بانک مقالات جهان اسلام

کشورهای اسلامی

نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٠

سایت تابناک

نویسنده: محمد اسماعیلیواژه کلیدی :بیداری اسلامی و واژه کلیدی :جهان اسلام و واژه کلیدی :خاورمیانه
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۳٩٠

برهان

نویسنده: محمد امین آبادی (کارشناس مسایل بین‏‌الملل)
واژه کلیدی :عربستان و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٠

خبرگزاری فارس      90/08/02

نویسنده: دکتر جواد منصوری (مشاور سابق وزیر امور خارجه)

دولت آمریکا برای تسلط خاورمیانه به عنوان اولین گام در راستای تسلط بر جهان و اجرای استراتژی تک قطبی کردن جهان و خود را «قلدر محله کردن»؛ با سه هدف مشخص،‌ اقدامات خود را آغاز کرده است:1.تسلط بر مراکز نفتی و دولتهای صاحب نفت 2. تأمین امنیت و سلطه‌ی اسرائیل و صهیونیسم بر خاورمیانه 3. مهار و یا انحراف اسلام سیاسی و کنترل جنبش‌های اسلامی
واژه کلیدی :امریکا و واژه کلیدی :بیداری اسلامی و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ آبان ۱۳٩٠

جوان آنلاین            90/08/14

نویسنده: کبری آسوپار

اینجا داخل ایران اسلامی، آنها که او را می‌شناسند، از حجب و تواضع و آرامش او می‌گویند، مردی که برخلاف آنچه امریکایی‌ها می‌گویند، مرموز نیست.
واژه کلیدی :قاسم سلیمانی و واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :سپاه قدس
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده‏گان: ناصر ثقفی عامری / دکتر محمود واعظی


 
واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :امریکا و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:٢٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده: حمید ابوطالبی

 
واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :امریکا و واژه کلیدی :خاورمیانه
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده: محمود واعظی

چکیده

کوشش اصلی این مقاله، بررسی، تحلیل و بسط و نسبت میان دو مقولة هویت جمعی و همگرایی اروپایی است. بنا به باور نگارنده، با توجه به قرار گرفتن گسترش جغرافیایی و توسعة نهادی در صدر اولویت‌های اتحادیة اروپا از ابتدای دهة 1990 به این سو، مفهوم هویت جمعی و نیز شکل‌گیری آن به یکی از پیش شرط‌های اصلی تعمیق همگرایی اروپایی تبدیل شده است. مقاله حاضر، پس از معرفی ابعاد نظری مفهوم هویت جمعی و بیان لزوم توسعة آن، به معرفی و تحلیل دیدگاه‌های مختلف در زمینه هویت جمعی اروپایی و تنگناهای فراروی این اتحادیه در این زمینه می‌پردازد.

متن مقاله
واژه کلیدی :اروپا
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده: دکتر محمود واعظی

چکیده
انرژی و به طور مشخص نفت و گاز، یکی از مؤلفه‌های تأثیرگذار در تولید ثروت و قدرت در جهان کنونی به شمار می‌رود. اقتصاد جهانی با همه تحولاتی که در دوران پس از جنگ سرد در آن به وجود آمده همچنان به نفت و گاز وابسته است و امروزه امنیت انرژی در صدر مسائل جهانی قرار گرفته است. علت این امر روشن است: انرژی نیروی محرکه توسعه برای کشورهای صنعتی و رشد اقتصاد جهانی می‌باشد. ذخایر انرژی، به ویژه نفت، در بسیاری از مناطق جهان در حال افول می‌باشد و همزمان مصرف انرژی در حال افزایش است و هنوز چشم‌انداز روشنی در خصوص استفاده از منابع انرژی جایگزین و قابل رقابت در این عرصه وجود ندارد. به همین جهت، مصرف‌کنندگان عمده انرژی و قدرت‌های بزرگ به منظور تأمین امنیت انرژی تدابیر و جهت‌گیری‌های ویژه‌ای را در سیاست‌های انرژی خود لحاظ کرده‌اند. تدابیر و سیاست‌های اتخاذ شده توسط قدرت‌های بزرگ اقتصادی بر حسب موقعیت و شرایط‌شان متفاوت است. تنوع بخشی در منابع انرژی و مسیرهای انتقال انرژی، صرفه‌جویی داخلی، و نیز تلاش در جهت کاهش وابستگی به واردات انرژی به خصوص از مناطق بی‌ثبات از جمله این تدابیر می‌باشند.

منبع: کتاب نفت و سیاست خارجی، تهران: مرکز تحقیقات استراتژیک، 1389.

