر یک مسجدی با دو هزار جوان فعال و با نشاط به کارهای بزرگ فرهنگی مشغول باشند کمتر توجهی بدان ها می شود و کسی از بانیان این کار تشکر نمی‌کند. واقعیت این است که کار خوب فرهنگی دیده نمی شود امّا نقطه ضعف را همه می بینند. مثل رفتار شخصی خود ما ،که یک عیب را در یک نفر می بینیم امّا همه کرامات او را نمی بینیم.
ما نباید امر به معروف و نهی از منکر را فراموش کنیم. درحدیث آمده است "اگر امر به معروف و نهی از منکر فراموش شود، بدان شما بر خوبان شما مسلط می شوند ". اگر در مقابل بی توجهی برخی مسئولان واکنش نشان داده می شد امروز وضعیت ما به اینجا نمی رسید.باید در حوزه اجرای امر به معروف و نهی از منکر توجه و دقت بیشتری به خرج بدهیم. درامر به معروف و نهی از منکر فقط نباید زلف فلان خانم برای ما مسئله باشد و از انباشت ثروت روی ثروت بی توجه باشیم.اگر امر به معروف و نهی از منکر را درگیر امور جزئی ننمائیم و به اصلاح حکومت و جبران خطاهای حکومت بپردازیم و امر به معروف را بیان انتقاد سازنده به فلان مسئول قلمداد نمائیم بیشتر مثمر ثمر خواهد شد.
اگرمسئولان ‌هوشیاری اول انقلاب را مد نظر قراردهند و به ظرفیت های علمی و فرهنگی کشورتوجه داشته باشند،نه تنها خطر و تهدیدی از ناحیه تهدید نرم و انقلاب های مخملی متوجه ما نمی شود بلکه قادر به نشر و گسترش روح انقلاب اسلامی و تهاجم به نظام سلطه را نیز خواهیم داشت.

نقش، جایگاه و ظرفیت های مراکز علمی کشوردرمقابله با تهدید نرم و میزان استفاده از این ظرفیت ها وابزارها چیست ؟
شیر محمدی : ما باید اذعان کنیم که مراکز علمی خوبی داریم که فقط ظرفیت های سخت افزاری آنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. قشرجوان پرشور و فاضل در اختیار ماست که از لحاظ تعدد زیاد هستند و سطح سواد آنان از سطح جوانان خیلی از کشور ها بیشتر است. ما از این قشر جوان چه بهره ای می بریم. در دانشگاه‌های ما در حوزه علوم انسانی سالانه بعضاً10 عنوان کتاب جدید هم چاپ نمی شود. حتی در دانشگاه هایی که اعتبار آنان مورد توجه همه است ما اثر تالیف شده کمتر مشاهده می کنیم. در یکی از دانشگاه‌های معتبر ما که سالانه چندین هزار دانشجو در حوزه علوم انسانی مشغول تحصیل هستند، درسال گذشته 12 عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی منتشرشده است. آیا در دانشگاهی که چند صد استاد در حوزه علوم انسانی مطالعه و پژوهش می‌کنند نمی‌توان چند اثرقابل قبول ومورد توجه در مجامع علمی ایران وجهان ارائه داد؟آیا اساتید حاضر دردانشگاه های ما توانائی ارائه اثر جدید را ندارند؟ اگر چند درصدی از این افراد هم فکر خود را ارائه دهند می توان نهضت علمی عظیمی درکشور راه اندازی کرد.
درکنگره اسفند 85 وضعیت علوم انسانی در دانشـگاه ها تبییـن گردید. این کنگره نتایـج قابل توجهی دربر داشت که لازم است کار بردی شود و فقط در بایگانی نگهداری نشود.لازم است همه ظرفیت ها اعم از دانشگاه ها ، مراکز علمی ، پژوهشی ، مساجد ، جوانان و... مورد شناسایی قرار گیرد واز آن استفاده شود.
جمالی : امروزه نشریات متعددی در کشور منتشر می شود که برخی از آن ها منادی اسلام ناب محمدی است. نیم نگاهی به آن ها بیانگر این موضوع است که قلبشان برای نشر اسلام می تپد، اما برخی نشریات که با یارانه نظام اسلامی منتشر می شوند، درصدد جایگزین نمودن تفکر و اندیشه غیر الهی ومادی به جای تفکر واندیشه الهی اند.
