بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠

فصلنامه مطالعات منطقه‌ای؛ جهان اسلام/سال ششم/ شماره 23/پاییز 1384

نویسنده: پروین شیردل (کارشناس ارشد ادیان و عرفان هستند و این مقاله برگرفته از پایان‌نامه کارشناسی ارشد می‌باشد.)

چکیده
تنوع و تعدد اشکال هویت در جوامع چندپاره، یکی از عوامل تهدید امنیت ملی، تمامیت ارضی و مشروعیت حاکمیت به شمار می‌رود. جامعه اسرائیل ‌اکنون با داشتن تنوع هویتی، چالش‌های گوناگونی را تجربه می‌کند، اما عامل مهمی که این جامعه را با وجود شکاف‌های متعدد قومی، مذهبی و طبقاتی دارای انسجامی نسبی کرده است و خلأ هویتی آن را ترمیم می‌کند، «آموزه‌های دین یهود» است. مقالة حاضر درصدد پاسخ به این پرسش است که دین یهود، در زمینة هویت‌بخشی به جامعة اسرائیل چه کارویژه‌هایی داشته و در این میان، کدام تفسیر از مفاهیم متون مقدس بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. نگارنده با پژوهشی در مبانی دینی و سیاسی در اسرائیل، به این پاسخ رسیده است که ارتدوکس‌های یهودی که فقط 20 درصد یهودیان اسرائیل را تشکیل می‌دهند، به عنوان مذهب رسمی اسرائیل، تأثیری کیفی در عملکردهای حاکمیت و رفتار سیاسی جامعه داشته‌اند و با استناد به متون مقدس یهود، بیشترین نقش را در هویت‌بخشی به جامعه اسرائیل دارند. آنان در این زمینه، با تکیه بر مفاهیمی هم‌چون برگزیدگی قوم یهود، غیرستیزی در متون مقدس تورات و تلمود، ارض موعود و نمادهای دینی دیگر درصدد ارائة تعریفی دینی از هویت قومی، فرهنگی و اقلیمی جامعه اسرائیل هستند.
واژه کلیدی :یهود و واژه کلیدی :یهودیان و واژه کلیدی :اسرائیل-2
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۸:٢٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠

فصلنامه مطالعات منطقه‌ای؛ جهان اسلام/سال ششم/شماره 23/پاییز 1384

نویسنده: سیدحیدر ترابی

چکیده
بیش از نیم‌قرن است که دو مقولة تروریسم بین‌الملل و نهضت‌های آزادی‌بخش از جنبه‌های سیاسی و عملیاتی در هم‌ آمیخته‌اند و مرز میان آنها مشخص نیست؛ زیرا جامعه جهانی معیارها و ضوابط دقیقی برای تعریف این دو پدیده ـ آن‌گونه که مورد قبول همگان (دولت‌ها) باشد ـ نیافته و ارائه نکرده است. از این‌ رو، کوشش‌های بین‌المللی برای رویارویی با تروریسم بی‌ثمر مانده و به جایی نرسیده و شرایطی پدید آمده است که دولت‌ها این دو مسئله را از دیدگاه‌های گوناگون و متضاد می‌بینند و تعبیر و تفسیرهای گوناگون و متفاوت از آن ارائه می‌دهند. به بیان دیگر، دست دولت‌ها در شناسایی و حمایت از گروه‌های مبارز باز است و در واقع، شناسایی آنها تابع منافع و مصالح سیاسی کشورهاست. لذا برخی کشورها، مبارزه گروه‌های آزادی‌خواه و استقلال‌طلب را اقداماتی تروریستی تلقی می‌کنند و برخی مبارزه این گروه‌ها را مشروع می‌دانند.

بنابراین، جداسازی حرکت‌های رهایی‌بخش ـ که مبارزه آنها برایند اراده مردمشان است ـ از گروه‌های تروریستی که در عرصه بین‌المللی مشروعیت ندارند، ضروری است. در واقع، این مرزبندی در حقوق بین‌الملل بسیار اهمیت دارد. واقعیت این است که کشورهای قدرتمند از وجود ابهام در این دو مقوله به سود خود بهره می‌گیرند و آن را به مثابه ابزاری برای ادامه سیاست‌های استعماری به کار می‌برند؛ بدین علت، جنبش‌های آزادی‌خواهی را که در برابر کشورهای سلطه‌گر به مبارزه برخاسته‌اند، تروریست می‌نامند و تمایلی هم به پذیرش معیارهای تفکیک این دو مقوله در عرصه بین‌الملل ندارند. ما در این پژوهش تلاش می‌کنیم مرز میان مبارزات آزادی‌بخش از تروریسم را متمایز و تفکیک کنیم.