 

متن مقاله
واژه کلیدی :ایران و واژه کلیدی :خلیج فارس و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :بحران انرژی
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:٠٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده: دکتر حمیدرضا برادران شرکاء
--------------

چکیده
جمهوری ترکیه با ارزش افزوده اقتصادی خود که در طول تاریخ 81 ساله مرتباً پیشرفت داشته است، موفق شد تا به مقام هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان دست پیدا کند. ولی نتوانسته است در زمینه توسعه اقتصادی، اجتماعی و توسعه انسانی به همین مقام برسد. از این جهت بسیار ضروری است که ترکیه تلاش کند تا سطح توسعه خود را بالاتر ببرد.

هدف اصلی ترکیه تبدیل شدن به کشوری پیشرفته در سال 2023 میلادی است. به این منظور باید از هم‌اکنون برای حدود بیست‌سال برنامه‌ریزی کند و اهداف و سیاست‌ها را تعریف نماید. این مستلزم یک روش استراتژیک درازمدت است. شرایط اقتصادی و سیاسی در بیست و پنج سال گذشته نیاز و توانایی ترکیه برای تفکر استراتژیک برای درازمدت را محدود ساخته بود، اما باعث شد این کشور در کوتاه‌مدت تفکر و زندگی عمل‌گرایانه داشته باشد. برنامه‌های توسعه پنج‌ساله و ساختارهایی که روند موجود را تأیید می‌کردند، نتوانستند به آن نیاز پاسخ دهند.

بر اساس پیشرفت‌های اخیر در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی و با فرض این که روند طبیعی‌سازی[1] ادامه می‌یابد، می‌توان فرض کرد که نیاز و توانایی تفکر درازمدت در ترکیه بیشتر احساس خواهد شد. به ویژه در این زمان در ابتدای قرن 21 و زمانی که ساختار جدیدی از سیاست، امنیت و اقتصاد در عرصه جهانی آغاز شده است، نیاز ترکیه به برنامه‌های استراتژیک درازمدت افزایش می‌یابد.

مطالعه حاضر در مورد آمارهای حیاتی[2] و وضعیت جهانی ترکیه در سال 2023 با هدف برآورده ساختن این نیاز تهیه شده است. این مطالعه پیش‌بینی‌هایی در زمینه شاخص‌های اصلی اجتماعی و اقتصادی ترکیه و جایگاه جهانی آن ارائه می‌دهد. به طوری که بتواند بیست‌سال آینده را تحت پوشش قرار دهد.

این مطالعه دو ویژگی اصلی دارد: اول این که شامل پیش‌بینی[3] می‌شود نه حدس و گمان[4]. به عبارت دیگر پیش‌بینی‌های مرتبط با آینده بر این فرض ساخته نشده‌اند که روال کنونی ادامه یابد. بلکه تغییرات لازم در روند کنونی از طریق ساختارسازی برای آینده معین شده‌اند. ویژگی مهم دوم این است که این مطالعه بر اساس ایجاد انطباق کامل بین ساختارهای جهانی و پیش‌بینی شرایط ترکیه و همچنین انطباق کامل بین سیاست، امنیت، اقتصاد و علوم اجتماعی بنا شده است.

پیش‌بینی‌های اصلی این مطالعه برای سال 2023 شامل موارد زیر می‌شوند:

ارتقاء ترکیه به سطح یک کشور توسعه‌یافته؛ انطباق[5] ارزش افزوده اقتصادی، جمعیت، تجارت، توسعه انسانی و فن‌آوری با شرایط جهانی از طریق ارتقای آنها؛ و ساختن جایگاه جهانی ترکیه بر مبنای مدل ترکیه چندجانبه[6].
--------------------------------------------------------------------------------
[1]. Normalization
[2]. Vital Statistics
[3]. Forecast
[4] . Guess Work
[5] . Compatible
[6] . Multilateral

