بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد مصلحی ; ساعت ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۳ امرداد ۱۳۸٧

حزب جمهوری خواهان افغانستان 
 
سایت پیام انقلاب                         1386/9/14


حزب جمهوری خواهان افغانستان، تاریخ تأسیس خود را 11/8/1378و در زمان سلطه ی طالبان در کابل، اعلام می کند. این حزب در تاریخ 17/12/1382، در وزارت عدلیه ثبت شده و اعضای مؤسسان آن صبغت الله سنجر، عادله بهرام، روح الله حسرت بارکزی، اسدالله صالحی، خان پادشاه ، ملالی جان، محمد فاروق ندیم، عصمت الله همراز تره کی و محمد ظاهر شیرزی معرفی شده اند. اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری خواهان 45 نٿر اند که علاوه بر افراد پیش گفته صالحه، سهیلا، سپوژمی، طبهل [؟] گل، دکتر اجمل، دکتر سید حامد، دکتر فر هاد، عزیزالله خوگیانی، فریبا، وسیمه جان، دکتر نصیر احمد، ذبیح الله، کاوه، جاوید، انجنیر واحد، محمد کریم، کریمه، محمد گل، فریده جان، سمیرا جان، و حمید خان از اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری خواهان افغانستان هستند.
رهبر این حزب آقای سنجر، آن طوری که در زندگینامه اش نوشته است در دامن رژیم کمونیستی سابق پرورش یافته و از دانشکده ی سیاسی اکادمی پلیس افغانستان و انستیتیوت علوم اجتماعی که کادر های حزبی را تربیه می کرد فارغ شده است. نشریه ی مشعل دموکراسی، آقای صبغت الله سنجر را وابسته به «حزب کمونیست شوروی پرست» معرفی کرده و حزب جمهوری خواهان را متشکل از« کمونیست های سویتیست و وابسته به یک قوم و منطقه ی خاص» می داند و از روابط شخصی و حسنه ی آقای سنجر با بعضی از رهبران شورای نظار سابق یاد آوری می کند، اما آقای سنجر قبل از این خود را عضو هیچ حزب نمی داند و حزبش را هم متشکل از تمام اقوام افغانستان و از ولایت های مختلف معرفی می کند (1).
هر حال، حزب جمهوری خواهان از احزاب فصلی است که به نظر می رسد بطور عمده متشکل از بقایا و دست پرورده های رژیم کمونیستی سابق و حزب دموکراتیک خلق باشد. ضعف بیش از حد نوشتاری و به کار بردن جملات و کلمات نا مفهوم و نا رسا در ارائه ی مطلب آن طوری که در اساسنامه و مرامنامه ی حزب جمهوری خواهان مشاهده می شود حکایت از کم سوادی رهبری و حد اقل نویسنده ی آن دارد. اساسنامه ی حزب جمهوری خواهان در6 فصل و 38 ماده تدوین شده و ساختار تشکیلاتی آن عبارت است از : مقام رهبری، شورای عالی رهبری، دارالانشا، شورای مرکزی، شورا های ولایتی، شورا های شهری، شورا های ناحیوی، شورا های ولسوالی، و شورا های محلی. در مقدمه ی اساسنامه ی حزب جمهوری خواهان افغانستان، این حزب چنین معرفی شده است :« حزب جمهوری خواهان افغانستان منحیث یک نهاد سیاسی متشکل از آگاه ترین [؟؟] عناصرداوطلب جامعه، اعم از ذکور و اناث ، دارای اندیشه ی دموکراسی، عدالت اجتماعی، خدمت به مردم و وطن عزیز ما افغانستان، به تاریخ 11/8/1378 خورشیدی مطابق به (2نوامبر1999ع) تأسیس و به منظور تحقق آرمانها و اهداٿ مشترک یعنی تحکیم دموکراسی واقعی مبتنی بر بشر دوستی و اهداف والای انسانی در پرتو ارزشهای اسلامی [؟؟] دور هم جمع شده یک حزب سیاسی مستقل، غیر وابسته و مجهز به ایدیالوژی ریال [= حقیقی] دموکراسی« هیومنیزم » که خواهان عدالت اجتماعی با در نظر داشت ارزشهای اخلاقی و معنوی جامعه ی افغانی باشد فعالیت می نماید و به آرزوی آن که هر افغان در هرجایی که هست، چه در داخل یا خارج از کشور، باید این حق را داشته باشند، تا خود و یا بالوسیله ی نماینده ی انتخابی خویش در حاکمیت، زعامت و اداره کشور سهیم و از مزایای دموکراسی عملاً مستفید شوند. حزب جمهوری خواهان افغانستان به هدف روی کار آمدن یک دولت انتخابی و وسیع البنیاد، عاری از هرنوع تعصبات مذهبی، قومی، لسانی و نژادی که طرٿ تأیید ملت و جامعه جهانی قرار داشته در روند مناسبات و روابط بین المللی منحیث عضو مثبت و فعال تشکیل، کار و مبارزه می نماید.» .
صبغت الله سنجر، فرزندعبدالله، در سال 1346 در قریه ی شکیبان فرمانداری زنده جان ولایت هرات به دنیا آمده و بعد از فراغت از لیسه ی حربی در کابل، شامل دانشکده ی سیاسی اکادمی پلیس شده و در سال 1365 لیسانس خود را در رشته ی علوم سیاسی و اجتماعی از این دانشکده گرفته است. وی مدرک فوق لیسانس را از انستیتیوت علوم اجتماعی در یافت کرده و تا سال 1380 در ریاست عمومی نظم عامه در وزارت داخله تا درجه ی دگروالی (= سرهنگی) کار کرده است. سنجر بعد از سقوط طالبان به عضویت کمیسیون خاص تدویر لویه جرگه ی اظطراری تعیین شده و در عقرب سال 1381 در کنفرانس بین المللی احزاب دموکرات در کوریای جنوبی شرکت داده شده است.

  پانوشت:
1- مشعل دموکراسی، صاحب امتیاز و مدیر مسول فضل الرحمان اوریا، محرر محمد طاووس عرب، شماره 18، پنجم حوت 1382
واژه کلیدی :افغانستان