بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٧

قصاب سر بر نیتسا دستگیر شد

دو چهره از قصاب سر بر نیتسا
 آرمین منتظری
***********

رادوان کارادزیچ یکی از بزرگ ترین جنایتکاران جنگی جهان که مسوول کشتار 8 هزار زن و مرد مسلمان بوسنیایی در سربرنیتسا در سال 1995 است، روز دوشنبه در بلگراد پایتخت صربستان دستگیر شد. بنا بر اعلام مقامات صرب کارادزیچ آزادانه در یکی از کلینیک های بهداشتی درمانی بلگراد در بخش داروهای جایگزین مشغول به کار بوده است. مقامات عالی رتبه صربستان روز دوشنبه در کنفرانسی مطبوعاتی خبر دستگیری کارادزیچ را اعلام کردند اما به خبرنگاران اجازه ندادند سوالی در این خصوص طرح کنند. در این کنفرانس مطبوعاتی اما عکسی از کارادزیچ به خبرنگاران نشان داده شد که در آن این جنایتکار جنگی با موها و ریش بلند سفید دیده می شد؛ چهره یی که هیچ شباهتی با چهره 13 سال پیش او نداشت. این عکس از سوی دادستان جنایات جنگی صربستان ولادیمیر وکوویچ و یک مقام عالی رتبه دولت صربستان به نام رسیم جائیچ به خبرنگاران نشان داده شد. کارادزیچ از زمان دستگیری تاکنون سخنی نگفته است. ولادیمیر وکوویچ دادستان جنایات جنگی صربستان معتقد است کارادزیچ باید به دادگاه جنایات جنگی سازمان ملل در لاهه تحویل داده شود. گفته می شود کارادزیچ با هویتی جعلی به نام «دراگون دابیچ» در یک کلینیک خصوصی کار می کرد. جعل هویت کارادزیچ آنقدر ماهرانه بوده است که به گفته مقامات دولت صربستان وی به راحتی و آزادانه در خیابان های شهر قدم می زده و بدون هیچ ترس و پروایی در محافل عمومی ظاهر می شده است، این در حالی است که دولت امریکا از سال 1998 برای سر او 5 میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود. «سرژ برامرتز» دادستان دادگاه جنایت های جنگی سازمان ملل (لاهه) دستگیری کارادزیچ را گامی مهم در مسیر اجرای عدالت در خصوص یکی از طراحان وحشیانه ترین نسل کشی در اروپا پس از جنگ جهانی دوم خواند. برامرتز اعلام کرد کارادزیچ 63 ساله که در خلال سال های 1992 تا 1995 رئیس جمهور صرب های بوسنی بوده است، پس از طی مراحل قانونی به لاهه منتقل خواهد شد. مکان دستگیری کارادزیچ از سوی مقامات صرب اعلام نشده است اما دولت صربستان اعلام کرد کارادزیچ توسط پلیس مخفی صربستان در نزدیکی بلگراد شناسایی شده است. کارادزیچ که در میان تندروهای صرب به عنوان قهرمان ملی گرایی صربستان محسوب می شود، برای مدت زمان بیش از یک دهه در غارهای کوه های شرقی بوسنی مخفی شده بود. کارادزیچ پیش از آنکه به سیاست وارد شود یک پزشک بود که در بیمارستان های سارایوو پایتخت بوسنی کار می کرد. 

