بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۸:٥٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ امرداد ۱۳۸٧

روزنامه اعتماد                  ٠٧/٠۵/٨٧ 
اختلاف نظر ها برگزاری انتخابات را عقب انداخت
گره کور انتخابات عراق


ند پارکر- سیف حمید
****************


کلاف انتخابات محلی عراق در روزهای اخیر کاملاً به یک گره کور تبدیل شده است و این بار کردها هستند که به شدت به قوانین انتخاباتی اعتراض کرده اند. ماجرای جدید از آنجا شروع شد که روز سه شنبه گذشته نمایندگان کرد پارلمان عراق در اعتراض به قانونی که به گروه های کرد، عرب و ترکمن سهم یکسانی از قدرت در کرکوک می دهد، پارلمان را ترک کردند. کردها کرکوک را بخشی از قلمرو خود می شمارند و طرح تقسیم قدرت در آن را توطئه یی علیه خودشان می دانند. اما اعتراض کردها به این قانون باعث شد روز چهارشنبه گذشته جلال طالبانی رئیس جمهور عراق نیز قانون انتخابات محلی عراق را وتو کند و به این ترتیب، احتمال به تعویق افتادن برگزاری انتخابات محلی عراق کاملاً افزایش یابد. گفته می شود به زودی قانون انتخابات محلی عراق دوباره به رای گذاشته خواهد شد تا ضرب الاجلی برای برگزاری انتخابات در اواخر ماه دسامبر سال جاری تعیین شود اما به هر صورت به نظر می رسد در صورتی که گروه های مختلف عراقی، موضع فعلی خود را در مورد کرکوک حفظ کنند، احتمال حصول توافق در این مورد به شدت کاهش یابد. محور اصلی بحث و تنش در مورد قانون انتخابات محلی عراق، اختلافاتی است که میان کردها و اعراب وجود دارد. در زمانی که صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق قدرت را به دست داشت، هزاران کرد عراقی وادار به ترک کرکوک و بخش هایی از نینوا و دیاله شدند و ظاهراً هدف رژیم صدام این بود که اعراب را در این بخش های عراق ساکن کند. به همین جهت است که اکنون کرکوک به نقطه حساسی در آینده عراق تبدیل شده و کردها اصرار دارند آن را بخشی از محدوده قدرت کردها بدانند.

جلال طالبانی رئیس جمهور عراق پس از وتوی این قانون بیانیه یی صادر و تاکید کرد قانون انتخابات محلی عراق در شکل فعلی اش باعث تشدید بنیادگرایی دینی می شود و انزوای قومی را در عراق تشدید خواهد کرد و به همین جهت به سود وحدت ملی عراق نیست.

اما اکنون قرار است قانون انتخابات محلی عراق بار دیگر در پارلمان به رای گذاشته شود. دفعه پیش طالبانی و نیز عادل عبدالمهدی مشاور شیعه وی، نامه وتوی قانون محلی انتخابات عراق را امضا کردند و طارق هاشمی مشاور سنی طالبانی نیز در عراق نبود که آن را امضا کند. اگر این بار هم شورای ریاست جمهوری عراق این قانون را رد کند، آنگاه نظر موافق سه پنجم نمایندگان پارلمان باید برای تصویب آن جلب شود. به همین جهت است که کارشناسان امور عراق می گویند عدم توافق در خصوص قانون انتخابات محلی عراق، تمام دستاوردهای امنیتی یک سال گذشته در عراق را به خطر خواهد انداخت. براساس گزارش های موجود، کاخ سفید به شدت در تلاش است انتخابات محلی عراق تا پایان سال جاری میلادی برگزار شود. استدلالی که دولت امریکا در این خصوص ارائه داده این است که برگزاری انتخابات محلی در عراق، وفاداری شمار بیشتری از مردم عراق به دولت این کشور را به همراه خواهد آورد. از ژانویه سال 2005 میلادی که اعراب سنی و نیز حامیان مقتدا صدر، روحانی شیعه، رای دادن به قانون انتخابات عراق را تحریم کردند، این مساله اهمیت زیادی پیدا کرده و امریکا نیز امیدوار است تصویب قانون انتخابات محلی عراق، تعادل قدرت را در عراق برقرار کند. در مقابل برخی از احزاب عراقی که در دولت این کشور حاضر هستند از این هراس دارند که پس از برگزاری انتخابات محلی در عراق، نفوذ خود را از دست بدهند. از جمله مسائل مورد بحث در خصوص انتخابات محلی عراق، یکی این است که رای دهندگان می توانند به کاندیداهای مستقل رای دهند یا حتماً باید هر حزب، فهرستی برای خود ارائه دهد. استفاده یا عدم استفاده احزاب از تصاویر سران مذهبی کشور و نیز صدور اجازه شرکت احزاب وابسته به گروه های شبه نظامی در انتخابات، از دیگر مسائل مورد بحث میان گروه های عراقی است.

پیش از این دولت عراق امیدوار بود انتخابات محلی عراق در ماه اکتبر برگزار شود اما کمیسیون انتخاباتی عراق هفته پیش به وضوح اعلام کرد این تاریخ، کاملاً غیرواقعی است و قطعاً تا زمان تصویب قانون انتخابات محلی عراق راه زیادی باقی مانده است.

کردهای پارلمان عراق معتقدند با استان تمیم - که کرکوک پایتخت آن است - باید مثل سایر استان های عراق رفتار شود و بحث تقسیم قدرت در آن مطرح نباشد. از آنجا که اعراب سنی تمیم در انتخابات محلی سال 2005 شرکت نکردند، کردها در انتخابات منطقه تمیم به پیروزی قاطع رسیدند. اکنون اعراب سنی از تصمیم خود مبنی بر عدم شرکت در انتخابات سال 2005 پشیمان هستند و در تلاشند قدرت خود را در این منطقه دوباره به دست بیاورند.

با وجود آنکه کردها با اعتراض خود به قانون انتخابات محلی عراق در واقع تصویب آن را فعلاً به تعویق انداخته اند اما به هر صورت تنشی که در این راستا ایجاد شده، به نتیجه رسیدن بحث در خصوص مسائلی مانند قانون ملی نفت را به تاخیر خواهد انداخت و احتمال بروز خشونت های جدید در عراق نیز در این راستا افزایش خواهد یافت. با این وجود، به نظر نمی رسد کردها قصد داشته باشند از موضع خود در این خصوص کوتاه بیایند. فعلاً کلاف این بحث کاملاً سردرگم است.
منبع؛ لس آنجلس تایمز
واژه کلیدی :کردها و واژه کلیدی :عراق