متن مقاله
واژه کلیدی :ترکیه و واژه کلیدی :آسیای مرکزی و قفقاز و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱:٠۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده‏گان: دکتر حمیدرضا برادران شرکاء / آمنه جعفری
چکیده
در شرایط امروز اقتصاد جهانی، توسعه‌یافتگی در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی از جمله مهمترین اهداف کشورها می‌باشد. طراحی اهداف، استراتژی‌های بلندمدت و برنامه‌ریزی نقش مهمی در رسیدن به هدف فوق ایفا می‌کنند.
مطالعه چشم‌انداز بلندمدت عربستان سعودی به عنوان کشوری که جزو 25 کشور منطقه آسیای غربی، در چشم‌انداز بلندمدت جمهوری اسلامی ایران از رقبای اصلی ما در منطقه می‌باشد، برای ما از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.
چشم‌انداز بلندمدت عربستان سعودی دارای دو وجه متمایز می‌باشد: یکی رفاه و کامیابی مادی (دو برابر کردن تولید ناخالص داخلی سرانه) و دیگری ارتقاء و بهبود کیفیت زندگی همراه با تداوم سنت‌های مذهبی فرهنگی آن کشور در افق چشم‌انداز. عربستان سعودی برای دستیابی به اهداف توسعه‌ای خود سال 2025 را به عنوان سال هدف برای چشم‌انداز انتخاب نموده است. وزارت اقتصاد و برنامه‌ریزی عربستان با استفاده از متخصصان مختلف مسئولیت طراحی و کنترل استراتژی‌ها و چشم‌انداز بلندمدت 2025 را برعهده دارد.
در این گزارش ابتدا به معرفی نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیدهای احتمالی کشور عربستان پرداخته‌ایم. در ادامه، بخش عمده گزارش به اهداف آرمانی و استراتژی‌ها و الزامات تحقق این اهداف برای کشور عربستان اختصاص داده شده و در خاتمه نتیجه‌گیری ارائه شده است.
امید است این گزارش نیز همانند دو گزارش قبلی نکات مفیدی را برای برنامه‌ریزان، کارشناسان و متخصصان کشور عزیزمان به ارمغان آورد.

کلیدواژه: برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و میان‌مدت ـ چشم‌اندازـ استراتژی ـ اهداف آرمانی ـ توسعه‌یافتگی.

متن مقاله
واژه کلیدی :عربستان و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده‏گان: دکتر حمیدرضا برادران شرکاء / آمنه جعفری / محبوبه کاویانی‌فر

از فوریه سال 1991، توسعه کشور مالزی بر پایه دیدگاهی هدایت می شود که از سوی نخست وزیر وقت این کشور، ماهاتیر محمد، چشم انداز 2020 نامیده شده است. این دورنما به طور کلی با عبارات ذیل بیان می شود:
" در سال 2020 میلادی مالزی می تواند ملتی متحد و دارای جامعه ای مطمئن و آکنده از ارزشهای والای اخلاقی و اصول رفتاری مطلوب، مشغول زندگی در جامعه ای دمکراتیک، آزاد، برابر از بعد اقتصادی، موفق و در حال پیشرفت، و با اقتصادی رقابتی، پویا، قوی و در حال رشد باشد."
سابقه برنامه ریزی در کشور مالزی به سال 1950 باز می¬گردد. همچنین واحد برنامه ریزی اقتصادی در سال 1961 در دفتر نخست وزیری تشکیل شد تا برنامه ریزی توسعه با جدیت و نظارت بیشتر و بهتری پیگیری شود. برنامه ریزی توسعه در مالزی که حلقه اول چرخه یک پروژه به شمار می‌آید، با نظارت کامل بر روند اجرای پروژه و همچنین ارزیابی برنامه پس از اجرای آن، همراه می‌باشد تا تصویر شفافی از ظرفیت¬های اجرایی اقتصاد کشور به دست آید. در مالزی از 4 ابزار برنامه ریزی (برنامه چشم انداز، برنامه 5 ساله توسعه، ارزیابی نیمه اول برنامه 5 ساله و بودجه سالانه) استفاده می¬شود که هریک دارای افق زمانی متفاوتی می¬باشند. تمامی‌این ابزار‌ها در قالب برنامه چشم انداز 2020 هدایت می¬شوند.
مالزی کشوری است که در عرض 5 دهه توانسته است خود را از زمره کشورهای عقب مانده اقتصادی خارج نموده و مسیر توسعه اقتصادی- اجتماعی را به سرعت طی نماید.
در این گزارش تلاش شده‌است تا پس از معرفی اجمالی نظام حکومتی و اقتصاد مالزی، سابقه برنامه ریزی در این کشور مورد بررسی قرار گرفته و اهداف اصلی توسعه¬ای این کشور در قالب کلی چشم انداز 2020 معرفی گردد. همچنین برخی راهبردها و اقدامات صورت گرفته در کشور مالزی در راستای نیل به این اهداف کلی بیان شده‌است.