امروزه کتاب هایی در بازار نشر در کنارکتب سودمند و ارزشمند رواج دارد که نه تنها سنخیتی با تعالیم اسلام ندارد بلکه درصدد محو اسلام وارزش های اسلامی است. نگاهی به آمار کتاب های تألیفی و ترجمه در حوزه کودک و نوجوان بیانگر کثرت آثار ترجمه شده دراین حوزه است . بررسی آمار گویای این واقعیت است که ترجمه در این حوزه به آمار وحشتناکی رسیده است. نگاهی به ترجمه و انتشار آثار هری پاتر با مضامین جادو وجادوگری، در ایران و نمایش فیلم آن گویای این واقعیت است که کودک، نوجوان، جوان و حتی بزرگسالان ما بدان رغبت نشان می دهند و می پذیرند واین ناشی از خلاء موجود دراین حوزه است که این خلاء خود بستر ساز تهدید نرم است.
اگر مطرح است که در حوزه تولید علم وحتی آثار قابل قبول در حوزه ادبیات عقب هستیم واقعیتی غیر قابل کتمان است.
نکته دیگر تاثیر تفکر وعملکرد مسئولان درتشدید یا مقابله با تهدیدات دشمنان و به خصوص تهدید نرم است که می تواند به عنوان یک فرصت یا تهدید مورد توجه قرار گیرد. مردم دروهله اول به مسئولان خود نگاه می کنند. طبیعی است روش، منش، دیدگاه، تفکر، رفتار و حتی وضع لباس پوشیدن یک مسئول و خانواده او مورد توجه مردم است واز او الگو می گیرند. از نظر بنده انتخاب پوشش نامناسب توسط یک مسئول یا خانواده وی را باید در راستای بسترسازی و تأثیرگذاری تهدید نرم مورد ارزیابی قرار داد.
در زمان نه چندان دور همه افراد اعم از مسئول وغیر مسئول دنبال یک سرپناه بودند، امّا الآن برخی از مسئولان ما دنبال ویلا و باغ هستند. تمایل به رفاه و تن پروری خود تهدید نرم است که گرایش مسئولان به این موضوع ،خطرات انکار ناپذیری را بدنبال دارد. البته کشور باید به سمت رفاه همگانی برود که خیلی کار پسندیده ای است.
در بررسی تهدید نرم باید اذعان داشت که اگر فعالیت های عمرانی در یک نقطه یا منطقه متمرکزشود، ‌منجر به بروز ناعدالتی می گردد و این خود بسترسازی تحقق تهدید نرم است. البته لازم است در مبارزه با تهدید نرم از تجربه های دیگران بهره برداری نمائیم که اقدام مالزی در گسترش رفاه عمومی و پالایش کانال های ماهواره ای از آن جمله است. امروزه تهدید نرم جلوه های متعددی یافته است.
فهرست بخشی از الزامات وراه کارهای مقابله با تهدید نرم

صالحی : مقابله با تهدید نرم نیازمند برنامه ریزی، طراحی، هماهنگی و اجرای درست است که لازم است ارزیابی مستمری درخصوص اقدامات دشمن وخودمان داشته باشیم. برای مقابله با تهدید نرم می توانیم به صورت فهرست وار به موارد زیر اشاره کنیم.
شناسایی افرادی که زمینه تحقق تهدید نرم را فراهم و یا تشدید می نمایند.
شناسایی شیوه ها، ابزارها و روش های مورد استفاده درتهدید نرم
شناسایی نقاط آسیب پذیرخودی ودشمن و نقاط قوت خودوتقویت نقاط قوت خودی
شناخت ظرفیت های موجود درکشور درجهت تقابل با تهدید نرم
ایجاد همدلی در بین مسئولان قضایی، اجرایی وقانون گذاری جهت تقابل با تهدید نرم
گسترش فعالیت سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی
تشکیل و تقویت مراکز تحقیقاتی ،‌علمی وپژوهشی
توجه به امر اطلاع رسانی ،‌روشنگری وآگاه سازی مردم ومسئولان
تشکیل سازمان های مردم نهاد و مؤسسات فرهنگی با مشارکت مردم جهت تقابل با تهدید نرم
توجه به نخبگان سیاسی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی
بهره گیری از حوزه عملیات روانی
ایجاد و توسعه مراکز تخصصی جهت پاسخگویی به شبهات مطرح شده از سوی دشمن
برنامه ریزی جهت پالایش محصولات فرهنگی تولید شده درغرب
تقویت و توسعه کمی وکیفی در عرصه صنایع فرهنگی
مقابله فنی با ابزارهای غیرشرعی وغیراخلاقی بکار گرفته شده از سوی غرب

رویکرد آمریکا دربرخورد با ایران تغییرکرده است، دلیل این تغییر رویکرد چیست؟
متفکر : موسسات مطالعاتی، تحقیقاتی وپژوهشی آمریکا بنابر نتایج اخذ شده از تحقیقات وپژوهش های انجام شده بر نفوذ معنوی و جایگاه تثبیت شده ایران درجهان و منطقه تاکید دارند. آمریکائی ها بر این نکته که وضعیت جدید ایران در منطقه وجهان برخاسته از قدرت نرم جمهوری اسلامی بوده واقف هستند و توانمندی های ایران در عرصه تکنولوژی را نیز نادیده نمی گیرند. شرایط جدید ایران به گونه ای است که آمریکا مجبور به پذیرش قدرت ایران است و لذا تلاش می کند در کوتاه مدت و بلندمدت نفوذ و قدرت منطقه ای ایران را از طریق نرم افزاری و نه سخت افزاری مدیریت و کنترل نماید .
