بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳٩۱

سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نویسنده: حسام افشار

به قدرت رسیدن جورج دبلیو بوش و وقوع حادثه 11 سپتامبر در سال 2001 سرآغاز تحولاتی نوین در آمریکا و در روابط بین الملل شد. این حادثه توانست نوعی انسجام به سیاست خارجی آمریکا ببخشد ؛ چرا که کلیه چالشگران با هژمونی واشنگتن را در زیر چتر تروریسم قرار داد. حادثه 11 سپتامبر، واقعه ای بود که دشمن جدیدی بنام تروریسم برای ایالات متحده آمریکا خلق کرد و زمینه لازم را برای بهره برداری این کشور از موقعیت و قدرت خود فراهم ساخت.

با توجه به وضعیت جدید، رهبران کاخ سفید درصدد تدوین ساختاری استراتژیک و مناسب برای مقاطع کنونی و آینده خود برآمدند که ما حصل آن تدوین استراتژیهایی از جمله «استراتژی امنیت ملی آمریکا برای قرن 21» بود. بلافاصله بعد از حملات تروریستی 11 سپتامبر به برجهای دوقلوی تجارت جهانی و ساختمان پنج ضلعی پنتاگون، مقامات امریکا انگشت اتهام را به سوی گروههای بنیادگرای اسلامی نظیر القاعده، طالبان و شخص بن لادن نشانه رفتند و متعاقب آن ماشین جنگی امریکا با هدف مبارزه با تروریسم روانه افغانستان و درنهایت عراق شد.

همزمان با این تحولات، مقامات امریکایی همواره جمهوری اسلامی ایران را به همکاری با القاعده و طالبان، کمک مالی و تسلیحاتی و آموزش و سازماندهی این گروهها متهم ساخته است و بارها سعی داشته¬اند در مجامع بین المللی با طرح این اتهامات، جمهوری اسلامی ایران را به انزوا بکشانند. بی اساس بودن این اتهامات آنقدر واضح است که حتی خوشبین ترین متحدان امریکا نیز آن را نپذیرفته اند، زیرا صرف نظر از مسایل سیاسی، جمهوری اسلامی ایران با ایدئولوژی و تفکر خاص شیعی خود هرگز نمی تواند با گروههای تندوری وهابی نظیر طالبان و القاعده اشتراک نظر فکری و سیاسی داشته باشد.

نمونه بارز تضاد جمهوری اسلامی با تفکرات وهابی گروههایی نظیر القاعده و طالبان، شهادت دیپلماتهای ایرانی در مزار شریف افغانستان توسط طالبان بود که طرفین تا مرحله جنگ تمام عیار نیز پیش رفتند. ما در این نوشتار برآن هستیم ضمن معرفی وهابیت و گرایشهای ضد شیعی آن، نشان دهیم که وهابیت و القاعده، نمی توانند متحدان استراتژیکی برای جمهوری اسلامی باشند.
واژه کلیدی :وهابیت و واژه کلیدی :القاعده و واژه کلیدی :طالبان و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:۱٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳٩۱

نویسنده: جرج فریدمن (صاحب نظر و نویسنده سیاسی و از موسسان اصلی شرکت اطلاعاتی خصوصی استراتفور است. )
 سایت سیاست ما
بحران ها معمولا پدیده هایی کوتاه مدت ، ناگهانی و شدیدند. مخمصه اسرائیل بسیار مفصل و پیچیده است که البته هنوز به لحظه تعیین کننده و اوج خود نرسیده است. با این حال ، اسرائیل دستخوش بحران است.واژه کلیدی :اسرائیل-2 و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :امنیت و واژه کلیدی :بحران اقتصادی
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳٩۱

سایت ابرار معاصر تهران

نویسنده: داوود احمدزاده، کارشناس خاورمیانه
واژه کلیدی :سوریه و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٥ مهر ۱۳٩۱

سایت عروة الوثقی

ابراهیم مروی
واژه کلیدی :جهان اسلام و واژه کلیدی :میانمار و واژه کلیدی :جنبش غیرمتعهدها و واژه کلیدی :آسیا و جنوب شرق