بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ شهریور ۱۳۸٧

خبرگزاری قدس                                         06/03/85                                 صفحه گزارش


سازمان صهیونیستی "موساد"، که مسئولیت جمع آوری اطلاعات انسانی، عملیات مخفی و ضدتروریسم را برعهده دارد، تمرکز خود را بر ملت های عرب و سازمان های عربی در سراسر جهان معطوف کرده است. 

 

این موسسه همچنین مسئول جنبش مخفی مهاجران یهودی برای خروج آنها از سوریه، ایران و اتیوپی و مهاجرت دادن آنها به اسرائیل می باشد. عوامل موساد در حال حاضر در کشورهایی که سابقاً کمونیست بودند، غرب و سازمان ملل متحد فعال هستند.

به گزارش خبرگزاری قدس(قدسنا) دفتر اصلی موساد در تل آویو است. این مؤسسه در دهه 80 بین 1500 تا 2000 نفر پرسنل داشت و برآوردهای اخیر حاکی از 1200 نفر کارمند می باشد. هویت مدیر موساد معمولاً جزو اسرار حکومتی تلقی می شود و یا حداقل اینکه در عموم و رسانه ها چیزی در باره وی مطرح نمی شود اما در ماه مارس سال 1996 دولت اسرائیل انتصاب ژنرال ارشد دانی یاتوم را به جای رئیس قبلی این مؤسسه یعنی شبتای شاویت که در اوایل سال 1996 استعفاء داده بود، اعلام کرد و در سپتامبر 2002 مئیر داگان به عنوان مدیر جدید موساد انتخاب شد .

موساد که در گذشته به عنوان مؤسسه هماهنگی و مؤسسه مرکزی اطلاعات و امنیت اسرائیل شناخته می شد، در اول آوریل سال 1951 تشکیل شد. موساد توسط نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی یعنی داوید بن گورین تاسیس شد که هدف آن را اینگونه اعلام کرد: «برای کشور ما که از ابتدای تاسیس تحت فشار دشمنانش قرار داشته است، اطلاعات به عنوان خط مقدم دفاع ضروری است و ما باید به خوبی بیاموزیم و بدانیم که در اطرافمان چه می گذرد».

موساد هشت بخش اصلی دارد با این وجود جزئیات سازمان داخلی آن همچنان مخفی باقی مانده است. بخش جمع آوری که بزرگترین بخش آن است و مسئولیت عملیات جاسوسی را برعهده دارد، دفاتری را در خارج اسرائیل تحت پوشش دیپلماتیک و غیررسمی تاسیس کرده است. این بخش شامل قسمت هایی است که هر یک مسئول نواحی ویژه جغرافیایی می باشند و هدایت مأموران فعال درآن نواحی را برعهده دارند. موساد از سال 2000 یک فعالیت تبلیغی گسترده را در جهت استخدام ماموران جدید جمع آوری خبر و اطلاعات آغاز کرد.

 

بخش همکاری و اقدام سیاسی:

 

فعالیت های سیاسی و همکاری با سرویس های اطلاعات خارجی کشورهای دوست اسرائیل و نیز کشورهایی که روابط دیپلماتیک عادی با اسرائیل ندارد را انجام می دهد. در دفاتر بزرگتر خود در کشورهایی مانند فرانسه، موساد دو کنترل کننده منطقه ای تحت پوشش کارکنان سفارت خود در پاریس دارد. یکی ازآنها برای بخش جمع آوری کار می کند و دیگری برای بخش همکاری و اقدام سیاسی.

بخش عملیات ویژه، با عنوان "متساوا" ترورهای بسیار حساس، خرابکاری ها و اقدامات شبه نظامی دقیق و پروژه های جنگ روانی را انجام می دهد. این بخش مسئولیت ترور شخصیت های ویژه و نظامی فلسطینی را برعهده دارد.

بخش" LAP " مسئول اجرای جنگ روانی، تبلیغات و عملیات فریب می باشد که تهاجمات فرهنگی و اخبار دروغ نشر شده در مطبوعات جزو اقدامات این بخش است.

