بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ٩:٢۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٤ شهریور ۱۳۸٧

روزنامه جمهوری اسلامی

منبع: خبرگزاری قدس


اخیرا « ایهود اولمرت » نخست وزیر اسرائیل در نشست سران آژانس یهود در اسرائیل اعتراف کرد که « مهاجرت عمومی و گروهی یهودیان به اسرائیل چیزی است که به تاریخ پیوسته و اکنون چیزی بدین عنوان وجود ندارد » و البته این جمله ساده در لفافه خود معانی و تفاسیر بسیاری داشت نه از این جهت که از سوی نخست وزیر اسرائیل مطرح می شد بلکه از این رو که در برابر مهمترین نهاد جهانی یهودیان صهیونیست ایراد می شد که با تاسیس خود از سال 1905 برنامه مهاجرت و کوچ دادن یهودیان به فلسطین و اداره مستعمره های یهودی در فلسطین را تا زمان اعلام موجودیت اسرائیل برعهده داشت و پس از آن نیز مرجع تصمیمات سران صهیونیستی بود.
اسرائیل در توان و قوای اساسی استمرار وجود خود به 3 عنصر وابسته است :
1 ـ حمایت آمریکا در اشکال مختلف از سیاستها و اهداف این رژیم
2 ـ مهاجرت مستمر نیروهای انسانی از یهودیان جهان و بویژه خبرگان و صاحبان مدارک علمی به اسرائیل
3 ـ توان ارتش و همبستگی جامعه اسرائیلی با آن
به طور طبیعی اگر یکی از این سه محور از عمل باز ایستد یا به خوبی عمل نکند دو عامل دیگر را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. بویژه اینکه آمریکا بر آن است تا با حمایت از اسرائیل در منطقه منافع خود را حفظ کند و زمانی که اسرائیل توان انجام نقش واگذار شده را نداشته باشد این امر نیز باعث می شود که هسته مرکزی روابط آمریکا و اسرائیل با مشکل مواجه شود. گویا که اولمرت هراس آن داشت که درباره روند معکوس مهاجرت از اسرائیل به سرزمینهایی که یهودیان از آن به سرزمینهای اشغالی آمده بودند سخن گوید به خصوص اینکه بیشتر این افراد که از اسرائیل می گریزند و به زادگاه های اصلی خود بازمی گردند دانش آموختگان و افراد قشر فعال و دارای بازده 25 تا 45 ساله هستند .
روزنامه صهیونیستی « هاآرتض » نیز نوشت که اسرائیل در دو سال اخیر با بحران کمبود پزشک به دلیل مهاجرت همچنان زیاد پزشکان به خارج از اسرائیل مواجه بوده است بویژه آنکه پزشکان موجود نیز تهدید کرده اند که اگر بیمارستانها و هیئت ها و انجمنهای پزشکی دستمزدهای آنها را به میزان 50 درصد افزایش ندهند اعتصاب خواهند کرد . البته جالب این است که وزارت بهداشت و دارایی قصد دارند که دستمزد انها را در این سال تنها 5 درصد افزایش دهند و باز جالب تر این که فرماندهان ارتش درهفته های اخیر از نبود پزشکان مورد نیاز در واحدهای مختلف ارتش و درمانگاه نظامی شکایت کرده اند.
اکثر متفکران و تحلیلگران متخصص در زمینه امور استراتژیک اسرائیل درباره خطرات پیش روی اسرائیل تا 10 سال آینده و تاثیرات منفی آن در صورت عدم برنامه ریزی سران این رژیم برای مقابله با این خطرات و از بین بردن ریشه های آن هشدار داده اند.
« یحزقئیل درور » یکی از برجسته ترین اندیشمندان اسرائیلی نیز گفت که استمرار وجود اسرائیل بر این نکته استوار است که سطح درامدها و مراقبتهای پزشکی و اطمینان امنیتی در آن فراتر از سطح موجود خارج از اسرائیل است چرا که بیشتر یهودیان جهان تا زمانی که سطح خواسته ها و آرزوهایشان در اسرائیل بالاتر از زادگاه ها و مناطق زندگی آنها نباشد آنجا را به مقصد اسرائیل ترک نخواهند کرد و اگر شرایط معکوس گردد یهودیان به سرعت از این منطقه متواری شده به زادگاه های خود یا شرایط بهتر می گریزند.
حقیقت مهاجرت به اسرائیل این بود که یهودیان جهان برای کسب درامد و اموال بیشتر همواره از این کشور به کشوری دیگر مهاجرت کرده اند و هر کجا که ثروت بیشتری باشد همانجا متمرکز می شوند و از این رو بود که نیمی از آنها به آمریکا مهاجرت کرده اند.
