بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۳:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٦ تیر ۱۳۸٧

سایت آفتاب                             08/04/87                 صفحه یادداشت

ایران، حمله آمریکا را چگونه تلافی می‌کند؟

 

 مرجع : Christian Science Monitor

 مترجم : نیلوفر مهتدی

************************


«اسکات پیترسون» خبرنگار روزنامه کریستین ساینس مانیتور در مقاله‌ای احتمال حمله آمریکا به ایران را مورد بررسی قرار داده است، برای اطلاع از نقطه‌نظرات تحلیل‌گران خارجی درباره مسائل مربوط به ایران، ترجمه این مقاله در اختیار خوانندگان محترم آفتاب قرار می‌گیرد.

 آفتاب: به دنبال افزایش فشار کشورهای اروپایی به ایران و تحریم شعب بانک ملی ایران در هفته گذشته توسط اتحادیه اروپا «جورج بوش» رئیس جمهور آمریکا بار دیگر بر وجود گزینه حمله نظامی در صورت بی‌توجهی به خواسته جامعه بین‌الملل و عدم توقف غنی‌سای اورانیوم تاکید کرد.

در عین حال تحلیگران متعددی نسبت به نتایج جدی حمله آمریکا به ایران هشدار داده‌اند. با وجودی که ایران در جنگی سنتی و در مقابل تکنولوژی پیشرفته حریف جنگی آمریکا نیست. در عین حال ایران نشان داده که قادر است از راههای غیر مرسوم پاسخگوی حمله آمریکا باشد.

حضور نیروهای ایرانی* در عراق و افغانستان در عملکرد آمریکا تاثیرگذار است و احتمال مورد هدف قرارا گرفتن نیروهای آمریکایی در حاشیه خلیج فارس با روشهای نامتقارن از جمله موشکهای دوربرد ایران وجود دارد.

پاسخ ایران همچنین می‌تواند انعکاسی جهانی داشته باشد. تحلیلگران معتقدند این پاسخگویی به میزان گستردگی حمله آمریکا بستگی دارد یکی از موضوعات مهم از دید سرویس اطلاعاتی آمریکا، عکس‌العمل ایران است که احتمالا غیرقابل پیش‌بینی‌تر از تهدیدهای دیگر خواهد بود.

در صورت حمله به ایران آمریکائیها با عکس‌العمل‌های آتشین از داخل و خارج روبرو می‌شوند که باعث قدرت ایران می‌گردد و این کابوسی برای طراحان نظامی است و در صورت حمله به ایران ایالات متحده به منطقه‌ای پرخطر وارد خواهد شد. فراموش نکنیم که دریاسالار «ویلیام فالون» به دلیل مخالفت با نقطه نظر جورج بوش در زمینه حمله به ایران استعفا داد.

در حال حاضر ایران یکی از بزرگترین نیروهای نظامی را در خاورمیانه دارد و با حرکات غیرقابل پیش‌بینی و تاکتیک‌های خلاقانه قادر به وارد کردن ضربه‌های مرگباری به آمریکا ست. «آیت‌الله علی خامنه‌ای» رهبر ایران همچنین در سال 2006 نسبت به هرگونه عملکرد تلافی جویانه هشدار داد و اعلام داشت: «آمریکایی‌ها باید بدانند که در صورت حمله به ایران منافع آنها در هر گوشه جهان ممکن است لطمه ببیند و ملت ایران در مقابل هر ضربه دو برابر آن را پاسخ می‌دهد».

تحلیلگران معتقدند هرگونه حمله به ایران باعث افزایش بهای نفت خام است و گرچه ایران قادر به قطع خطوط نفتی در خلیج فارس است عدم فروش منابع نفتی در اقتصاد ایران تاثیرگذار خواهد بود.

شایان ذکر است نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان و حواشی خلیج فارس هدفهای مناسبی برای ایران هستند. ایران در ماه اکتبر اذعان داشت که قادر به پرتاب 11 هزار موشک در یک دقیقه و در وسعت گسترده‌ای است. همکاری ایران و حزب الله یکی دیگر از نگرانی‌های آمریکا به شمار می‌رود و حزب الله با موشکهای دوربرد قادر به نابودی تاسیسات هسته‌ای اسرائیل است.

یکی دیگر از تاکتیکهای ایران در آبهای خود وجود قایقهای کوچک و مسلح است که به اطراف کشتیهای جنگی امریکا نزدیک شده اند. در سال 2002 پنتاگون در طرحی مشابه‌ساری نشان داد با حملات قایقهای مسلح 16 کشتی جنگی از بین می‌روند. 

در عین حال ایران در زمینه اطلاعاتی، قدرت برتر در منطقه است و قادر به پاسخگویی به آمریکاست و موفقیت ایالات متحده و دیگر کشورهای اروپایی در توقف غنی سازی اورانیوم ممکن است  عکس العملی معکوس داشته باشد.

 

* علی رغم ادعاهای منابع خبری غربی، این موضوع توسط مسئولان ایرانی بارها تکذیب شده است.
واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :امریکا