بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٠ امرداد ۱۳۸٧

خبرگزاری فارس             ٠٣/٠۵/٨٧
دیو بالکان در بند

خبرگزاری فارس: "رادوان کاراجیچ" رهبر پیشین صربهای بوسنی که به خاطر جنایت هایش در بوسنی و هرزگوین به قصاب بالکان مشهور بود پس از 13سال توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی صربستان دستگیر شد.


به گزارش فارس، کاراجیج در سال 1992میلادی به عنوان رهبر صربهای بوسنی و رییس جمهوری صربسکا بطور جدی وارد صحنه سیاسی شد و تا سال 1995میلادی یکی از محورهای عمده نسل کشی وقوم زدایی در بوسنی و هرزگوین محسوب می شد.
وی طی 43 ماه جنگ در بوسنی و هرزگوین به کشتار دهها هزار غیرنظامی از مسلمانان و کرواتها متهم است.
کاراجیچ از جمله عاملان اصلی حادثه شهر "سربرنیتسا" محسوب می شود که در آن هشت هزار غیرنظامی مسلمان طی چند ساعت قتل عام شدند.
شهر سربرنیتسا در بوسنی و هرزگوین در سال 1995میلادی هنگامی که به عنوان یک منطقه امن تحت حمایت و حفاظت نیروهای سازمان ملل بود توسط نیروهای کاراجیچ تصرف شد و هشت هزار تن از زنان و کودکان این شهر طی چند ساعت قتل عام شدند.
کاراجیچ 43ماه شهر سارایوو پایتخت بوسنی را تحت محاصره داشت که طی این مدت 10هزار تن از غیرنظامیان این شهر کشته شدند.
وی همچنین به کشتار مسلمانان و کرواتهایی که توسط نیروهای صرب در اردوگاههای کار اجبار اسیر شده بودند متهم است. 
در این اردوگاهها هزاران تن از مسلمانان بوسنی در شرایط بسیار سخت و تحت انواع شکنجه های جسمی و روانی قرون وسطایی نگهداری می شدند که مخابره تصاویر این اسیران توسط خبرگزاریهای مختلف در آن زمان موجی از انزجار و نفرت افکار عمومی جهان را برانگیخت.
کاراجیچ پس از قرارداد صلح دیتون در سال 1995میلادی که به 43 ماه جنگ در بوسنی و هرزگوین خاتمه داد متواری شد.
وی گرچه طی 13سال گذشته همواره از سوی دادگاه لاهه به عنوان جنایتکار جنگی تحت تعقیب بوده ولی تا چند روز پیش موفق شده بود از پنجه عدالت بگریزد.
این جنایتکار جنگی دوشنبه شب گذشته در منطقه "وراچار" بلگراد دستگیر شد. وی هنگامی که از محل کار خود عازم "باتانیتسا" از مناطق شهر بلگراد بود در یک اتوبوس شهری توسط ماموران امنیتی دستگیر شد.
شورای امنیت ملی صربستان به ریاست "بوریس تادیچ" رییس جمهوری این کشور پس از دستگیری کاراجیچ اعلام کرد وی در جریان یک عملیات محرمانه توسط نیروهای اطلاعاتی صربستان دستگیر شده است.
کاراجیچ به مدت 10سال با نام مستعار "دراگان دیوید دابیچ" و به عنوان پزشک در یک کلینیک خصوصی در بلگراد کار می کرد.
وی طی یک دهه که ظاهرا از سوی دادگاه لاهه و ماموران امنیتی و اطلاعاتی تحت تعقیب بود در سمینارهای پزشکی به عنوان پژوهشگر شرکت می کرد و به ایراد سخنرانی در زمینه های بهداشتی و پزشکی می پرداخت.
کاراجیچ همچنین طی یک دهه گذشته مقالات متعددی در نشریه "ازدراوو ژیوت" (زندگی سلامت ) چاپ بلگراد منتشر کرده است.
دستگیری کاراجیچ گرچه با واکنش های متفاوتی در جمهوریهای سابق یوگسلاوی و اروپا همراه بود ولی شگفت زدگی عامل مشترک تمامی این عکس العمل‌ها بود.
در سارایوو مردم پس از شنیدن خبر دستگیری کاراجیچ به خیابانها ریختند و با روشهای مختلف شادی خود را از این حادثه اعلام کردند.
از زمان دستگیری وی، تمامی کانالهای تلویزیونی بوسنی و هرزگوین مدام تصاویری از قتل عام مردم سربرنیتسا، محاصره 43ماهه شهر سارایوو و نیز صحنه هایی از کشف گورهای جمعی رانشان می دهند و به این ترتیب نفرت و انزجار مردم بوسنی از وی را به نمایش می گذارند.
این رویداد در میان صربها، واکنش دیگری را به همراه داشت.
"الکساندر ووچیچ" دبیر کل حزب رادیکال صربستان که تنها جناح وفادار به ملی گرایان گذشته محسوب می شود و نیز به عنوان جناح مخالف دولت کنونی، دستگیری کاراجیچ را خبر غم انگیزی برای مردم این کشور توصیف کرد.
وی این رویداد را نشانه نابودی صربستان خواند و گفت این حادثه، کسانی که دولت کنونی صربستان را تشکیل داده اند عامل این اقدام هستند.