شواهد وقرائن گویای این واقعیت انکار ناپذیر است که مقامات و مؤسسات آمریکایی به این دیدگاه واحد رسیده اند که کنترل قدرت نرم جمهوری اسلامی از طریق تهدیدات نرم باید عملی گردد وبه نظر می رسد رویکرد نظامی ورویاروئی با تهدید سخت دراستراتژی برخورد با ایران ازسوی آمریکا به فراموشی سپرده شده است.
البته نکته مهم این است که درتهدید نرم حفظ ارزش ها، آداب، رسوم وفرهنگ بومی کارسخت وطاقت فرسائی است ونیازمند برنامه ریزی و مستلزم هزینه های نه چندان اندکی است. بدیهی است بی توجهی به تهدید نرم آمریکا و عدم برنامه ریزی جهت مقابله، با توجه به امکانات رسانه ای که استکبار جهانی دراختیار دارد موجب محو ارزش های مورد قبول نظام می گردد و امنیت اجتماعی ما را به خطر خواهد انداخت کـه
درآن صورت تهدید نظامی بسیار کم هزینه خواهد بود.

روند اجرای تهدید نرم آمریکا بر علیه ایران اسلامی وکشورهای مسلمان چیست وشرایط فعلی وآینده را چگونه ارزیابی می کنید .
دعاگو : آمریکا در راستای تحقق پروژه جهانی سازی با هدف حذف جمهوری اسلامی از محور قطب جهان اسلام، سکولارسازی کشورهای اسلامی از طریق سازماندهی کودتای سیاسی، نظامی و درگیرسازی جامعه جهانی با جمهوری اسلامی را در دستور کار خود قرار داده بود که وقایع دوران اصلاحات در کشور و برخی رخ داد های اخیـــر درکشورهای مسلمان موید این واقعیت است.
با شکست جریانهای سکولار و غرب مدار در ایران اسلامی و مقاومت مردم مسلمان افغانستان و عراق در برابر متجاوزان اشغالگر، نیروهای مهاجم در افغانستان و عراق به انفعال کشیده شدند و مقاومت اسلامی لبنان(حزب الله) اقتدار سیاسی کشورهای غربی و رژیم اشغالگر صهیونیستی را درجنگ 33 روزه در هم شکست.
تدابیر خردمندانه مقام معظم رهبری و هوشمندی سیاستمداران ایرانی در پیشبرد فناوری صلح آمیز هسته ای، تقویت توان دفاع و بازدارنگی کشور توطئه ها و فتنه سازی استکبار و ارتجاع غرب علیه ایران و مسلمانان جهان را خنثی کرد واز سوی دیگر غربی ها ودر راس آنان آمریکا از توطئه ایجاد جنگ داخلی در حوزه جهان اسلام با درگیرسازی مسلمانان شیعه و سنی دستاورد قابل ذکری نداشتند.
مشکلات داخلی و طغیان های رو به افزایش در جمع اشغالگران خارجی آنان را وادار به عقب نشینی از فاز نظامی نموده وآنان بهره گیری از تهدید نرم را در مقابله با جهان اسلام دردستور کار خود قرار داده اند.درحال حاضر آمریکا به منظور کاهش توان وقدرت روسیه و حذف روسیه از جایگاه ابر قدرت سیاسی و نظامی شرق، گرجستان را به درگیری به روسیه تشویق نمودکه به دلیل ناتوانی گرجستان،آمریکا وهم پیمانان او باردیگر در گرداب سیاسی خودساخته و تباه کننده گرفتار شدند.تشـدید تنـش بین آمریکا و روسیه،آنان و کشـورهای هم پیمانانشان را بـه خـود مشغـول خواهدکردکه امید است مسئولین کشور از این فرصت استثنائی نهایت بهره را برده و با یکدلی ویکرنگی و بسیج همه توان و امکانات زمینه را جهت حل برخی مشکلات وتثبیت قدرت ایران اسلامی در منطقه وجهان فراهم آورند .