 
واژه کلیدی :جهان اسلام و واژه کلیدی :تروریسم
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۸ آذر ۱۳٩٠

فصلنامه مطالعات منطقه‌ای جهان اسلام  
شماره 22-21            سال ششم              بهار و تابستان
1384

نویسنده: سعید عابدپور  (کارشناس و تحلیلگر مسائل سیاسی در منطقه بالکان)
واژه کلیدی :بالکان و واژه کلیدی :بوسنی و واژه کلیدی :مسلمانان اروپا
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠

نویسنده : دکتر سیدمحمد حسینی (معاون بین الملل سازمان صدا و سیما)
روزنامه جام جم  08/09/1390
واژه کلیدی :عراق و واژه کلیدی :امریکا و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :امنیت
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۸:٤٢ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠

خبرگزاری فارس

نویسنده:عزیزالله حاتم­زاده

منبع: rasad.org
واژه کلیدی :اسرائیل-2 و واژه کلیدی :امریکا
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠

بررسی استراتژیک

نویسنده: رفیعه هراتی
واژه کلیدی :یمن و واژه کلیدی :اقتصاد و واژه کلیدی :خاورمیانه
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۸:۳٠ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠

مرکز پژوهشهای علمی و مطالعات استراتژیک خاورمیانه

نویسنده: کامران کرمی
واژه کلیدی :یمن و واژه کلیدی :عربستان و واژه کلیدی :شیعیان و واژه کلیدی :خاورمیانه
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠

نویسنده: استاد عصام العماد

استاد دانشگاه و وهابی شیعه شده

 منبع: پژوهشنامه ره آورد ایسکو
واژه کلیدی :یمن و واژه کلیدی :شیعیان و واژه کلیدی :خاورمیانه
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ آذر ۱۳٩٠

خبرگزاری فارس           08/09/90

نویسنده:سیدحسین شرف‏الدین
منبع: ماهنامه معرفت -  شماره 150

یکى از رویدادهاى تاریخى سیاسى قرون اخیر که به نوعى بازتولید نظام بردگى کهن در اشکال به ظاهر موجّه بود، پدیده «استعمار» است. حضور مستقیم و غیرمستقیم و دخالت قیم‏مآبانه چند دولت قدرتمند توسعه‏طلب، عمدتا اروپایى در طى قرون متمادى در بخش قابل توجهى از ممالک جهان، از جمله کشورهاى اسلامى، رویداد تأمّل‏برانگیزى است که همواره باید در بررسى اوضاع و شرایط کنونى این کشورها و موقعیت جهانى آنها مورد توجه قرار گرفته و انعکاس این رویداد مهم در تحولات بعدى مورد بازبینى و بازخوانى قرار گیرد. این نوشتار با رویکردى عمدتا توصیفى و پیامدهاى حضور استعمارگران را در ابعاد مختلف مورد بازخوانى و تحلیل قرار مى‏دهد. حاصل پژوهشى اینکه پدیده استعمار به رغم تغییرات شکلى هنوز هم به شیوه‏هاى مختلفى جریان دارد و آنچه تحت عنوان «استقلال» مستعمرات از آن یاد مى‏شود، براى بیشتر این کشورها، امرى صورى است.

کلیدواژه‏ها: استعمار، استقلال، مستعمره، تحت‏الحمایگى، عضویت، اشغال، جنبش.
واژه کلیدی :جهان اسلام و واژه کلیدی :استعمار و واژه کلیدی :استقلال
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ آذر ۱۳٩٠

خبرگزاری فارس          08/09/90

نویسنده:دکتر الهام رسولی ثانی آبادی

منبع: فصلنامه علوم سیاسی - شماره 51
هدف اصلی این مقاله، بررسی اصلی‌ترین دلیل سیاست نسبتاً سازش‌ناپذیر نظام جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای، از منظر یک نگاه سازه‌انگارانه و معناگرا می‌باشد، نگاهی که با تأکید بر عوامل هویتی و انگاره‌ای، مفهوم جدیدی از امنیت را ارائه می‌دهد. امنیتی که صرفاً یک امنیت فیزیکی و مادی نبوده، بلکه یک امنیت هستی‌شناسانه و هویتی است. برای رسیدن به این هدف، ابتدا سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای و مؤلفه‌های سازش‌ناپذیر آن را بررسی نموده و پس از بررسی مفهوم امنیت هستی‌شناسانه، سیاست سازش‌ناپذیر جمهوری اسلامی ایران را از این منظر تجزیه و تحلیل می¬گردد.

واژه‌های کلیدی: سیاست هسته‎ای، نظام جمهوری اسلامی ایران، امنیت هویتی، سازه‎انگاری.
واژه کلیدی :برنامه‌ی هسته‌ای و واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :امنیت و واژه کلیدی :جهان اسلام