از سوی دیگر جناحی که تحت عنوان ائتلاف طرفدار اروپا محسوب می شود و دولت کنونی صربستان را تشکیل داده است، دستگیری کاراجیچ را اقدامی قاطع و شجاعانه توصیف کرد و آن را نشانه اراده قوی برای همکاری با دادگاه لاهه دانست.
از دیدگاه این ائتلاف، دستگیری کاراجیچ همچنین بیانگر آن است که دوره نفوذ سیاسی "وویسلاو کوشتونیستا" نخست وزیر پیشین صربستان بسر آمده است. وی از سال 2004تا 2008میلادی نخست وزیر این کشور بود.
بسیاری از جناحهای سیاسی در صربستان کوشتونیتسا را چهره بانفوذ سیاسی این کشور طی چند سال گذشته تلقی می کردند که ضمن حفظ خصیصه ملی گرایی و حمایت ازشخصیتهای پرمناقشه سیاسی صرب در سالهای گذشته ، تلاش می کرد به نوعی رضایت اروپا و غرب را نیز داشته باشد.
جناحهای سیاسی لیبرال در صربستان طی سالهای گذشته همواره کوشتونیتسا را متهم می کردند که غیر مستقیم از چهره های سیاسی و پر مناقشه گذشته این کشور حمایت کرده و با این روش مانع الحاق صربستان به اتحادیه اروپا و غرب شده است.
از سوی دیگر در بانیالوکا مرکز جمهوری صربسکا که از مناطق تحت ائتلاف بوسنی و هرزگوین محسوب می شود وضعیت به گونه دیگری است.
پارلمان این جمهوری که در دست صربهای بوسنی است نشست اخیر خود را لغو کرد و ابراز خرسندی مقامات سارایوو را پس از دستگیری کاراجیچ مورد نکوهش و انتقاد قرار داد.
"ملادان بوشیچ" رهبر حزب دمکرات صرب در جمهوری صربسکا با برگزاری یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد این حزب در جلسات پارلمان شرکت نخواهد کرد.
حزب دمکراب صرب جمهوری صربسکا در طول سالهای جنگ در بوسنی و هرزگوین توسط شخص رادوان کاراجیچ رهبری می‌شد.
"بوشیچ" گفت: مواضع مقامات سارایوو بیانگر آن است که محاکمه کاراجیچ فقط محاکمه وی نیست بلکه محاکمه جمهوری صربسکا است.
وی افزود: رهبران و مقامات فدراسیون بوسنی و هرزگوین بیش از یک محاکمه
می خواهند. آنان می خواهند پس از گذشت 13سال از جنگ پیروزی خود را اعلام کنند.
بوشیچ همچنین با انتقاد از سخنان "هریس سیلازیچ" عضو شورای ریاست جمهوری بوسنی وهرزگوین، این اظهارات را تهدیدی علیه موجودیت جمهوری صربسکا توصیف کرد.
"سیلازیچ" عضو شورای سه نفره ریاست جمهوری بوسنی و هرزگوین پس از دستگیری کاراجیچ گفت: طرز تفکر و دیدگاه وی نباید تداوم یابد.
از دیدگاه کارشناسان، مواضع جناحهای تندرو صرب در بلگراد و در جمهوری صربسکا از یک سو و نیز ابهام در چگونگی اختفای 10ساله کاراجیچ در بلگراد و دستگیری ناگهانی وی از جمله نقاط تاریک این مساله است که باید به عنوان متغیرهای احتمالی در معادلات سیاسی صربستان و بوسنی و هرزگوین مد نظر قرار گیرد.
تا کنون هیچ گزارشی از چگونگی افشای هویت و محل اختفای کاراجیچ از سوی نیروهای دستگیر کننده وی منتشر نشده است.
همچنین این سوال مطرح است که کاراجیچ چگونه توانسته 10 سال با آرامش در بلگراد زندگی کند و به حرفه پزشکی مشغول باشد بدون اینکه هویت وی فاش گردد.
آیا طرفدارانش به وی خیانت کرده اند یا اینکه وی قربانی یک معامله سیاسی شده است.
نیروها و قدرتهایی که از وی حمایت می کردند اکنون در چه جایگاهی هستند و بر اثر چه روندی از دیدگاههای خود عقب نشینی کرده اند.
آیا اعلام استقلال یکجانبه کوزوو و تمایل بلگراد به نزدیکی بیشتر به محور بروکسل باعث شده که روند همکاری با دادگاه لاهه جدی تر شود ؟
از دیدگاه کارشناسان یافتن پاسخ های دقیق و مناسب به هر یک از این سوالات
می تواند در درک بهتر معادلات حاکم بر بالکان و نیز در تبیین نقش جناحهای تندرو داخلی و نفوذ قدرتهای خارجی در آن موثر باشد.
بویژه اینکه در محافل مختلف سیاسی وخبری جمهوری صربسکا و نیز در میان صربهای تندرو و ملی گرا گفته می شود "کاراجیچ " با "ریچارد هالبروک" نماینده پیشین آمریکا در بالکان و مبتکر قرارداد صلح دیتون توافق کرده بود که وی از تمامی مقام های حزبی و سیاسی خود کناره‌گیری کند و در مقابل از سوی آمریکا و جامعه بین الملل دستگیر یا محاکمه نشود.