پروفسور « یحزقیل درور » که از اعضای کمیته حقیقت یاب ناکامی های جنگ 33 روزه نیز هست و از مهمترین اندیشمندان اسرائیلی در برنامه ریزی و مدیریت به شمار می آید در تحلیلی که روز گذشته در « جروزالیم پست » منتشر کرد می گوید : آینده یهودیان جهان اخبار خوشی برای اسرائیل ندارد و ضرورت اکنون ایجاب می کند که بهترین افکار را برای پوشش دادن اشتباهاتی که اسراییل و آینده آنرا در برگرفته بکار گیریم .
) است که آژانس یهود آنرا در سال 1381 به منظور وضع برنامه های استراتژیک JPPPI درور رئیس مرکز برنامه ریزی سیاسی ملت یهود ( هدفمند در جهت مواجهه با خطرات تهدید کننده سرنوشت اسرائیل و ضعف تایید مردمی یهودیان جهان از طرحهای صهیونیستی تاسیس نمود و مدتی بعد درور از آنجا استعفا کرد و درباره این استعفا می گوید : به دلیل کمبود تامین مالی از آنجا استعفا کردم چرا که چنین مرکزی حداقل برای برنامه های خود در مکانهای حضور یهودیان در سرتاسر جهان و به خصوص در زمینه آموزش و حفظ یهودیان به عنوان افرادی یهودی و جلوگیری از ازدواج های مختلط بین یهودیان و دیگر ادیان و ذوب شدن یهودیان در جوامع محل زندگی به یک میلیارد دلار سرمایه نیاز داشت .
به نظر می رسد که این پروفسور اسرائیلی در دوره ریاست بر مرکز برنامه ریزی جهانی یهود با مشکلات بسیاری مواجه بوده و از این رو استعفا داده است چرا که خود می گوید : اکنون نیاز داریم که به راه حل های سحرانگیزی بیندیشیم که یهودیان جهان را به اسرائیل مرتبط می سازد و باید اعتراف کنم که سران یهودیان آمریکا هیچ کمکی برای حل این مشکل نکرده اند و یکی از عوامل این مشکل جدایی میان خود یهودیان جهان بویژه یهودیان آمریکاست .
درور معتقد است که اسرائیل وی را که از سال 1346 توسط « لیفی اشکول » رئیس حکومت وقت به تاسیس مرکز برنامه ریزی و بانک اطلاعات اسرائیل موظف نمود از لحاظ نقشی که در برنامه ریزی سیاسی و مدیریتی اسرائیل داشت ناکام گذاشته است .
به نظر می رسد درور با درخواست خود برای اندیشیدن و ابتکار راه حل هایی فراتر از قوای ذهنی بشری به منظور نجات دادن نقش منبع نیروی انسانی که صهیونیسم برای پیشبرد طرح بدان نیاز دارد در واقع به کاری ناممکن دست زده است چرا که وی خود به خوبی می داند علل و عواملی و مجوزها و انگیزه هایی که در ابتدای قرن 20 تاسیس رژیم صهیونیستی را در میان دو جنگ جهانی تسهیل کرد و نیز اجتماع منافع استعمارگران در کوچ دادن یهودیان به عنوان نیروهای انسانی به فلسطین دیگر با همان تاثیر ثقل و توان و سهولت وجود ندارد. به این معنی که اگر تمام اسباب و دلایلی که باعث موفقیت نسبی طرح صهیونیستها در فلسطین شد در آن زمان خارجی بود باید بگوییم که شرایط کنونی جهان در اروپا و آمریکا و دیگر نقاط برای یهودیان جذاب است و آنها را نه تنها در خود نگاه می دارد بلکه یهودیان هجرت کرده به فلسطین را نیز به سوی خود می کشد چرا که زندگی امن تو و مرفه تر با درآمدها و شادیهای بیشتر فراهم می کند که در اسرائیل به دلیل اصرار ملت فلسطین بر بازیابی حقوق و بازپس گیری سرزمین چنین شرایطی فراهم نیست و اسرئیلی ها در حال گزیز هستند. درور این نکته را دریافته و از این رو از اسرائیلی ها می خواهد تمام توان ذهنی خود را برای ابتکار راه حلی بدیع و یا دست و پا کردن ترفندی نو و کارگر بکار گیرند تا به این وسیله حمایت مستقیم یهودیان جهان از اسرائیل که 50 درصد از آنها به کلی در آمریکا نسبت به طرح صهیونیسم بی توجه شده اند و هیچ دلیلی برای ترک آمریکا نمی بینند را جلب کند.
واژه کلیدی :اسرائیل-2