نتیجه گیری :
مقام معظم رهبری دوره های استعماری را به سه دوره استعمار کلاسیک، استعمار نو و استعمار فرانو تقسیم کرده و می فرمایند : " یک روز استعمارِ کهنه بود- استعمارى که بعدها اسمش را گذاشتند استعمارکهنه وکهن- مى رفتند بر کشورها تسلط پیدا مى کردند؛ مثل هند، مثل الجزایر، مثل خیلى از کشورهاى دیگر. با بیدارى ملتها این استعمار از بین رفت و دیگر نتوانستند ادامه دهند. البته در سالهاى دوران استعمار، ملتها را فشردند و واقعاً رمق آنها را گرفتند؛ ولى به هرحال استعمار کهن از بین رفت و جاى آن، استعمار نو را آوردند. استعمار نو این بود که در رأس کشورها بیگانگان نمى آمدند حکومت کنند؛ مثل دوران استعمارِ قدیم نبود که حاکم انگلیسى برود در هند حکومت کند؛ نه، از خود کشورها کسانى را مى گماشتند؛ مثل رژیم طاغوت، مثل رضاخان و پسرش، و مثل بسیارى از دولتهاى دیگر کشورهاى جهان سوم - به قول خودشان - و از جمله کشورهاى اسلامى. سالهاى متمادى ملتها را فشردند؛ مستبدان را آوردند؛ نظامى هاى کودتاچى را سرکار آوردند و هرطور توانستند، از حضور ملتها مانع شدند. امروز مى بینند این هم بُردى ندارد؛ لذا راه دیگرى را براى تسلط بر کشورها در پیش گرفته اند و آن، نفوذ در ملتهاست؛ که این همان چیزى است که من چندى پیش گفتم استعمار فرانو. بالاتر از استعمار نو، یک نوع استعمار دیگر است. ایادى خودشان را به کشورها بفرستند و با پول و تبلیغات و اغواگرى هاى گوناگون و رنگین نشان دادن و موجه نشان دادن چهره ى مستکبران ظالم عالم، بخشى از ملتها را اغوا و تحریک کنند. "
این تقسیم بندی ایشان دقیقا به دو نوع حضور استعماری غرب اشاره دارد. در حالت نخست قدرت سخت وجود داشت که برابر با حضور نظامی در کشور مستعمره بود و با نوع جدیدی از دیکتاتوری همراه بود به اینصورت که دیکتاتور از میان مردم همان سرزمین نبود بلکه یک نظام سیاسی از کشور دیگر بود. در قدرت نرم نیز می توان استعمار فرانو را احصا کرد. استعمار نو که بهره کشی از سران کشور مستعمره بود و این سران دست نشانده استعمار بودند، در تعریف قدرت سخت و نرم نمی گنجد و می توان این تقسیم بندی از شکلهای استعمار را ابداع مقام معظم رهبری دانست. در استعمار فرانو هدف به تنهایی سران و مسئولین نیستند بلکه هدف اصلی مردم یک ملت می باشند که اگر مردم مسیر پیشرفت و توسعه و رفاه را همان مسیر و نسخه کشور استعمارگر بدانند دیگر حتی نیازی به تغییر شکل دموکراسی و انتخاب مسئولین از سوی سفارتخانه هم نمی باشد بلکه قدرت تبلیغاتی، رسانه ای و دیپلماتیک است که تمام دل و ذهن مردم را به استعمار می کشد. در قدرت نرم باید به بهترین صورت تصویر سازی کرد، تصویر سازی از قدرت نظامی، علمی، اقتصادی و رفاه موجود در کشوری که قدرت رسانه ای در اختیار دارد. البته سابقه تمدنی و فرهنگی یک ملت نیز به قدرت نرم از سوی دولت آن کمک خواهدکرد اما در دنیای امروز دانش قدرت نرم به اندازه ای پیشرفت کرده که نه تنها چنین خلأی را توانسته حل کند بلکه سابقه و قدرت تمدنی و فرهنگی کشور هدف را کاملا تخریب می کند. بعبارتی دقیق تر می توانیم قدرت نرم را مسخ یک ملت در تهاجم فرهنگی به آن دانست.