بخش "تحقیقات "، مسئول تولید اطلاعات نظیر گزارش های روزانه، خلاصه وضعیت های هفتگی و گزارش های مشروع ماهانه. این بخش در قالب 15 بخش ویژه جغرافیایی یا دفاتر منطقه ای سازماندهی شده است که شامل ایالات متحده آمریکا، کانادا و اروپای غربی، آمریکای لاتین، کشورهای سابق اتحاد جماهیر شوروی، چین، آفریقا، مغرب (مراکش)، الجزایر، تونس، لیبی، عراق، اردن، سوریه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ایران می باشد. یک بخش "هسته ای" نیز متمرکز بر موضوعات خاص و مرتبط با تسلیحات هسته ای تشکیل شده است. که معمولاً جزو سری ترین بخش ها است.

بخش " تکنولوژی" مسئول توسعه فناوری های پیشرفته برای پشتیبانی فنی ازعملیات موساد است. در آوریل 2001 موساد یک آگهی استخدام در رسانه های اسرائیلی درج کرد مبنی بر اینکه به تعدادی مهندس الکترونیک و متخصص کامپیوتر برای واحد تکنولوژی موساد نیاز دارد.

در سال 1996 در یک نشریه چاپ آمریکا مطلبی درج شد که بخش اطلاعات عملیات موساد ادعا کرده است بزرگترین ترورهای دنیا را 10 دقیقه قبل از وقوع شناسایی می کند، در حالی که قبلاً CIA فاش کرده بود این اقدامات را 8 دقیقه قبل از وقوع ترور شناسایی می کند.

 

برخی اختصارات سازمان جاسوسی اسرائیل عبارت است از:

 

آکادمی: ACADEMY - (میدراشا Midrasha) به طور رسمی به اقامتگاه تابستانی نخست وزیر اسرائیل اطلاق می شود، ولی در واقع مدرسه یا دانشکده آموزشی موساد است. در شمال تل آویو قرار گرفته است.

آل (واحد): AL - واحدی کاملا سری متشکل از ماموران اطلاعاتی پر تجربه که تحت پوشش کامل در ایالات متحده فعالیت می کند.

آپام: APAM - (Avtahat Paylul Modienit) امنیت اطلاعات عملیاتی

اسب: HORSE - (sus) - مقمات رده بالای موساد که حامی فرد بخصوصی در جریان پیشرفت شغلی هستند.

انستیتو: INSTITUTE - نام رسمی موساد. در زبان عبری صورت کامل این نام Ha Mossad , le Modiynvele Tafkidim Mayuhadim است که به معنی انستیتوی اطلاعات و عملیات ویژه است.

اوتر: OTER - عربی که از وی برای ارتباط گرفتن با یک عرب دیگر استفاده می شود تا فرد دوم اجیر شود این افراد هر ماه بین 3000 تا 3500 دلار بعلاوه مخارج از موساد دریافت می کنند.

الماس: DIAMOUND (Yahalomim) واحدی در موساد که ارتباطات آن را با جاسوسان مقیم در کشورهای عربی برقرار می کند.

آمان: AMAN واحد اطلاعات ارتش اسرائیل

بنلوکس: (BENELUX) قسمت مربوط به امور بلژیک، هلند و لوکزامبورگ در اداره مرکزی موساد.

پاخا: (PAHA) - Paylut Hablanit Oyenet - فعالیتهای خرابکارانه دشمن ]منظور تحرکات سازمان آزادیبخش فلسطین است. و به خبرچین هایی که در مورد این سازمان گزارش می دهند نیز اطلاق می شود.[

تسافریریم: (TSAFRIRIM) ]نسیم سحر[ سازماندهنده جوامع یهودی خارج از اسرائیل به صورت شبکه های دفاع از خود و خبرگیری.

تسومت: (TSOMET) نگاه کنید به ملوخا.

ملوخا: (MELUKHA) ]قبلا تسومت نامیده می شد و به معنی «پادشاه» است[ این بخش استخدام و اداره ماموران اطلاعاتی را به عهده دارد.

تول: (TEVEL) نگاه کنید به کایساروت.

کایساروت: (KAISARUT) ]قبلا تول نامیده می شد[ رابط در سفارتخانه های اسرائیل که توسط مقامات محلی کشور میزبان به عنوان مسئول امور اطلاعاتی شناخته می شود.