متن مقاله
واژه کلیدی :مالزی و واژه کلیدی :آسیا و جنوب شرق و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک 

نویسنده: حمیدرضا برادران شرکاء

در دنیای امروز، با توجه به یکپارچگی روزافزون اقتصاد کشورهای مختلف در اقتصاد جهانی، توسعه یافتگی و برخورداری از قدرت اقتصادی و سیاسی روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، به طوری که تبدیل شدن به یک کشور توسعه یافته و قدرتمند به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از جمله اهداف برتر کشورها قرار گرفته است.
برنامه‌ریزی و طراحی اهداف و استراتژی‌های بلندمدت نقش راهبرانه‌ای در تحقق هدف فوق ایفا می‌کنند. کشورهای مختلف از جمله کشور ترکیه از دیر باز به دنبال تدوین برنامه‌های توسعه بوده‌اند و همچنین چشم‌انداز بلندمدتی را در این راستا تعریف نموده‌اند.
ترکیه به عنوان کشوری که از گذشته‌های دور با مشکلات مزمن اقتصادی و سیاسی روبرو بوده است، جهت دستیابی به اهداف توسعه ای خود، سال 2023 (یکصدمین سال تأسیس جمهوری ترکیه) را به عنوان سال هدف برای چشم‌انداز خود انتخاب نموده است. سازمان دولتی برنامه‌ریزی ترکیه با استفاده از متخصصان خود، چشم‌انداز 20 ساله کشور را مشتمل بر اهداف آرمانی و استراتژیک مختلفی معرفی نمود.
در این گزارش، ابتدا به معرفی ویژگی‌های کلی و اقتصاد کشور ترکیه پرداخته و سپس مشکلات، محدودیت‌ها و همچنین نقاط قوت و پتانسیل‌های این کشور را معرفی نموده ایم. در ادامه، بخش عمده این گزارش به تبیین اهداف آرمانی و استراتژیک و الزامات تحقق این اهداف برای کشور ترکیه اختصاص داده شده است. در خاتمه، ضمن بیان برخی مسئولیت‌های دولت در راستای تحقق اهداف چشم‌انداز به جمع‌بندی مطالب ارائه شده پرداخته‌ایم.

متن مقاله
واژه کلیدی :ترکیه و واژه کلیدی :آسیای مرکزی و قفقاز و واژه کلیدی :جهان اسلام
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده: محمود واعظی

قدرت‌های غربی از چند قرن گذشته همواره به عنوان اصلی‌ترین قدرت‌های فرامنطقه‌ای در خلیج فارس بوده‌اند. در ابتدا کشورهایی مانند پرتغال و هلند در این منطقه حضوری جدی داشتند و سپس انگلستان برای حدود دو قرن بر خلیج فارس استیلا پیدا کرد اما از ابتدای دهه 1970، آمریکا جای قدرت‌های اروپایی را در خلیج فارس گرفت و به‌خصوص از دهه 1990، به واسطة رویدادهایی مانند پایان جنگ سرد و حمله عراق به کویت، حضور مستقیم نظامی خود را در منطقه افزایش داد. آمریکا برای تثبیت حضور خود در منطقه سعی کرده است تا روابط نظامی خود با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را تقویت نماید و این کشورها نیز برای حفظ بقاء و امنیت خود رویکرد توسعه تعاملات و روابط سیاسی ـ امنیتی و اقتصادی خود با آمریکا را به عنوان اولویت نخست تداوم می‌دهند. تحولات ناشی از روند جهانی شدن در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آنها را به‌سوی گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی با کشورهای اروپایی نیز سوق می‌دهد. هر چند برخی قدرت‌های اروپایی مانند فرانسه و انگلستان برخی تعاملات نظامی را نیز با کشورهای جنوب خلیج فارس دارند.

متن مقاله
واژه کلیدی :خلیج فارس و واژه کلیدی :شورای همکاری خلیج فارس و واژه کلیدی :خاورمیانه و واژه کلیدی :نظامی
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٠ آبان ۱۳٩٠

مرکز تحقیقات استراتژیک

نویسنده: محمود واعظی

 