قدرت نرم از طریق تولید و توزیع آموزه ها و ارزش های خاص و جذاب، بنیان های ارزشی و ارکان حمایتی کشور متخاصم را هدف قرار داده و آن را در راستای وضعیت مطلوب خویش تغییر می دهد. این گونه تغییرات معمولا از زیر ساخت ها و شبکه های تولید و توزیع اندیشه ها و هنجارها، خصوصاً حوزه های آموزشی، فرهنگی و رسانه ای آغاز می شود.یعنی عرصه هایی که معمولاخارج از افق دید، نظارت و راهبردی سرویس های اطلاعاتی سنتی قرار دارد. در قدرت نرم، برخلاف قدرت سخت، مخاطب نه از روی اجبار و اکراه، بلکه با رضایت مندی تن به قدرت جدید می دهد و خواسته های قدرتمند را اجابت و اجرا می کند. به تعبیر دیگر قدرت نرم به جای تحمیل و ناگزیر کردن مخاطبان، آنان را متقاعد و همسو می سازد و هر نوع مانع یا انگیزه مقاومت ملی، اخلاقی، حیثیتی، هویتی و دینی را از ذهن مخاطب باز می ستاند.
"جوزف نای "در سال های اخیر در تبیین نظریات خود، پیرامون قدرت به سه نوع قدرت اشاره می کند: ابتدا قدرت سخت را مورد واکاوی قرار می دهد که بر مبنای زور و تهدید عمل می کند، سپس قدرت اقتصادی را معرفی می کند که قلمرو آن هزینه، تطمیع و پاداش است و در نهایت به معرفی قدرت نرم می پردازد که بر مبنای جاذبه عمل می کند و آن را قدرت برتر دنیای معاصر معرفی می نماید. وی قدرت نرم را به منظور نمایاندن تاثیرات عوامل موثر بر عملکرد واحدهای مستقل و حکومت ها ابداع نمود که شامل قدرت سخت و قدرت اقتصادی نبود. در قدرت نرم بر روی "ذهن " و "رفتار " سرمایه گذاری می شود تا "عینیت مجازی " تولید کند.
"دکتر کرلانتزیک "پژوهشگر بنیاد کارنگی قدرت نرم را این گونه تعریف می کند که: "قدرت نرم به آن دسته از قابلیت ها و توانایی های کشور اطلاق می شود که با بکارگیری ابزاری چون فرهنگ، آرمان یا ارزش های اخلاقی به صورت غیرمستقیم بر منافع یا رفتار یا موجودیت دیگر کشورها اثر می گذارد ". قدرت نرم توانایی شکل دهی ترجیحات دیگران است و به صورت پراکنده عمل می کند تا قدرت دفاع را از حریف سلب نماید.اگرچه بین سه بخش قدرت یعنی قدرت سخت، قدرت اقتصادی و قدرت نرم ارتباطی منطقی و ارگانیک برقرار است اما امروزه دو بخش اول قدرت به عنوان پشتیبان و رافع عمل می کنند و نقش کلیدی و راهبردی بر قدرت نرم استوار است. قدرت نرم دارای ویژگی ها و کاربردهای متنوع و پیچیده ای است که از اعمال حداقل تغییر رویه و رفتار حکومت های هدف آغاز و تا تغییر دولت ها و براندازی بنیادی حکومت ها را شامل می گردد. اما آنچه موجب نگرانی است کارکردی از قدرت نرم است که کشورهایی همانند ایران را هدف قرار داده است که از آن به عنوان جنگ نرم و براندازی نرم یاد می شود یعنی خطرناک ترین کارکرد قدرت نرم.
"دکتر جین شارپ " مغز متفکر جنگ نرم و براندازی نرم و مدیر مؤسسه آلبرت انیشتین آمریکا می گوید: "هدف جنگ نرم تغییر دولت های نامطلوب یا فروپاشی حکومت ها و کسب قدرت سیاسی است و به صلح طلبی، اعتقادات اخلاقی و مذهبی ربطی ندارد.جنگ نرم گزینه ای به جای جنگ سخت و مسلحانه برای رویارویی با حکومت های مورد نظر است. در جنگ نرم باید از نظر به عمل سیر کرد تا موجب تغییرات اجتماعی و سیاسی شود. مهمترین موضوع در گذار از نظر به عمل، شیوه انتخاب سازوکار یا فرایند مناسب برای تاثیر گذاشتن بر نگرش ها و رفتارهای حاکمان و مردم است. آن گاه این اقدام به نوبه خود بر گزینش روش های تحقق تغییرات و براندازی مورد نظر در مناسبات قدرت بین مردم و حکومت شان اثر می گذارد و حکومت در چهار گام اساسی سرنگون می شود که عبارتند از: 1-برگشت 2-موافقت 3-اجبار 4-تجزیه و فروپاشی. "
واژه کلیدی :تهدید نرم و واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :امنیت و واژه کلیدی :میزگرد