جامبو: (JUMBO)اطلاعاتی شخصی که یک عامل رابط از رابط خود در سازمان اطلاعاتی دیگر به صورت دوستانه و خارج از کانال رسمی ارتباط دریافت می کند.

جهنده: (JUMPERS) آن دسته از ماموران اطلاعاتی که برخلاف سایرین همیشه در اسرائیل بسر می برند و برای ماموریتهای کوتاه و سریع به کشورهای خاصی اعزام می شوند تا عوامل ساکن در این مناطق را کنترل و اداره کنند.

دارداسیم: (DARDASIM) زیر بخشی در بخش کایساروت که در چین، آفریقا، و خاوردور فعالیت می کند و در جهت ایجاد روابط تجاری آنها با اسرائیل می کوشد.

داوشانیم: (DAVSHANIM) معمولا به آن دسته از سربازان تحت امر سازمان ملل اطلاق می شود که با گرفتن دستمزد پیامها و بسته هایی را در مرزهای بین اسرائیل و همسایگان عربش جابه جا می کند.

رزمندگان: (COMBATANTS) ]«جاسوسان» واقعی اسرائیل[ اسرائیلی هایی که برای کار مخفی به کشورهای عرب فرستاده می شوند.

سایان: (SAYAN) ]حامی[ آن گروه از یهودیان غیر اسرائیلی که در کشورهای دیگر به صورت آگاهانه و داوطلبانه انواع کمکها را به ماموران اطلاعاتی موساد می کنند.

بادل: BODEL (Lehavdil) ارتباط دهنده خانه امن با سفارت اسرائیل و یا رابط بین چند خانه امن

خانه امن: SAFE HOUSE معمولا به آپارتمانهای عملیاتی اطلاق می شود و از نظر موساد خانه ها و یا آپارتمانهایی است که به منظور برگزاری ملاقاتهای مخفی و یا به عنوان پایگاه عملیاتی اجاره می شود.

سایفانیم: (SAIFANIM) ]ماهی طلایی[ بخشی که در موساد امور مربوط به سازمان آزادیبخش فلسطین را زیر نظر دارد.

سون استار: (SEVEN STAR) یک نوع دفترچه یادداشت کوچک و دارای جلد چرمین که معمولا ماموران اطلاعاتی موساد از آن برای نوشتن شماره تلفن ها و آدرس ها و قرارها به صورت رمز استفاده می کنند.

شاباک: (SHABACK) «معادل اسرائیلی FBI ایالات متحده» نیروری امنیت داخلی.

شبکه: (FRAM «Misgarot») واحدهای دفاع از خود یهودیان، که در تمام جهان توسط موساد به وجود آمده است.

شیکلات: (SHICKLUT) بخش اداره کننده ایستگاهها و ماموران استراق سمع.

شین بت: (SHIN BET) نام سابق شاباک.

عامل: (AGENT) عبارتی است که با معانی بسیار مختلف به کار می رود، یک فرد اجیر ]نه کارکنان داخلی سازمان اطلاعاتی[. موساد در کل جهان حدود 35000 نفر از اینگونه افراد دارد که 20000 نفر آنها عملیاتی و حدود 15000 نفر آنها معمولا به صورت غیر فعال هستند. عوامل «سیاه» به عراب و «سفید» به عامل غیر عرب اطلاق می شود. عوامل «هشدار» عوامل استراتژیکی هستند که آماده شدن برای عملیات جنگی را اطلاع می دهند. مثلا پزشکی که در مراکز درمانی سوریه کار می کند و متوجه ذخیره سازی مقادیر زیادی دارو و ملزومات پزشکی می شود و یا کارگر بندری که افزایش فعالیت ناوهای جنگی را متوجه می شود.

فالاخ: (FALACH) زارعین عرب لبنانی که به عنوان عامل رده پائین توسط ارتش و سرویس اطلاعاتی اسرائیل استخدام می شوند.

کاممیوت: (KAMEMIUTE) نگاه کنید به «متسادا».

متسادا: (METSADA) «بعدا به عنوان کاممیوت شناخته شد». بخش فوق العاده سری و شبیه به موسادی کوچک در دل موساد. کنترل و اداره جاسوسان اسرائیل در کشورهای عربی به عهده این بخش است.
واژه کلیدی :اسرائیل-1