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نظام ‌بین‌الملل در دوران پس از جنگ سرد، شکل‌گیری روندهای جدید منطقه‌ای است. خارج شدن محیط ‌بین‌المللی از فضای دوقطبی، متصلب و ایدئولوژیک دوران جنگ سرد، موجبات گسترش افقی و عمودی همکاری‌های منطقه‌ای را در نقاط مختلف جهان فراهم ساخت. حوزه ژئوپلیتیک اوراسیا نیز از جمله مناطقی بود که به صورت قابل ملاحظه‌ای تحت تاثیر این شرایط قرار گرفت و روندهای جدیدی از همکاری‌های منطقه‌ای در حوزه‌های مختلف میان کشورهای این حوزه شکل گرفت. در میان سازمان‌های منطقه‌ای مختلفی که در این حوزه بنیان نهاده شد، سازمان همکاری شانگهای به دلیل پویایی و تاثیرگذاری قابل ملاحظه، نماد همکاری‌های منطقه‌ای در فضای اوراسیا در دوران پس از جنگ سرد به شمار می‌رود. با توجه به نقش بنیادین دو کشور جمهوری خلق چین و فدراسیون روسیه، به عنوان بنیان‌گذاران این سازمان، در روند شکل‌گیری، تکامل و پویایی آن، مقاله پیش رو درصدد است با رویکردی توصیفی ـ تحلیلی به نقش، اهداف و منافع این دو کشور در قبال سازمان همکاری شانگهای در سه سطح سیاسی، دفاعی ـ امنیتی و اقتصادی بپردازد تا درک بهتر و جامع‌تری از تحولات این سازمان منطقه‌ای نوظهور در نظام نوین ‌بین‌الملل و نیز حوزه ژئوپلیتیک اوراسیا حاصل شود.
کلیدواژه‌ها: جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه، اوراسیا، همکاری‌های منطقه‌ای، سازمان همکاری شانگهای.

کلیدواژه‌ها: جمهوری خلق چین، فدراسیون روسیه،
اوراسیا، همکاری‌های منطقه‌ای، سازمان همکاری شانگهای.
واژه کلیدی :سازمان شانگهای و واژه کلیدی :چین و واژه کلیدی :روسیه و واژه کلیدی :آسیای مرکزی و قفقاز
نویسنده : محمد صالحی ; ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ آبان ۱۳٩٠

مرگ
وی سرانجام در تاریخ ۲۸ مهر۱۳۹۰ و پس از ماه‌ها درگیری و فرار از دست شورشیان و انقلابیون لیبی در شهر محل زادگاه خود سرت دستگیر شد و اندکی بعد کشته شد.

در آن روز با به کنترل درآوردن شهر سرت توسط نیروهای انقلابی لیبی، قذافی و چند تن از محافظان شخصی و فرمانده ارتشش را در حالی که در حال فرار از شهر بودند توسط نیروهای ناتو هدف قرار گرفتند و بعد در یک کانال فاضلاب پنهان شدند. بنا به گزارش‌ها قذافی پس از بیرون آمدن از «سوراخ»، در حالی که از سوی پا و کمر زخمی شده بود، خود را به نیروهای انقلابی تسلیم کرد. پس از آن در حالی که قذافی تکرار می‌کرد «چه شده؟ چه شده؟ چه خبر است، به من شلیک نکنید» انقلابیون او را سوار یک ماشین کردند تا به مصراته منتقل شود.[۱۰۱] فیلمی منتشر شده که نشان می‌دهد او هنگام دستگیری زنده بوده ولی بعدا به نحو نامعلومی کشته شده است.[۱۰۲] قذافی در واپسین لحظات حیاتش دو هفت تیر، که رنگ یکی از آنها طلایی رنگ بود، یک رادیوی اف ام، و یک ساعت مچی داشت. او همچنین لباس نظامی بر تن کرده بود. او به هرحال به حرف خود عمل کرد و تا آخر، قبل از اسارت، جنگید. [۱۰۳] [۱۰۴]


بنا ادعای محمود جبریل، ماشین حامل قذافی در درگیری میان نیروهای وفادار به او و انقلابیون هدف گلوله قرار می‌گیرد و قذافی در این میان کشته می‌شود.[۱۰۱] البته به نقل دیگر منابع قذافی بر اثر اختلاف نیروهای انقلابی بر سر اینکه به کدام شهر برده شود توسط جوانی به نام سند الصادق العریبی که او را اسیر کرده بود به ضرب گلوله کشته شد.[۱۰۵]

در پی مرگ قذافی شورای انتقالی لیبی بیان کرد که اندکی پس از آن به طور رسمی «آزاد شدن» سراسر لیبی را اعلام خواهد کرد.[۱۰۶]

از نکات شگفت انگیز زندگی معمر قذافی اینکه وی در سال ۱۹۴۲ متولد شد و ۴۲ سال بر لیبی حکومت کرد ، در سال ۱۹۶۹ کودتا کرد و در حالی که ۶۹ سال داشت در شهر محل تولد خود یعنی سرت کشته شد.
واژه کلیدی :لیبی و واژه کلیدی :قذافی و واژه کلیدی :آفریقا و واژه کلیدی :بیداری اسلامی