بیوگرافی رادوان کاراجیچ


کاراجیچ 19 ژوئن سال 194میلادی در دهکده "پتنیتسا" در نزدیکی شهر "ساولینک" در جمهوری مونته نگرو به دنیا آمد. پدرش یکی از اعضای گروه ملی گرای "چتنیک" بود.
چتنیکها در جنگ جهانی دوم همزمان با نیروهای اشغالگر آلمان نازی و طرفداران "تیتو" در گیر بودند.
کاراجیچ در سال 1960میلادی به سارایوو مهاجرت کرد و پس از اتمام تحصیلات به عنوان روانشناس موفق به اخذ درجه دکترا از دانشگاه سارایوو شد.
وی در دهه 1970 و 1980 میلادی در مراکز درمانی متعددی از جمله در بیمارستان سارایوو، بیمارستان روانی زاگرب و مرکز پزشکی "وژدوواتس" در بلگراد به عنوان پزشک مشغول کار بود.
او همچنین در دانشگاه کلمبیا در نیویورک به مدت یک سال دوره تکمیلی پزشکی را گذراند.
کاراجیچ در سال 1990میلادی در واکنش به تشدید احساسات ملی گرایانه کرواتها ، حزب دمکراتیک صرب را در بوسنی تشکیل داد و با دیدگاه ایجاد "صربستان بزرگ" به گسترش آن پرداخت.
دو سال بعد بوسنی و هرزگوین اعلام استقلال کرد و متعاقب آن کاراجیچ نیز جمهوری صربهای بوسنی را تشکیل داد که پس از قرارداد صلح دیتون در سال 199میلادی این نهاد سیاسی به جمهوری صربسکا تغییر نام داد.

محمدرضا عرفانیان
واژه کلیدی :صربستان