مقامات دادگاه لاهه و سازمان ملل مدت ها بود که به حضور مخفیانه کارادزیچ در صربستان شک داشتند. در خلال سال های اخیر مقامات سازمان ملل فشار بسیاری به بلگراد وارد آوردند تا کارادزیچ را تحویل دادگاه لاهه دهد. ناکامی در دستگیری کارادزیچ و راتکو ملادیچ یکی دیگر از ژنرال های صرب که به جنایت های جنگی متهم است یکی از موانع اصلی گسترش و تحکیم روابط صربستان با اتحادیه اروپا بوده است.ریچارد هولبروک یکی از کارگزاران توافقنامه پایان جنگ بوسنی در اهایو امریکا می گوید؛ «از میان سه مرد شیطان صفت بالکان (کارادزیچ، میلوشویچ و ملادیچ) به نظر من کارادزیچ بدترین بود، چرا که کارادزیچ حقیقتاً به پاکسازی نژادی اعتقاد داشت. او حقیقتاً از صادر کردن دستور کشتار مسلمانان لذت می برد در حالی که میلوشویچ فقط یک فرصت طلب بود.» اسلوبوان میلوشویچ رئیس جمهور سابق صربستان و از متحدان کارادزیچ و ملادیچ بود که در سال 2001 دستگیر شد و سال 2002 نیز در دادگاه جنایات جنگی محاکمه شد. وی در سال 2006 پیش از آنکه حکم دادگاه درباره او صادر شود، جان باخت.روز دوشنبه ساعاتی پس از دستگیری کارادزیچ تعدادی از حامیان ملی گرای وی مقابل ساختمان دادگاه جنایات بلگراد تجمع کردند که پلیس بلگراد مجبور شد وارد عمل شود.تجمع کنندگان که به دستگیری کارادزیچ معترض بودند، پرچم های بلگراد به دست داشتند و خطاب به بوریس تادیچ رئیس جمهور صربستان فریاد می زدند؛ «خودت را بکش و صربستان را نجات بده.» پلیس برخی از تجمع کنندگان را دستگیر کرد.

لوکا کارادزیچ برادر رادوان کارادزیچ نیز در میان تجمع کنندگان دیده می شد. با وجود تمام تلاش هایی که برای دستگیری کارادزیچ صورت گرفته است، هنوز هم بخش بزرگی از مردم صربستان از وی به عنوان قهرمان ملی خود یاد می کنند. از سوی دیگر اما مردم بوسنی از دستگیری کارادزیچ خوشحالند و پس از انتشار خبر دستگیری او به خیابان ها ریخته و به شادی و پایکوبی پرداختند. کارادزیچ علاوه بر کشتار هشت هزار مسلمان بوسنیایی در سربرنیتسا به گلوله باران سارایوو در جریان جنگ داخلی و استفاده از 284 نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد به عنوان سپر انسانی در سال 1995 متهم است. دستگیری کارادزیچ تنها چند هفته پس از آن انجام شد که ائتلاف غربگرای دولت صربستان شکل گرفته بود که هدفش عضویت صربستان در اتحادیه اروپا است. اتحادیه اروپا تحویل جنایتکاران جنگی صرب به دادگاه لاهه را یکی از شروط عضویت صربستان در این اتحادیه عنوان کرده بود. پس از دستگیری کارادزیچ برخی از دیپلمات های اروپایی این دستگیری را نشانه تصمیم صربستان برای پیوند زدن آینده اش به غرب و جدایی از تفکرات ملی گرایانه تلقی کردند.

واکنش ها به دستگیری کارادزیچ

پس از انتشار خبر دستگیری کارادزیچ، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ستایش از دولت صربستان روز دستگیری کارادزیچ را روزی تاریخی برای قربانیان این جنایتکار خواند؛ قربانیانی که 13 سال برای اجرای عدالت در خصوص کارادزیچ صبر کرده اند. دفتر مطبوعاتی کاخ سفید نیز با انتشار اطلاعیه یی دستگیری کارادزیچ را به دولت صربستان تبریک گفت. کاخ سفید دستگیری کارادزیچ را تنها چند روز پس از سالگرد قربانیان کشتار سربرنیتسا بهترین یادبود این کشتار عنوان کرد.دیوید میلیبند وزیر امور خارجه انگلیس، خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپا و خاویر سولانا رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هر یک با انتشار اطلاعیه هایی دستگیری کارادزیچ و تحویل او به عدالت را ستودند.

-----------------------------------

اشاره: سران کشور های غربی که به ظاهر از دستگیری کارادازیج، اظهار خشنودی می کنند متأسفانه خود شان در ایجاد همه قصاب های جهان و از جمله قصاب سربرنیتسا، بطور مستقیم و غیر مستقیم نقش داشته و دارند و آن ها را مورد حمایت قرار داده اند. حمایت غربی ها از قصاب ها و تروریست های یهودی که بیش از 60 سال است که مسلمانان فلسطینی را قصابی می کنند لکه ننگی بر دامن تاریخ تمدن غربی است. (پیام آفتاب)
واژه کلیدی :صربستان و واژه کلیدی :مسلمانان اروپا